Március 4-én hajnali egy órakor megtelt a kiskőrösi gimnázium előtti parkoló úti csomagokkal megpakolt tizedik évfolyamos diákokkal és családtagjaikkal, majd a 20 tanuló és két pedagógus – Szabó Márta szervező és Szentgyörgyiné Szlovák Mária kísérő tanár – útnak indult a budapesti repülőtérre, illetve onnan a spanyolországi Gironába. A tanulók közül többen életük első repülőútján vettek részt, így számukra különösen izgalmas volt ez az Erasmus+ keretében, pályázati forrásból megvalósult utazás, mely három fő témára épült: európai identitás, kultúra és környezetvédelem.
Mindezek tanulmányozásában, értelmezésében nagyon jó partnereknek bizonyultak a gimnáziumunk csoportját fogadó iskola – Institut Sarria de Ter – tanárai, diákjai, akikkel a közösségi médiafelületeken keresztül már utazás előtt megtörtént a kapcsolatfelvétel, így a magyar diákok már előre tudták, hogy kinek a vendégszeretetét fogják élvezni kinti tartózkodásuk idején, illetve azt kinek fogják viszonozni, mikor március végén majd a spanyol diákok érkeznek hozzánk egy hétre.
Az, hogy a tanulók családoknál aludtak, s gyakorlatilag délután négy órától az ő szervezésükben vettek részt különböző szabadidős programokon, nagyon jó lehetőség volt arra, hogy egy picit belelássanak a katalán (vendéglátóink ezt a fajta identitásukat folyamatosan kihangsúlyozták) családok hétköznapjaiba, étkezési szokásaiba.
A Ter és Onyar folyók mentén található 87 ezer lakosú Girona egyébként Barcelonától 85 km-re, északkeletre található, a Costa Bravától pedig mintegy 30 km-re – így természetesen csoportunk első programjai között szerepelt egy rövid tengerparti kirándulás. Előtte azonban egy kalandparkban tehették próbára bátorságukat és ügyességüket diákjaink, illetve volt egy közös vetélkedő is a spanyolországi diákokkal – méghozzá a katalán hagyományokra, étkezésekre, kultúrára építve.

Ami még izgalmasabbá tette ezt a hetet: a mi csoportunkon kívül egy 20 fős lengyel, illetve egy 40 fős holland diákcsoportot is fogadtak vendéglátóink, így előfordult, hogy egyszerre nyolcvanan, plusz vendéglátóink vettünk részt ugyanazon a programon – így például egy vulkánhoz vezető túrán, illetve az iskolában tartott búcsúesten. S bár az időjárás nem volt túl kegyes csapatunkhoz, ez nem befolyásolta a diákok lelkesedését, úgyhogy eredeti terveinknek megfelelően részt vettünk egy interaktív városismereti vetélkedőn Gironában, megtekintettünk egy középkori kisvárost, Besalút, illetve utolsó nap rövid városnézésen vettünk részt Barcelonában.

S míg mi iskolánktól távol, Spanyolországban építgettük nemzetközi kapcsolatainkat, ugyanezen időszakban az itthon maradottak egy portugál diákcsoportot fogadtak és láttak vendégül, sőt azóta már egy újabb 20 fős diákcsoportunk indult szintén Spanyolországba – igaz, ők még délebbre (Malaga, Córdoba, Sevilla), mint amerre mi jártunk – köszönhetően szintén az Európai Unió által támogatott Eramus+-os pályázati támogatásoknak. Hálásak vagyunk ezekért a lehetőségekért, s köszönjük minden kollégának, tanulónak és szülőnek, akik munkájukkal, támogatásukkal hozzájárulnak e programok sikeres megvalósításához!
Írta, képek: Szentgyörgyiné Szlovák Mária
Fotógaléria:
