A hasi sérvek testünk különböző területein fordulhatnak elő és így a tünetek is eltérően alakulhatnak. Jellegzetessége azonban a dudor, ami semmivel sem téveszthető össze. A fájdalommentes dudortól a legtöbb esetben könnyedén megszabadulhatunk visszahelyezéssel.
Pontosan mit takar a sérv?
Ezt tulajdonképpen egy kitüremkedő belső szervünk okozhatja, amelynek létrejöttében hatalmas szerepet kap a nyomás, vagy az izomgyengeség. A szövetek hatására létrejövő kitüremkedésnek többféle típusa is létezik. Kialakulhat a gyomornál, a köldöknél, a lágyéknál, a comboknál, de még a heréknél is.
Milyen tünetei vannak?
Elsősorban a dudorra kell felfigyelnünk, hiszen ez a legjellemzőbb tünete. Ezt követi az érzékenység, majd ritkán fájdalom is jelentkezhet amennyiben begyullad a sérv. A dudor köhögés, vagy nevetés során még jobban kitüremkedhet, hiszen az izmok ekkor működésbe lépnek. Gerincsérvnél nem tapasztalhatunk kitüremkedést, azaz nem fogjuk megérezni, de a fájdalom, a zsibbadás és az érzéskiesés jól mutatja, hogy az adott területen gond lehet.
Hogyan lehet kezelni?
Hölgyeknél gyakori a hasi sérv, amelyek műtéti úton lehet kezelni laparoszkópos, vagy nyitott hasi sérvműtét elvégzésével. Általában egy adott méretig végeznek el laparoszkópos műtétet, de ha túlságosan kiterjedt a sérv, akkor csak a nyitott hasi műtét jöhet számításba. Kiújult sérvnél, kétoldali lágyéksérvnél, valamint például sportolóknál megszokott a laparoszkópos eljárás. A nyitott sérvműtétről minden esetben a szakorvos dönthet, aki meghatározza azt is, hogy szükséges-e hálót beültetni.
Mit tegyünk a rehabilitációs időszakban?
A műtét után mindenképpen fontos, hogy járjunk gyógytornára, hiszen a gyors gyógyuláshoz ez elengedhetetlen. Gerincsérvnél például először a gyógytornát javasolják és ha az nem segít, akkor kerülhet csak sor a műtétre.
Hasi sérvnél milyen gyógytornát végezzünk?
A gyógytorna egy olyan természetes kezelési módszer a hasi sérvre, amely hozzájárul a műtét utáni eredményes és gyors gyógyuláshoz. A sérvműtétek után csak gyógytornász felügyelet mellett végezzük el a gyakorlatokat. A rehabilitáció jó esetben már a kórházban megkezdődik és a gyors gyógyuláshoz a kórházból hazatérve is folytatni kell. A gyógytornász szakember betanítja a gyakorlatokat és ezeket kell otthonunkban napi szinten elvégezni annak érdekében, hogy megelőzzük a további sérvek kialakulását. Fontos, hogy a gyakorlatokat mindig a szakember által meghatározott ismétlésszámban végezzük el, akár naponta többször is, ahogyan azt előírják számunkra. Általában a napok előrehaladtával fokozatosan emelik meg az ismétlésszámokat, hiszen ilyenkor testünk már jobban terhelhető. Az izmok mozgásának helyreállítása kíméletes mobilizációs gyakorlatokkal érhető el, de emellett kiemelt figyelmet fordítanak a mélyizomlánc megerősítéséhez, hogy a sérv ne tudjon kiújulni. A jó gyógytorna helyreállítja az izomegyensúlyt és kialakítja a megfelelő core izomzatot. A torna mellett törekedjünk arra, hogy más sportolási lehetőségeket is beiktassunk a hétköznapokba, hogy a fizikai felépülés még gyorsabban megvalósulhasson.
Írta: G.D.
Kiemelt kép: pixabay.com