Izsákon az utóbbi hónapokban több bűncselekmény – betörések, lopások és erőszakos cselekmények – is történtek. A helyiek a közösségi médiában is egyre többet foglalkoznak ezekkel az esetekkel, és szeretnék tudni, milyen lépéseket tesz a hatóság a bűnelkövetők felelősségre vonása érdekében. Ennek kapcsán beszélgettem Szemerédi Áron rendőr századossal, az Izsáki Rendőrőrs Bűnügyi Alosztály vezetőjével, valamint Újszászi Zoltán őrsparancsnokkal, hogy tájékoztassuk a lakosságot az eddigi fejleményekről. Mivel több ügyben még folyik a nyomozás, pontos részleteket és neveket nem említhetünk.

Az eljárások formáját a jogszabályok határozzák meg, figyelembe véve a minősítő körülményeket és az értékhatárt. A szabálysértési értékhatár 50 000 forint – ha az okozott kár ennél alacsonyabb, és nincs minősítő körülmény, akkor az eset szabálysértésnek minősül. Az ilyen ügyekben a Kiskőrösi Rendőrkapitányság szabálysértési előkészítő csoportja jár el, nem pedig az Izsáki Rendőrőrs. Amennyiben azonban büntetőeljárás indul, és az ügy Izsák illetékességi területéhez tartozik (néhány kivételtől eltekintve), az eljárást az izsáki rendőrök folytatják le.

Minősítő körülmények közé tartozik például a dolog elleni erőszak, amikor valamit erőszakos módon tulajdonítanak el – például ajtó befeszítésével vagy ablak betörésével. Az elmúlt időszakban Izsákon és környékén több, sorozatjellegű vagyon elleni bűncselekmény történt, amelyek azonos vagy nagyon hasonló módszerrel, rövid időn belül és rövid időközönként követték el.

„A mi feladatunk nemcsak az, hogy azonosítsuk az ismeretlen elkövetőt, hanem hogy bizonyítani is tudjuk a bűncselekmény elkövetését. A bizonyítékok beszerzése nemcsak az elkövető személyazonosságának megállapítására szolgál, hanem arra is, hogy az ügy vádképessé váljon – ez pedig sokszor a nehezebb rész. Szerencsére sikerült eljutnunk arra a pontra, hogy nem csupán gyanú, hanem megalapozott gyanú áll rendelkezésre, megfelelő mennyiségű bizonyítékkal alátámasztva.

Ilyen esetekben azt is vizsgálni kell, hogy az elkövető büntetett előéletű-e. Ha igen, akkor az is számíthat, hogy áll-e felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatt, feltételesen van-e szabadlábon, vagy próbára bocsátás hatálya alatt áll-e. Amennyiben a bűnismétlés veszélye fennáll, jogunk van az elkövetőt saját hatáskörben őrizetbe venni 72 órára, de ismétlem csak 72 órára. A további szabadságelvonás már bírói engedélyhez kötött kényszerintézkedés, így mi legfeljebb előterjesztést küldhetünk az ügyészségnek, amely eldönti, hogy indítványozza-e a bíróságnál ezt az intézkedést.

Pontosan ezt tettük a sorozatelkövetőkkel is: azonosítottuk őket, összegyűjtöttük a szükséges bizonyítékokat, majd az egyes ügyeket egyesítettük, hogy egy büntetőeljárás keretében folytassuk a nyomozást és a későbbiekben egyetlen eljárásban tárgyalják az ügyet.

Az elmúlt időszakban több büntetett előéletű izsáki lakos – köztük visszaesők is – egymás után követett el vagyon elleni bűncselekményeket. Nem csupán egyetlen elkövetőről volt szó, hanem három, négy, sőt inkább öt olyan személyről, akik egyes esetekben ketten, máskor egyedül hajtották végre a bűncselekményeket. Ez a helyzet egyre nehezebben kezelhető szintet ért el, így elengedhetetlenné vált, hogy határozott lépéseket tegyünk. Már nem volt elegendő a büntetőeljárás megindítása, hanem szükségessé vált egyes elkövetők személyes szabadságának korlátozása is, hogy szabadlábon ne követhessenek el újabb bűncselekményeket.

