,,A bátor szív ritka adomány (…). Engedd, hogy vezessen!”
(Sarah J. Maas)

A soltvadkerti Egyesített Szociális Intézmény vezetője, Ritter Andrea betekintést nyújtott az intézmény 2024-es évének kihívásaiba és eredményeibe. A házi gondozás, az élelmiszerosztás, a tanyagondnoki szolgáltatás, valamint a gyermekvédelem terén végzett munka egyaránt kiemelt figyelmet kapott. Az interjú során szó esett a növekvő igényekről, az ellátórendszer fejlesztési lehetőségeiről, valamint a közösségi összefogás erejéről. Ritter Andrea megosztotta gondolatait a helyi szociális szolgáltatások jövőjéről, kiemelve a lelkiismeretes szakmai munka fontosságát és az innovatív kezdeményezések eredményeit.

Ritter Andrea, a soltvadkerti Egyesített Szociális Intézmény vezetője

Házi gondozás egy éve Soltvadkerten

– Kiknek nyújt segítséget a házi gondozás, és hányan veszik ezt igénybe?
-Hirdetés-

– Eltelt ismét egy év az intézményünk életében. Tartalmas volt és akadt tennivaló bőven. A házi gondozás az idősek, ápolást igénylők, illetve a lelki gondozást igénylők otthonukban történő ellátását hivatott szolgálni, évente növekvő számadatokkal. 2024-ben 31 szolgáltatást igénylő jelentkezett intézményünkben. Ebből a létszámból 13 fő vagy intézményi elhelyezés vagy halálozás okán sajnos az idén felvettek közül nem tudta tovább igénybe venni a szolgáltatást. Az összes ellátottunk száma 46 fő.

Mit tart a legnagyobb kihívásnak az otthoni gondozás terén az elmúlt év tapasztalatai alapján?

– Az ápolás teljes odaadást, alázatot és lelkiismeretes odafigyelést igényel. Nagyon nehéz mentálisan, hiszen a számok mutatják, hogy milyen sok idős, beteg embert ápolunk, gondozunk.

– Mely településeken és milyen összegért vehetik igénybe a házi segítségnyújtást?

– A szolgáltatást Soltvadkerten és Bócsán is igénybe vehetik, jelenleg 800 forint/fő/óradíjjal.

– Igény van erre a szolgáltatásra? 

Szakmai szemmel tekintve azt látom, hogy országosan nagy szükség lenne öregedő társadalmunkban arra, hogy erősítsük az otthon közeli ellátást. Ennek egyetlen módja az lenne, ha a gondozást igénylőket saját otthonukban tudnánk kellő létszámú megbecsült munkaerő segítségével 24 órán át ápolni.

Élelmiszerosztás 2024-ben

– Élelmiszerosztással is segítik a rászorulók mindennapjait. Hogyan történik mindez?

– A Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel történő szerződéskötés intézményünk számára egész évben folyamatos, mintegy 40 millió forint értékű élelmiszer átvételét tette lehetővé. Az Egyesület szervezésében irányítottan Kiskőrösről a Pennyből tudjuk naponta elszállítani mindazon termékeket (hús, pékáru, tejtermék, zöldség, gyümölcs), melyek a következő napon már lejárt szavatosságú termékek. A kapott mennyiséget szigorú adminisztrációval, személyenként meghatározott kg mennyiséggel oszthatjuk szét.

– Hogyan biztosítják az élelmiszerek igazságos elosztását a különböző csoportok között?

– A munkanapok vonatkozásában alapszolgáltatási feladatokat ellátva minden nap másik alapszolgáltatás végzi a csomagok osztását. Ez által a két tanyagondnoki körzet, a házi segítségnyújtás, az idősek nappali ellátása, a családsegítő szolgálat igénylői egyaránt részesülnek a kapott árumennyiségből.

– Kapnak segítséget az élelmiszerosztásban?

– Nagy öröm számunkra, hogy ebben az évben a hétvégén kapott mennyiséget a Máltai Szeretetszolgálat és a Katolikus Egyház, a Baptista Gyülekezet, a Pünkösdi Gyülekezet és az Evangélikus Egyház segítő munkájának köszönhetően juttatnak el a gyülekezetek és a szeretetszolgálat segítői az arra rászorultaknak. Városunkban sok az egyedülálló, idős lakos, akikre nincs teljes körű rálátásunk. Éppen ezért nagyon fontos az a szolgálat, amit az előbb említett szervezetek végeznek, hiszen ebben is az összefogás, a közös cél érdekében történő segíteni akarás látszik.

Tanyagondoki szolgálat

– Hogyan értékeli a tanyagondnoki szolgáltatás szerepét a külterületeken élők támogatásában? Milyen feladatokat látnak el?

