Magyarország után 2025. január 1-től fél évre, június 30-ig Lengyelország az Európai Unió Tanácsának soros elnöke. Az elnökségi programjuk egyik prioritása a tagországok civil szervezeteinek működése. Ezzel a témával kapcsolatban tartottak konferenciát február 4-én és 5-én Varsóban, amin Magyarországot másodmagával Molnár Elvira, a Bács-Kiskun Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ szakmai vezetője képviselte.
A lengyel elnökség az európai biztonság következő hét dimenziójának megerősítésére összpontosít:
- védelem és biztonság
- az emberek és a határok védelme
- ellenállás a külföldi beavatkozással és a dezinformációval szemben
- a vállalkozás biztonságának és szabadságának szavatolása
- energetikai átalakulás
- versenyképes és reziliens mezőgazdaság
- egészségbiztonság
„Biztonság, Európa! Ez a mottónk, amely a kontinensünk előtt álló jelenlegi kihívásokat tükrözi”– mondta Adam Szłapka, Lengyelország Európa-ügyi minisztere.
Lengyelország másodszor tölti be a Tanács soros elnökségét, ezúttal a Dániával és Ciprussal alkotott elnökségi trió tagjaként.

A szakmai vezető elmondta – a találkozón szó esett arról, hogy a civil szervezetek hogyan működnek a tagállamokban, és miben lehetne őket segíteni EU-s szinten. A konferencia a civil szervezetek mindennapjait vette górcső alá. A varsói találkozón 60 fő körüli létszámmal vettek részt a tagországok. Minden tagállam részéről érkeztek magas szintű állami vezetők, civil szervezeteknek a szakértői, illetve a civil területet érintő tudományos szektor képviselői.
Az Európai Unió Tanácsának elnöksége félévente váltakozik a 27 tagállam között. Az elnökséget betöltő ország vezeti a Tanács munkáját, illetve képviseli az összes tagállamot a más uniós intézményekkel folytatott tárgyalásokon.
Az EU Tanácsa a hét uniós intézmény egyike. Hivatalos neve az Európai Unió Tanácsa – röviden a Tanács. A Tanács tárgyalja az Európai Bizottság által javasolt jogszabályokat, és a döntések gyakran az Európai Parlamenttel folytatott további tárgyalásokat követően születnek. A Tanács az EU-tagállamok minisztereiből áll. Az elnökséget betöltő ország üléseket szervez és bonyolít le, valamint képviseli a Tanácsot a többi uniós intézményhez fűződő kapcsolatokban.
„Nekem elsődlegesen az volt a szerepem, hogy a hazai civil szervezeteket és működésüket mutassam be válsághelyzetek idején” – mondta Molnár Elvira.
Az ülés napirendjének fontos pontja volt a nemzeti regionális és Európai szinten is alkalmazható, bevált megoldások megvitatása. A tanácskozáson elhangzottak inspirációt jelenthetnek az EU-s országok számára, és Európa szerte hozzájárulhatnak a biztonság erősítéséhez.

Molnár Elvira kifejtette, hogy az előzetes feltételezések ellenére, a beszélgetések során bebizonyosodott, hogy a nyugati, fejlettebb tagországok számára ugyanúgy gondot jelent a civil szervezetek nemzetközi kapcsolatainak hiánya. Hozzátette, hogy nem titkolt cél egy Európai Uniós civil stratégia kidolgozása, melyben jelentős szerepet kapnak a nemzetközi kapcsolatok.
Forrás: Kiskőrös TV, consilium.europa.eu
Képek: Molnár Elvira archív, polish-presidency.consilium.europa.eu
Fotógaléria:
