A Soltvadkerti Evangélikus Egyház december 8-án ünnepi istentiszteletre és az új bölcsőde épületbejárására várta a híveket és az érdeklődőket. A program istentisztelettel kezdődött, amely során igét hirdetett Kondor Péter evangélikus püspök és Homoki Pál evangélikus esperes, lelkész.

-Hirdetés-

Az istentisztelet zárásaként Homoki Pál megköszönte a munkáját a bölcsődeépítés elindítójának, Gáspárné Gillich Helgának, aki rátalált a beruházást támogató Európai Uniós pályázatra, megírta és beadta azt. Köszönetét fejezte ki Font Sándor országgyűlési képviselőnek, evangélikus presbiternek, hogy a pályázatot nyomon követte. A tervező munkálatokat Font Izolda végezte, a műszaki ellenőrzési feladatokat pedig Csák Dániel a város főépítésze látta el. A homlokzatot díszítő Luther rózsát Furákné Tóth Ildikó készítette el, a berendezések és a bútorzat a Quatro Sport Kft. keze munkáját dicséri, de sok szakmai segítséget nyújtott a bölcsőde létrehozásához Tóth Márta, valamint a Magyarországi Evangélikus Egyház Diakóniai Osztálya. Köszönetét fejezte ki minden segítőnek, a kivitelezőnek és az alvállalkozóknak a pontos, jó minőségű munkáért.
Az új bölcsődében Lechner Csilla és Ungváriné Farkas Tímea látja majd el a napi feladatokat, melyben 8 gyermek kap elhelyezést januárban.

A bölcsőde átadó ünnepsége során a Tavasz utcai főbejáratnál a Soltvadkerti Evangélikus Gyülekezet felügyelője K. Molnár Gábor köszöntötte a megjelenteket, majd beszédet mondott Font Sándor országgyűlési képviselő, a város főépítésze Csák Dániel pedig ismertette az épület műszaki tartalmát. Elhangzott, hogy a beruházás mintegy 130 millió forintból valósult meg, amelyből 110 millió forintra tehető az Európai Uniós pályázat útján elnyert forrás, az evangélikus egyház pedig 20 millió forint körüli összeggel támogatta a megvalósulást.

A képen jobbról: Ungváriné Farkas Tímea és Lechner Csilla

Az új bölcsőde területéről tudni kell, hogy a legmeghatározóbb helyén áll Soltvadkert központjának, az 1837-ben épült, műemléki védettségű későbarokk stílusú Evangélikus templom közvetlen közelében. Mellette találjuk a Gyülekezeti Házat, az Evangélikus Óvodát és az óvodával egybeépült Találkozás Házát. A felsorolt épületek egy nagy telken foglalnak helyet, és egy közös udvar öleli körbe és köti össze őket funkcionálisan.

Homoki Pál és Kondor Péter

Az óvoda új épülete 2014-ben készült el, előtte egy kisebb, ma már romos állapotú épületben üzemelt, szintén ezen a telken. A régi óvodaépület állapotáról statikai szakvélemény is készült, mely megállapította, hogy a megmaradt épület felújítása gazdaságosan nem végezhető el. Ez a terület volt az egyetlen, ami még kevésbé belakott, a telken lévő nagy fák, a játszótér pozíciója is indokolta, hogy ide került az új bölcsőde.

2023. szeptember 20-án került átadásra a munkaterület a kivitelezést végző: Vida Bau Kft. részére, képviseletében Vida György ügyvezető a tőle megszokott precizitással és lelkiismeretes hozzáállással bonyolította le a megvalósítás folyamatát. Segítségére volt Rózsa Sándor, mint az építészeti munkák felelős műszaki vezetője, aki a projekt gördülékeny szervezését, az építési napló vezetését, és a szakiparok összehangolását is kitűnően végezte.

Csák Dániel

Külön köszönetét érdemel Holczimmer Imre épületvillamossági felelős műszaki vezető és Holczimmer Zoltán, valamint csapattársaik, akik a villanyszerelési munkákat végezték el. Ötleteik nélkül szegényebb lenne az épület műszaki tartalma.

A gépészeti munkákat Újvári László épületgépész, felelős műszaki vezető és a Clean Heat Kft. munkatársai végezték el, akik által egy rendkívül magas színvonalú hősszivattyús technológia került telepítésre.

Az épület terv a Lechner Tudásközpont mini bölcsőde mintatervének adaptációjaként valósult meg. A mintaterv tervezői: AXIS Építésziroda Kft., akiknek a munkáját a Dienes János vezette Symbister Tervezőiroda munkatársa, Font Izolda adaptálta sikeresen a helyszínre úgy, hogy kitűnően áthidalta a belső udvar és az utcai járdaszint közötti szintkülönbséget, valamint a műemléki környezethez teljes mértékben illő, ámde mai építészeti formanyelven megfogalmazott és jól kihasznált szolidan elegáns épület került. Izát, aki a megvalósítás folyamata alatt világra hozta második gyermekét, gyakorlatilag a nap 24 órájában bármikor elérhették, ha kérdésük támadt, de akár a kivitelezést végző munkatársak is konzultálhattak vele.
A 105 m2-es Mini bölcsőde legfeljebb 8 gyermek ellátására alkalmas, amelyhez egy 17 m2-es fedett terasz, egy 14 m2-es fedetlen terasz és egy 86 m2-es játszóudvar tartozik.
Az épület főbb helyiségei:
-babakocsi tároló és előtér 7,47 m2
-akadálymentes és szülői mosdó: 6,16 m2
-közlekedő/öltöző 18,61 m2 és ebből nyílóan a gépészeti helyiség/mosoda/takarítószertár, tároló, öltöző, mosdó, valamint a tálaló.
Ezen felül egy fogyasztói mosogató és a gyermek mosdó is megtalálható, amelyben fürdető kád is helyet kapott.
A csoportszoba, mely a fő életteret biztosítja, 30 m2-es és tartozik még az épülethez praktikusan egy külső wc helyiség is az udvari részből nyílóan. Az étkezés biztosításához egy melegítő konyha került kialakításra, melybe a gazdasági bejáraton keresztül érkezik a kész étel, valamint itt kerülhet összeállításra a reggeli és az uzsonna.

Az épület falai 30 centiméteres vázkerámia falazóelemekből kerültek kialakításra, amelyre 15 centiméteres polisztirol hőszigetelés került, dörzsölt felületű vékonyvakolattal ellátva, igazodva az óvodaépület színvilágához. A belső burkolatok kiválasztásában közreműködött az óvoda vezetése is.

A 4516 m2-es telken elhelyezkedő épületállomány jelenleg 42,98 %-át teszi ki a területnek, így a maximális 60 % elérésééig még van lehetőség az elkövetkezendő 10-20 évben akár jövőbeni fejlesztésekről gondolkodni.

Az új bölcsőde ünnepélyes átadása során az épület főbejárata előtt a nemzeti szalagot K. Molnár Gábor, Vida György, Homoki Pál, Gáspárné Gillich Helga, Font Sándor és Kondor Péter vágta át.

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (63 db kép)
MEGOSZTÁS