– A külterületen élőknek évek óta nagyon sok segítséget jelent a két tanyagondnok lelkiismeretes munkája. Tóth Gábor és Raffai Zsolt a gyermekek óvodai szállításával kezdi mindennapjait. Nagy türelemmel és odafigyeléssel teszik a dolguk. Napi teendőik között szerepel a bevásárlás, gyógyszeríratás, orvoshoz, védőnőhöz szállítás és a ház körüli apróbb tevékenységekben történő segítségnyújtás, valamint egyéb személyszállítási feladatok.

– Hány családnak nyújtanak segítséget a tanyagondnokok?

– Az ellátottak száma a két tanyagondnok kollégánál havi szinten 40-50 család.

– Hogyan alakult a tanyagondnok találkozó, melyet idén Önök rendezhettek meg?

– 2024. nyarán nagy örömünkre Soltvadkert láthatta vendégül a tanyagondnok találkozó 3 vármegyét érintő tanyagondnokait, illetve a települések polgármestereit. A hasznos információkat tartalmazó konferencia mellett lehetőségünk volt városunk turisztikai látványosságainak bemutatására, valamint a helyi termékek, helyi borok ismertetésére, kóstolására.

Gyermekvédelem – Család-és Gyermekjóléti Szolgálat

,,Célunk, hogy gyermekeink boldog, kiegyensúlyozott, célokat megfogalmazó és azokat megvalósító életet éljenek és ez által egészséges felnőtté váljanak” – emelte ki Ritter Andrea.

– Milyen nehézségekkel kellett szembenézniük 2024-ben a Család-és Gyermekjóléti Szolgálat munkatársainak?

– Amikor visszatekintünk a gyermekvédelem 2024-es évben zajló munkájára, valamint a családsegítés feladataira, akkor szakmai és vezetői szempontból azt kell mondanom, hogy az adatvédelem, a dokumentációs problémák, az elektronikus adatfelvitel, a naprakész adminisztráció megkövetelése mellett a legnagyobb problémát az eszköztár hiánya jelenti. Szakemberek, arra ALKALMAS személyek ötszöröse kellene helyi szinten a problémák megoldásához. Az első, ami fontos és nélküle a munkát elkezdeni sem lehet, az a BIZALOM. A második, ami fontos, hogy a problémák megoldásához legyenek eszközeink. Eszközök (pszichológus, drámapedagógus, művészetterapeuta, drogprevenciós szakember, fejlesztő pedagógus, szülőknek munkahely, integrált oktatás, amely élményközpontú és még sorolhatnám), de ami a legfontosabb, hogy mindezek HELYBEN legyenek elérhetők.

– Szerveztek szakmai tájékoztatást a gyermekvédelemben érintett szakembereknek?

– Ebben az esztendőben hívtuk meg Haász Sándor egyetemi docenst, aki szakmai berkekben elismert tekintély. Az ő előadása arra fókuszált, hogy Soltvadkerten a gyermekvédelemben érintett szakemberek (óvoda, iskola, védőnők) milyen problémával és mikor forduljanak a szolgálat munkatársaihoz.

– Vezettek be új módszereket, mellyel hatékonyabban tudják segíteni az érintetteket?

– 2024-ben kezdtük meg munkánkat a drámapedagógia módszereivel a halmozottan hátrányos helyzetű, iskolai magatartási problémákkal küzdő gyermekek részére. Ebben a munkában lépésről lépésre támogatókat, szakembereket és városi támogatást elnyerve haladtunk és mára már 3 éves projektterv alapján dolgozunk. Nyáron drámatábor zajlott, majd októbertől elindult 20 fő 5-6. osztályos fiatalokkal a drámafoglalkozás Tóth Ákos drámapedagógus irányításával, heti rendszerességgel. Szeretném kiemelni, hogy a foglalkozás nyitott, bárki érdeklődő, hozzáértő számára szerdánként az Egyesített Szociális Intézményben 14-17 óráig.

– Milyen új lehetőségeket látnak a jövőben, melyek segítenék munkájukat?

– Két pályázat elbírálása zajlik jelenleg és annak sikerétől függ, hogy 2025-ben milyen gazdag tartalommal tudjuk kibővíteni az eddigi munkát. A szakmai terv egyben van, a folyamat lépéseit az eddigi tapasztalatok alapján tisztán látjuk és célunk, hogy negyedévente annak pozitív eredményeiről, tapasztalatainkról Soltvadkert lakosságának tájékoztatást nyújtsunk.

Mindezt azért tesszük, hogy megismerjük az új generációt annak érdekében, hogy tudjuk hogyan vezet hozzájuk egy biztonságos, kitaposott út, a mai kanyargós útvesztő helyett.

,,Nem azért változtak meg a mai fiatalok, mert úgy döntöttek, hogy ők máshogy akarnak élni, hanem mert egy teljesen más gyerekkort kaptak, aminek ez a következménye.” (Steigervald Krisztián)

Kiemelt kép forrása: Egyesített Szociális Intézmény Soltvadkert Facebook oldal

MEGOSZTÁS