Az ügyészséggel történt egyeztetést követően úgy döntöttünk, hogy sorra előállítjuk az érintett személyeket, és a gyanúsítotti kihallgatás után azonnal őrizetbe vesszük őket. Célunk az volt, hogy minden lehetséges elkövetőt eltávolítsunk az utcákról, megelőzve ezzel az újabb bűncselekményeket.

Tapasztalataink szerint pusztán a gyanúsítotti kihallgatás és az újabb büntetőeljárás elindítása már nem feltétlen bír kellő visszatartó erővel, különösen a visszaeső elkövetők esetében. Mivel a figyelmeztetés és a priusz nem jelent elégséges visszatartó tényezőt, határozottabb lépésekre volt szükség.

Tavaly október óta összesen öt személy esetében kezdeményeztünk letartóztatást. Közülük jelenleg négy ember már büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodik. Egy személy házi őrizetbe került, ám a cikk megírásakor fogolyszökés miatt körözés alatt állt, amely miatt újabb őrizetbe vételét követően a bíróság letartóztatta a gyanúsítottat. Az elkövető esetében kizárólag fiatal kora miatt született a házi őrizetről szóló bírói döntés, ami precedens értékűnek számít. Ritka, hogy ilyen súlyos, személyi szabadságot korlátozó jogintézményt alkalmazzanak ilyen fiatalkorú személlyel szemben, de az általa elkövetett bűncselekmények száma és intenzitása miatt ez elkerülhetetlen volt.

Ezt az esetet joggal nevezhetjük ámokfutásnak, mivel a fiatal mindössze 20 nap alatt annyi bűncselekményt követett el, amennyit egy felnőttkorú bűnelkövető hónapok alatt sem. A hatóságok számára kulcsfontosságú volt a gyors fellépés, hogy megfékezzék őt.

Érdemes kiemelni, hogy a szülők példamutató módon együttműködtek a hatóságokkal, minden tőlük telhetőt megtettek annak érdekében, hogy megakadályozzák az újabb bűncselekményeket. Ennek ellenére sajnos a fiatal viselkedése kezelhetetlenné vált, így további intézkedések váltak szükségessé. Azóta pedig újabb fejlemények is történtek az ügyben.” – mondta el Szemerédi Áron nyomozó.

A nyomozó azt is elmondta, hogy több esetben is előfordult, hogy az elkövetők olyan autókat törtek fel, amelyek fényes nappal vagy egész éjszaka nyitva álltak a házak előtt vagy a parkolókban. Mivel ezekben az esetekben nem történt dolog elleni erőszak, nem áll fenn minősítő körülmény. Az áldozattá válás azonban sok esetben megelőzhető lenne, ha a sértettek körültekintőbben járnának el – például nem hagynának nyitott autóban pénztárcát, készpénzt vagy bankkártyákat.

Ugyanakkor sok helyzetben a megelőzés segíthet: a kerékpárokat mindig le kell zárni, mert egy lezáratlan bicikli eltulajdonítása – értékhatártól függően – nem bűncselekmény, hanem szabálysértési eljárást von maga után.

Az alapvető óvintézkedések –az autók bezárása, a látható helyen hagyott értékek elkerülése, melléképületek bezárása – jelentősen csökkenthetik a bűncselekmények kockázatát. Természetesen egy lezárt autót is feltörhetnek, de ha az utastérben nincs látható érték, az elkövetőknek lehet eszébe sem jut azt feltörni.

Újszászi Zoltán hangsúlyozta a betörésekkel kapcsolatosan nagy segítséget jelent a rendőrség számára a biztonságtechnikai rendszerek, például a riasztórendszerek telepítése. A rendszerek lehetnek hangosak, visszatartó erejükkel, vagy csendesek, amelyek lehetőséget biztosítanak a tettenérésre. A csendes riasztás előnye, hogy az elkövető nem tudja, hogy aktiválódott a rendszer, így időt ad a járőri egységeknek, hogy gyorsan reagáljanak. A választás a tulajdonosok kezében van, hogy mi a céljuk: a megelőzés, vagy a tettenérés segítése. Akár riasztórendszerről, akár biztonsági kamerákról van szó, mindkettő nagyban hozzájárul a bűncselekmények felderítéséhez és megelőzéséhez.

