A középiskolai évek alatt szerzett impulzusok meghatározzák a későbbi döntések, a személyes életvitel, a pályaválasztás és a társadalmi felelősségvállalás alakulását is. Ezt szem előtt tartva -a 2024-es Szakmák hetén- második alkalommal járt a KULTUP program csapata a Kiskőrösi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Technikum épületének falai között 2024. november 14-én. Az országos színházi roadshowról, ami tematikus előadásokat és műhelymunkát foglal magába a Déryné Program szervezésében, Molnár-Millei Mónika témanap koordinátor mesélt hírportálunknak.
– Mi pontosan a KultUp program, milyen órákban lehet része a témanapon a diákoknak?
– A Déryné Program egyik alprogramja a KultUp program. Színházi és összművészeti témanapokat valósítunk meg szerte az országban. A program a 2020-as Nemzeti Alaptantervhez igazítva építi bele a színház és drámapedagógiát a foglalkozásokba. Szeretnénk a fiatalok számára az élmény- és drámapedagógiai nevelés eszközeivel, kulturális élményeken keresztül a minőségi tartalomfogyasztás igényét közvetíteni, továbbá hozzájárulni az értékrend, a tartós érdeklődési körök és a jövőkép kialakulásához. Minden témanapunkon figyelünk arra, hogy a diákoknak egységesen legyen részük színházi, zenés, irodalmi, valamint csapatépítő foglalkozásokban, kisebb és nagyobb csoportokban. Fontos, hogy minél szélesebb körben tudjanak az adott témához kapcsolódni.
– Második alkalommal hozták el a programot el a kiskőrösi középiskolába. Ezúttal milyen foglalkozásokon vesznek részt a diákok?
– Igen, nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a kiskőrösi iskolába immár második alkalommal lehetünk jelen. A mai napon öt órán keresztül tartunk interaktív foglalkozásokat a diákoknak. Minden alkalommal egyedi órarendet állítunk össze az iskolák részére, korosztály specifikusan. Ezúttal jelen van az Eureka Games ,,Kapcsolódj!” közösségi vetélkedővel, az Élő Forrás Egyesület tantermi táncházzal, a LUDWIG TRUPP ,,A helység kalapácsa” és „Toldi” drámafoglalkozással – tudatos mozgás-tréninggel – színházi kvízzel Hodászi Ádámmal, Keresztes Patrik ,,A mozdulat színháza, történetek szavak nélkül” témával, Poprádi Norbert ,,Vegyük fel!” témával, Delta Produkció – Kárász Eszter zenés költészettel, Bánki Beni ,,Hello Yolo!” irodalmi showal, Marofka Mátyás ,,Ab Ovo” pantomimes előadással, a Déryné Társulattól Turi Bálint – Dsida Jenő versimprovizációval, Kálócz László bevezető színháztréninggel, valamint Grecsó Zoltán – Willany Leó táncszínházi beavatóval Kis Imola Villővel.
– Állandó alkotócsapattal dolgoznak a témanapokon, vagy az egyedi órarend változó foglalkozásvezetőket is magába foglal?
– Változó, hogy egy-egy témanapon mely előadók, művészek, tanárok érnek rá és tudnak velünk jönni megtartani a foglalkozást. Illetve ahol visszatérő vendégek vagyunk, ott figyelünk arra, hogy ne legyen ismétlés a programokban, minden alkalommal újat nyújtsunk. Jelenleg megközelítőleg 100 különböző alkotóval dolgozunk együtt, ráadásul nagy részének többféle foglalkozás is van a tarsolyában. Ennek köszönhetően nagyon színes és változatos a palettánk.
– Milyen visszajelzések érkeztek a KultUp programról? Mi az, amire kiemelt figyelmet fordítanak az ilyen alkalmakon?
– A témanapokról érkezett visszajelzések pozitívak, erre a legjobb példa a mai nap is, hiszen már visszatérő vendégekként fogadtak minket az intézményben.
A KultUp program célja színházi és művészetoktatási programok eljuttatása középfokú oktatási intézményekbe, élménypedagógiai fejlesztés, kultúraterjesztés, pályaválasztási szemléletformálás és tehetséggondozás céljával. Színházi élményekkel és művészeti foglalkoztatásokkal új utakat nyitunk a jövő tehetségeinek a kultúra felé. Rendhagyó előadások létrehozásával támogatjuk az értékalapú irodalmi és művészeti tartalmak közvetítésével a rendszeres kultúrafogyasztást a fiatal generáció számára. Művészeti foglalkozásaink más tudományterületeken is alkalmazhatók, ezáltal az iskolai közösségformálás és kompetenciafejlesztés területén is modellérték lehet. Kiemelten fontos számunkra, hogy a mai fiataloknak olyan minőségi színházi és kulturális élményt tudjunk nyújtani, amihez valójában tudnak kapcsolódni. Az a tapasztalatunk, hogy a foglalkozások alkalmával meg kell szólítanunk, be kell vonnunk a diákokat annak érdekében, hogy felkeltsük érdeklődésüket, lekösse őket a téma.
A KEVI gimnázium részéről Maczelka Mária magyar-angol szakos tanár tartotta a kapcsolatot a program koordinátorával. A tanárnő hozzátette – Ahogyan a tavalyi, úgy az idei alkalom is nagyon tetszett a diákoknak és a tanároknak egyaránt. Azok a tanulók, akik egyébként is érdeklődnek az irodalom, a művészetek és a kultúra iránt, azok aktívan részt vettek a programon és a későbbiekben is előkerült az itt megszerzett tudás. Szerencsére elég sok ilyen fiatal jár az iskolánkba. Bízunk benne, hogy a KultUp program a jövőben is ellátogat a KEVI gimnáziumba.
Fotógaléria: