Az MVM Hálózat összehangolt, komplex fejlesztési programot valósít meg a legmodernebb technológiák alkalmazásával ügyfelei üzembiztos ellátása érdekében. E program egyik meghatározó része a villamosenergia-hálózat pilléreiként működő, meglévő alállomások fejlesztése és újak létesítése. Az MVM Démász Áramhálózati Kft. Soltvadkert délkeleti részén egy új 132/22 kV-os alállomást épített, amely az elmúlt időszak egyik legjelentősebb beruházása volt.

A 4,4 milliárd forintból megvalósult beruházás ünnepélyes átadása október 30-án volt a Tázlári út mentén kialakított alállomásnál. Az eseményen beszédet mondott Temerini Ferenc – Soltvadkert város polgármestere, Font Sándor – országgyűlési képviselő, Mátrai Károly – az MVM Csoport vezérigazgatója, Bally Attila – az MVM Csoport infrastruktúra vezérigazgató-helyettese és Bene Róbert alállomási divízióigazgató.

-Hirdetés-

Az egy éven belül zöldberuházásban elkészült, bővíthető alállomás már ki tudja szolgálni a megnövekedett energiaigényeket és azt a 377 soltvadkerti háztartást, valamint a továbbiakat is, akiknél napelemek vannak és jelenleg 6,4 megawatt energiát képesek előállítani.
Az új, 132/22 kV-os alállomással kiszolgálható a város dinamikus fejlődését szavatoló új beruházások jelentős energiaigénye és a jövőben is magas színvonalon biztosítható a környék biztonságos energia-kiszolgálása.
Az MVM Csoport áramhálózati társaságai stratégiai iparági szereplőként jelentős gazdasági és társadalmi szereppel bírnak. Az ellátásbiztonság növelése érdekében hajtják végre összehangolt, komplex fejlesztési programjukat. Számukra ügyfeleik üzembiztos ellátása kiemelt feladat, ennek érdekében a legmodernebb technológiákat alkalmazzák a hálózatok létesítése, karbantartása és üzemeltetése során.

Áramhálózati társaságaik jelentős hangsúlyt fektetnek a meglévő 132 db nagyfeszültségű alállomás korszerűsítésére, bővítésére, továbbá újak építésére. Az MVM Démász és az MVM Émász 2023 és 2026 között Soltvadkert mellett Jászfényszarun, Jászberényben, Gyöngyöshalásziban, Hatvanban, Makláron, Miskolcon három helyszínen, Mezőkövesden, Szegeden és Szentesen épít új alállomásokat, illetve fejleszti a meglévőket.
Az elmúlt időszakban Soltvadkerten jelentősen megnövekedett az energiaigény, a városban és a térségben élő több mint 5000 ügyfél és az új ipari parkba betelepülő vállalkozások megbízható kiszolgálásához szükséges volt a meglévő hálózati infrastruktúra fejlesztése, hogy hosszú távon biztosított maradjon a magas színvonalú villamosenergia-ellátás. Ennek érdekében az MVM Démász Soltvadkert délkeleti részén egy korszerű, 132/22 kV-os nagyfeszültségű alállomást épített.

Az alállomás az MVM Démász Áramhálózati Kft. megrendelésére az MVM Xpert Zrt. kivitelezésében készült el. A beruházás során a legkorszerűbb technológiák alkalmazásával a legmodernebb nagy- és középfeszültségű kapcsolóberendezések kerültek a helyszínre, amelyek távfelügyelete korszerű védelmi és irányítástechnikai rendszereken keresztül történik. Ez garantálja a gyors üzemviteli beavatkozás lehetőségét az alállomás biztonságos és hatékony működése érdekében.
A soltvadkerti alállomás az új fogyasztói igények kielégítése mellett alkalmassá teszi a hálózatot a lakossági ügyfelek és a vállalkozások részéről is tapasztalható, megnövekedett naperőmű-létesítési igény villamosenergia-rendszerhez történő csatlakozására, ezzel is segítve a tiszta, klímabarát energiához való hozzáférést és a biztonságosabb energiaellátást.

Az alállomás műszaki jellemzői:
A mintegy 10.000 négyzetméter alapterületű alállomás 132 kV-os nagy feszültségen kettő darab távvezetéki és kettő darab transzformátor vevővel rendelkezik, mezőként egy-egy darab 132/22 kV-os, 25 MVA teljesítményű transzformátorral. A 22 kV-os középfeszültségen beltéri fém tokozott kapcsolóberendezés épült ki, amely 12 darab fogyasztói leágazása üzemel. Az alállomás irányítástechnikai rendszere lehetővé teszi azt, hogy távolról, kezelő nélkül lehessen azt működtetni, információkat gyűjteni annak állapotáról, ezzel is biztosítva a gyors beavatkozást, tervszerű és előre nem használható szituációk esetén. A 22 kV-os fém tokozott kapcsolóberendezés, valamint az állomáson szükséges védelem-automatika és segédüzemi berendezések egy több mint 222 négyzetméteres alapterületű kapcsoló-és vezénylő épületben vannak elhelyezve, a kábel pince 98 négyzetméter alapterületű.

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (53 db kép)
MEGOSZTÁS