A Kiskőrösi Bem József Általános Iskola az erdőtelki Tündér Szolgálattal összefogva vesz részt a Gondos Gazdi Programban Tóth Laura Tünde koordinálásával. Február 13-án különleges állatokkal ismerkedhettek meg a Kiskőrösi Óvodák Erdőtelki Tagóvodájának apróságai, valamint a Bem iskola 1.b, 1.c, 2.a, 2.b és a 2.c osztályosai.

A helyi Revaló Pál Közösségi Központban (REPA) tartott interaktív előadáson Demeter Attila egzotikus állatszakértő, a Túrá-Zoo utazó kisállatkert vezetője eloszlatta az alaptalan félelmeket, viszolygásokat az olyan állatokról, mint az ezerlábú, kígyók, pókok és különféle hüllők. Az egyes állatfajokat, tulajdonságaikat, életvitelüket, gondozásukat és természetes élőhelyüket megismerve a nap legnagyobb tanulsága mindenképpen az volt, hogy minden élőlény érez, joga van az élethez, és fontos része az ökoszisztémának.
Az egzotikus állatszakértő kiemelte, hogy mindig nagy öröm számukra Petőfi Sándor szülővárosába látogatni. Ez alkalommal kígyókat, varánuszt, kéknyelvű szkinket, szakállas agámát, óriás ezerlábút, tarantula pókot és még egy skorpiót is hozott magával, melyeket kézbe vehették a gyermekek az előadást követően.
„Fontosnak tartjuk, hogy megismertessük a gyerekekkel és a nagyközönséggel ezeket az állatokat, mert ők is az ökoszisztéma elengedhetetlen részei. Ez az érzékenyítés a hazai magyar fajok védelmében is történik. Rávilágítunk arra, hogyha látnak egy rézsiklót a kertben vagy pókot a lakásban, ne öljék meg őket, nem kell tőlük félni, undorodni. Itt felhívnám a figyelmet, hogy Magyarországon minden hüllő és kétéltű védett, vannak köztük fokozottan védett fajok is, melyek megölése bűntettnek számít és a felfüggesztett börtönbüntetés mellett magas pénzbírság is jár! Tehát ezek ártalmatlan és hasznos állatok, az élővilág szerves részei” – tette hozzá Demeter Attila.

A kiskőrösi közönség nagyon nyitott volt a különleges és szelíd, ártalmatlan állatokra, melyeket nem mindennap látnak, érinthetnek. A program népszerűségét és sikerét mutatja, hogy egy-egy ilyen találkozás után többen szeretnének egzotikus állatot tartani otthon, ami a szakértő szerint sokkal egyszerűbb, mint a szokványos házikedvencek -kutya, macska- gondozása.

„A Gondos Gazdi Programon belül ismerkedünk meg az úgynevezett „nem szeretem állatokkal”. Demeter Attilának köszönhetően olyan fajokat is testközelből megismerhettek a gyermekek, amik nem honosak hazánkban, nem megszokott a külsejük” – mondta Horváth A. Gézáné osztályfőnök. Kiemelte, hogy az állatvilág megismerésével párhuzamot tudnak vonni az emberekkel, hiszen ugyanolyan színesek és különbözőek vagyunk mi is, mint az állatok, ezért senki nem kevesebb, csúnyább, értéktelenebb vagy rosszabb a másiknál. Ezek az alkalmak kitűnőek arra, hogy felelősségteljes állatbarátot neveljen a gyermekekből, és ezt az attitűdöt használják embertársaik felé is. Hozzátette, hogy fontosnak tartják pedagógus kollégákkal, hogy olyan élményeket adjanak a gyermekeknek, amikből tanulhatnak és fejlődhetnek.

Márciusban terápiás cicákkal ismerkedhetnek meg a kiskőrösi gyermekek a Gondos Gazdi Program keretében a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány jóvoltából.
Fotógaléria:
