A nagy hidegben kint tartott kutyák és macskák számára feltétlenül biztosítson:
- szélvédett kuckót
- energiában dús eleséget
- langyos ivóvizet
Bár a kint tartott kutyák ősztől “készülnek” már a téli hidegre, ugyanis sűrűbb aljszőrzetet növesztenek, esetlegesen egy vastagabb zsírréteget is felvesznek, mégis elengedhetetlen odafigyelni 1-2 fontos dologra.
Néhány jótanács a téli kutyatartásra vonatkozóan:
Udvarban tartott “kinti” kutyák esetén:
Elhelyezés:
Megfelelő méretű, szigetelt, bélelt kutyaól biztosítása. A nagy hidegben mindenképpen javasolt melegebb helyre beengedni őket legalább éjjelre.
A megfelelő kutyaház kritériumai:
- Szigetelt, dupla falu, hőzáró réteggel, vízelvezető tetővel rendelkezik,
- lábakon áll, soha nem a puszta talajon, hogy alatta a levegő szabadon áramolhasson,
- megfelelő méretű (nem túl nagy, nem túl kicsi), melyben az állat kényelmesen elfér és meg is tud fordulni,
- a bejárata szélvédő, huzatfogó függönnyel van ellátva fa padozatú a megfelelő hőszigetelés érdekében,
- pléd, párna, valamilyen meleget adó textília is van benne.
A kutyaházat tegyék fedett helyre, lehetőleg minél szélvédettebb, melegebb helyre. Ha nagyon hideg van, a kinti kutya is kapjon napjában többszöri élelem mellett bebocsátást fűtött helyre (kazánház mellé, garázsba).
Etetés:
Mivel a hőtermelés nem kevés plusz energiát igényel így nagyon fontos, hogy kedvenceiket télen magas energia tartalmú táppal etessék. Több részletben, akár melegen is, jó minőségű teljes értékű táp adagolása javasolt.
Itatás:
Ahhoz, hogy biztosítani tudjuk a megfelelő ivóvizet a mínuszokban, elengedhetetlen, hogy napjában többször ellenőrizzük és cseréljük a befagyott itatót.
Fokozottan oda kell figyelni a vékonyabb testalkatú, valamint az idősebb és beteg állatokra, ugyanis az ő hőtermelésük nem biztos, hogy megfelelően működik, így könnyen ki is hűlhetnek.
Hasonlóképpen, mint az embereknél, hideg időben a kutyusoknál is fokozódhatnak az ízületi gyulladások okozta panaszok, melyek hatására nehezebben kelnek fel, nehezen mozognak.
Biztosítsák számukra a megfelelő porcerősítő, fájdalomcsillapító készítményeket és ne késlekedjenek állatorvoshoz menni a tünetekkel.
Hó és jég evése esetén kialakuló garat- és mandulagyulladás tünetei lehetnek krákogás, köhögés, stb. amely panaszok jelentkezésével szintén érdemes orvoshoz fordulni.
„Benti” kutyák esetében:
Kedvenceiknek a legnagyobb hidegekben is szükségük van a mozgásra, bár talán ilyenkor egy kicsit csökkenthetik a kint töltött időt. Kisebb szőrű, vékony testalkatú, kistestű kedvenceiket a sétáltatásokra öltöztessék fel! Ha úgy látják, hogy vacog, remeg, fázik ne erőltesse sokáig a kint létet. Hazaérve nézze át a talpakat (törölgessék, mossák le), hótól, sótól szabadítsák meg. Havas hempergésből hazaérve nézze át, fésülje ki a szőrzetet. Megfázásos tünetek jelentkezésével keressék fel állatorvosukat.
Madárvédelem és etetés a téli időszakban:
Amikor beköszönt a hideg tél, és leesik az összefüggő hótakaró – érdemes körülnézni kertünkben, vajon hogyan jutnak élelemhez a madarak, mi tudja megvédeni őket a hidegtől.
A madáretető kihelyezése csak az első lépés. Azokat rendszeresen tölteni kell élelemmel is. Tanácsos a megvásárolt magvakat száraz helyen, jól zárható edényben tárolni. A rovarevő madarak számára a legmegfelelőbb a marhafaggyú, amely magvakkal gazdagítható. Célszerű az eledelt hálóba helyezni, majd a fákra függeszteni, esetleg kisebb farönkök üregeibe rejteni. A gerlék, verebek kedvelt téli csemegéje a kukoricadara, amelyet a földről szeretnek felcsipegetni.
- Az eledel a lehető legszárazabb helyekre kerüljön.
- Az etetőtálkát tartsák tisztán.
- Ne készítsen etetőt furnérból, mert a madarak megehetik az összeillesztésnél használt ragasztót.
- Kerüljék a sózott, cukrozott magvak kiszórását.
Soha ne adjanak se az énekesmadaraknak az etetőben, se a vízimadaraknak kenyeret, kenyérmorzsát, péksüteményt, mert ez gyakori és nagy mennyiségű fogyasztás esetén káros, sőt, kimondottan veszélyes is lehet számukra!
Forrás: ELBÍR – BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLYA
Kiemelt kép: Stock.adobe.com