Izsák városának polgármestere, -akinek hivatali ideje október elsejével véget ér- különleges időszakot tudhat maga mögött. Bár kezdetben nem volt szándékában a polgármesteri szék elnyerése, a sors különös fordulatai végül a város élére állították őt. Az utóbbi közel 4 év alatt számos kihívással kellett szembenéznie: politikai változásokkal, Covid-járvány okozta zűrzavarral, és a gazdasági nehézségekkel.
Dr. Bozóky Imrével beszélgettem, hogyan sikerült leküzdenie ezen akadályokat, megküzdenie a város közösségét megosztó problémákkal, és milyen eredményekkel zárja ezt a ciklust.
-Nem indultál a 2024-es a választáson, mert sosem volt cél a polgármesteri szék. Mégis, hogy kerültél bele?
-Igazából soha nem terveztem polgármester lenni, mert ha ez lett volna a célom, akkor biztosan fiatalabb koromban elindultam volna. A sors azonban másképp alakította. 2019-ben megválasztották Kutas Tibort, de ő nyolc hónap után lemondott. Ezt követően jött Végh Tamás, majd kiírták az időközi választást, amit szeptember végén, október elején újra Mondok József nyert meg. Sajnos ő 2020. december 31-én elhunyt. Alpolgármesterként nekem kellett átvennem a polgármesteri teendőket január másodikán, így kevesebb mint másfél év alatt már a negyedik személy látta el ezt a feladatot Izsákon. Ez egy rendkívüli helyzet volt akkor. Az ügyvédi irodámat pont ezért nem adtam fel, mert tudtam, hogy csak erre a ciklusra vállalom a polgármesteri szerepet, és most eljött az idő, jöjjenek a fiatalok.
-Milyen nehézségeket kellett leküzdened a kezdetekkor?
-A legnagyobb probléma az volt, hogy az az egy év és három-négy hónap az gyakorlatilag szétszakította a várost. Az anyagiak és beruházások helyett sokkal inkább az aggasztott, hogy az emberek nem kommunikáltak egymással, és egy „mindenki mindenki ellen” hozzáállás alakult ki. Ehhez nagy mértékben hozzájárult a 2021 januári Covid-zárlat, nem lehetett testületi üléseket sem tartani, rendkívüli állapot alakult ki. Szerencsére olyan pozitív döntéseket hoztunk, amelyek nem váltottak ki vitát: nem zártunk be kft-t, nem adtunk el vagyont, és nem változtattam a személyi állományon. Semmi olyan nem történt, ami aggasztó lett volna a lakosság számára. Ahogy újraindult a munka, a testületben korrekt együttműködés alakult ki, ami lehetővé tette, hogy befejezzük a folyamatban lévő beruházásokat, amelyek már több kézen átmentek előttem.
A másik része, amit említettem, hogy egy kicsit háborús helyzet alakult ki itt a városban. Talán a legfontosabbnak azt tartottam, hogy valami módon ezen változtassunk. Akkor kezdtem el a tájékoztatást a lakosság felé és úgy gondolom, hogy ez akkor kedvező volt és a helyén volt.
-Milyen pályázatok kerültek lezárásra a ciklusodon belül?
-A ciklus során négy jelentős pályázatot sikerült lezárni. Ezek közé tartozik az Egészségház kialakítása, a Városi piaccsarnok projektjének lezárása, elszámolásra került az Otthonteremtő- és életpálya tervezést segítő program által a 4 szolgálati lakás, és lezárásra került a Háromszobás bölcsődei fejlesztés is. Ezek a fontos pályázatok rendben lezárultak, átadásra kerültek és úgy gondolom, mindenkinek a megelégedésére működnek. Ezen kívül kisebb pályázati projektek is befejeződtek, mint a főtéri játszótér megújítása, a Kolon Mentén című projekt, valamint a Városháza tanácskozótermének és az emeleti mosdónak a felújítása.
-Milyen új fejlesztések valósultak meg a ciklus során?
-A ciklus második részében a fejlődésre nagy hangsúlyt fektettünk, és úgy vélem, hogy sikeresen teljesítettük a céljainkat. Pályáztunk a csapadékvíz-elvezetésre, amelyre 350 millió forint támogatást nyertünk. Ez a beruházás elkészült, és úgy gondolom, hogy jól működik, különösen a nagy esőzések során. A külterületi útfejlesztéshez 248 millió forintot nyertünk, amely a Beck tanya dűlő 52-es útra való kivezetését és burkolt ellátását célozta. Ezen kívül 95 millió 281 ezer forintot sikerült elnyerni hat utca szilárd és bitumenes útburkolattal való ellátására. A projekt keretében felújítottuk az Andrássy, Bajcsy-Zsilinszky, Fürt Sándor, Holló, Jókai és Petőfi Sándor utcákat.
A Piaccsarnok épületének továbbfejlesztésére is nyertünk 38 millió forintot, amelyből megoldottuk a hűtés és fűtés kérdését, valamint vásároltunk egy gépkocsit és csemegepult-hűtőt. Ennek aktualitását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a nyáron Izsákra látogató német testvérvárosi küldöttséggel közös szabadtéri eseményt terveztünk. A 39 fokos hőség azonban lehetetlenné tette ezt, így végül a piaccsarnok hűtése révén sikerült egy megfelelő, nagyon jó helyszínt biztosítani, ami új lehetőségeket nyithat a városi nyári programok számára a jövőben.
