Kiskőrös Város Önkormányzata, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, és a Krámer Alapítvány szervezésében, szeptember 8-án vasárnap Szendrey Júlia-napot rendeztek városunkban. 
16:30 órai kezdettel Dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész, „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok?” – Petőfi modernsége címmel tartott előadást a szülőház udvarán. 
 
Idén Dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész tartott előadást
Ezt követően Dr. Gyimesi Emese irodalomtörténész Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharcáról mesélt a közönségnek. 
 
Majd közösen Szendrey Júlia és Petőfi Sándor kapcsolatáról beszélgettek. 
 
177 évvel ezelőtt, 1847. szeptember 8-án házasodott össze Szendrey Júlia és Petőfi Sándor – írja Szendrey Júlia-kutatás – Gyimesi Emese blogja
Amikor megismerkedésük első évfordulóján felvirradt az esküvő napja, a menyasszony családjának nem minden tagja készülődött a szertartásra.
A negyvenhét éves „örömapa” távol maradt az ünnepélytől, amely nézete szerint megpecsételte lánya és egyben egész családja további sorsát. Az erdődi vár kápolnájában korán reggel kivételesen szűk körben tartották meg az esküvőt.
A menyasszonyt egyedül édesanyja és húga kísérte, a vőlegényt pedig erdődi barátai: Sass Károly és a Lauka testvérek.
Az esküvői szertartást Petőfi örökítette meg a maga könnyed humorával az Úti levelek 17. darabjában. Ennek nyomán képzelhetjük magunk elé a konvenciókkal mit sem törődő vőlegényt és a menyasszonyt. A kivételes pillanat ünnepélyességének tudatában sem rejtették el csillapíthatatlan örömüket:
„Esküvőnk középkori regényességgel ment végbe: az erdődi vár kápolnájában korán reggel. Szerettünk volna, én is, menyasszonyom is, helyhez és alkalomhoz illő, komoly és ünnepélyes arcot ölteni, de sehogy sem sikerült, folyvást mosolyogtunk egymásra, s ha én ollyan szépen mosolyogtam, mint menyasszonyom, ugy esküszöm neked, hogy egy angyaltfestő képiró előtt a legtökéletesebb mintául szolgálhattam volna.”
A menyasszonyi és a vőlegényi ruhát a szemtanúk visszaemlékezései alapján rekonstruáltuk a koltói Teleki-kastély Sorsom megáldott boldog szerelemmel” Szendrey Júlia és Petőfi Sándor koltói mézeshetei című kiállítása számára. A képeket itt készítettem. A fentebbi szöveg pedig egy aprócska részlet a hamarosan megjelenő könyvemből, amely Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca címen készül – írja Gyimesi Emese
A rendezvény moderátora Supka Éva volt, a gyönyörű koszorúkat pedig Ba Irén készítette 

Az időszaki Szendrey-kiállítás Krámer Iván magángyűjtő anyagából és rendezésével készült, amit szeptember végéig megtekinthet minden érdeklődő. A tárlatot Dr. Gyimesi Emese nyitotta meg a múzeum galériáján. 

A kiállítás szeptember végéig látogatható
A közönség egy része
-Hirdetés-

Idén sem maradt el Szendrey Júlia szobrának megkoszorúzása, majd 19 órai kezdettel Kovács Kata Milla és Svajcsik Kristóf filmzenei aláfestéssel szavaltak Petőfi-verseket, Petőfi, ahogy még sosem hallottad” címmel, aminek szintén nagy sikere volt.

A zenei előadásnak is nagy sikere volt
Az ingyenes rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg. 
 
 
Idézett szöveg-részlet: Szendrey Júlia-kutatás – Gyimesi Emese blogja 
Fotók: Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum
MEGOSZTÁS
Írta: vira