Továbbá, sikerült nyerni a TOP Plusz pályázat keretében 367 millió 372 ezer forintot a Városi Sportcsarnok fejlesztésére, valamint az Élhető Város programban 420 millió forintot. Ez két olyan projekt, amit át fogok adni az utódaimnak, a következő polgármesternek és képviselő-testületnek, ennek a megvalósítása már az ő feladatuk lesz. Úgy gondolom, hogy a közel 4 év, amely alatt dolgoztunk – beleértve a Covid-ot, háborút és energiaválságot – nagyon szép eredményeket hozott.
-Valósultak meg projektek saját forrásból is?
-Igen, saját forrásból is végrehajtottunk több fontos fejlesztést. Elkészült a gyalogos közlekedési lámpás átkelőhely az iskola előtt, amely nagyon fontos volt a gyermekek biztonsága szempontjából. Október elején nyílik a Szépkorúak Napközi Otthona, ez is egy jelentős beruházás, és amelyre mintegy 15-16 éve várunk, hogy legyen ilyen szolgáltatás a városban. Kiépítésre került a Kossuth téri automataöntöző rendszer, szintén kiépítésre került Kisizsákon egy játszótér a Művelődési Ház mellett. Beszereztünk egy tanya-gondnoki autót, valamint kamerákat szereltünk fel, amelyek hozzájárulnak a közbiztonság javításához.
Továbbá, az Aranyfürt Idősek Otthona bérleti díját is sikerült egy új pályázat keretében 100 ezer forintról + áfa 700 ezer forintra emelni, ami jelentős növekedést jelent az önkormányzat bevételeiben.
-Az interjúnk elején a közösségen belüli széthúzás problémáját említetted, milyen új közösségépítő kezdeményezéseket valósítottál meg ennek érdekében?
-Az emberek közötti kapcsolatokat és elfogadást erősítendő több új programot indítottunk el. Például ünnepeltük az 50-60 éves házassági évfordulójukat ünneplő párokat, bevezettük a városi nyárindító gyermeknapot, az anyák napját, ahol közösen ültettünk virágokat a főtéren, valamint szintén 2. éve rendezzük meg a nagyon kedvelt apák napját. 3. éve októberben, a szépkorúaknak szervezünk egy nagy összejövetelt zenével és ebéddel, amin több mint 200 izsáki szépkorú vesz részt. Megrendeztük idén az első izsáki Kolbásztöltő fesztivált, a ciklus alatt négyszer rendeztük meg a nagy Bográcsol a család rendezvényünket. Folytattuk a Sárfehér Napok hagyományát is, amely két éve szerény kereteken belül zajlott, de idén remélhetőleg egy nagyszabású és sokak által látogatott közösségi rendezvénnyé válik.
Amit sajnálok, hogy az elmúlt évek alatt nem sikerült olyan légkört, együttműködést teremteni, hogy az embereknek az állami ünnepek városi szintű megünneplése fontos legyen. Egyre inkább az tapasztalható, hogy ezeknek az ünnepeknek már nem sok becsülete van, ennek javítására pedig nagyobb intézményi összefogásra lenne szükség.
-Hogyan áll most Izsák pénzügyi helyzete?
-Izsák város önkormányzatának gazdálkodása 2024. december 31-ig biztosan stabil. Ehhez hozzátartozik, hogy a közel 4 év alatt egyetlen forint hitelt sem vettünk fel, ez ritkaságnak számít, mivel általában mindig szükség volt valamilyen hitelfelvételre, ami később adósságot eredményezett. Az elmúlt közel 4 évben úgy valósítottuk meg a beruházásokat, hogy elkerültük a hitelfelvételt, így az adósságállomány nem nőtt, viszont a város vagyona jelentősen gyarapodott.
Bár számos nehézséggel kellett szembenéznünk – a Covid járvány, majd az energiaválság –, amely sok önkormányzatot és magánvállalatot súlyosan érintett, mi nemcsak hogy talpon maradtunk, hanem tartalékot is tudtunk képezni. Mindezt úgy értük el, hogy nem vezettünk be olyan szigorításokat, illetve nem vettünk el olyan támogatásokat, amelyek megterhelőek lettek volna a lakosság számára.
-Mit szeretnél mondani a városlakóknak a búcsúzás előtt?
-Nagyon köszönöm mindenkinek az együttműködést és támogatást. Természetesen voltak olyanok is, akik nem támogattak, de nekik csak annyit tudok mondani, hogy törődjenek többet a várossal. Sajnos az én ciklusom alatt is azt tapasztaltam, hogy az emberek inkább azt várják, hogy mit kapnak, de fontos lenne azt is megkérdőjelezni, hogy mit adnak vissza a városnak. Ahogy John F. Kennedy mondta: ‘Minden ember csak azt kérdezi, hogy mit ad az Egyesült Államok az embereknek?’ Ez jogos kérdés, de legalább olyan fontos az is, hogy én, mint a város lakója, mit adok a városnak? Ezen a téren szükség lenne változásra, hiszen a város nem csupán önkormányzatból áll.
Még egyszer köszönöm mindenkinek a támogatást, a folytatáshoz pedig kívánom, hogy legyen egy boldog, élhető és szerethető városunk!