Az izsáki önkormányzat is folyamatosan bővíti a közterületek kamerarendszerét, amely a közbiztonságot hivatott szolgálni és hatalmas segítség a felderítésekben. A magánterületeken, családi házakon elhelyezett kamerák szintén fontos szerepet játszanak a bűnügyek felderítésében. Sajnos, ahol a betörés lehetősége fennáll, ott a bűnözők akkor is megpróbálnak bejutni, ha van kamera vagy riasztó, de ha van biztonsági rendszer, az egyértelműen visszatartó erővel bírhat. Egy betörő kétszer is meggondolhatja, hogy egy védett ingatlanba próbáljon bejutni, vagy inkább egy olyan házhoz menjen, ahol nincs semmilyen biztonsági védelem, mint például: kamera, riasztó, kerítés vagy akár kutya.

Manapság egyre több magánkamera-felvételt lehet kimenteni és bizonyítékként felhasználni. Nem szükséges, hogy a kamera magát a bűncselekményt rögzítse, elég, ha az útvonalat vagy a gyanús személyeket rögzíti. A kérdésre, hogy a kamerák sértik-e a személyiségi jogokat, a válasz az, hogy a biztonsági kamerák nem figyelhetik meg mások magánszféráját, így például egy másik lakás belső terét. Ez sértené a személyiségi jogokat. Azonban, ha a kamera telepítése bűnmegelőző céllal történik, és nem irányul mások magánéletének megfigyelésére, akkor a rendszer jogszerűen használható. A fontos az, hogy a kamera kizárólag a közterületeket, az ingatlan környezetét vagy más, nyilvános helyeket figyelje meg, nem pedig mások magánlakásait.

Újszászi Zoltán, az Izsáki Rendőrőrs parancsnoka kiemelte, hogy az önkormányzattal, a polgármesterrel és a hivatal dolgozóival kiváló segítő kapcsolatot ápolnak, valamint a családsegítő szolgálattal is folyamatos és naprakész az együttműködésük. Felhívta a figyelmet, hogy a kábítószer elleni hatékony és demonstratív fellépés országos szinten is szükségessé teszi, hogy ezek a kapcsolatok napi szintűek legyenek. Ugyanez igaz a polgárőrséggel való együttműködésre is: ha információra vagy segítségre van szükségük, a polgárőrök maximálisan rendelkezésre állnak. Bár ez nem szünteti meg teljesen a bűnözést, jelentősen felgyorsítja az elkövetők elfogását és előállítását.

A kérdésemre, hogy más erőket is vonnak-e be az izsákiak biztonsága érdekében, igen volt a válasz, hiszen a Készenléti Rendőrség és a Mélységi Ellenőrzési Osztály munkatársai folyamatosan nyújtanak megerősítő erőket, így a település közbiztonsága folyamatosan biztosított.

Továbbá mindketten egyöntetűen megerősítették, hogy az utóbbi időszakban Izsákon nem csak a hagyományos bűncselekmények jelentenek problémát, hanem az online térben elkövetett csalások. Az online csalások számos formát ölthetnek, nem kapjuk meg a megrendelt terméket, vagy nem azt kapjuk, amit rendeltünk, de mégis az egyik leggyakoribb módszer, hogy a csalók banki ügyintézőnek adják ki magukat, és azt állítják, hogy gyanús pénzmozgást észleltek a sértett számláján. Az áldozatot először egyszerűbb adatok megadására kérik, majd fokozatosan elérik, hogy a sértett megadja a számlaszámát, a netbank belépési adatait, a jelszavát és a bankkártya adatait is, beleértve a kártya hátoldalán található három számot.

A csalók olyan hihetően és udvariasan adják elő a történetet, hogy a gyanútlan, nem elég óvatos személyek könnyen megadják az adatokat, anélkül hogy átgondolnák, hogy ezzel teljes mértékben átadják a pénzük felett az irányítást az elkövetőnek. Innentől kezdve a csaló bármilyen tranzakciót vagy vásárlást végrehajthat, és eltulajdoníthatja a számlán lévő összes pénzt.

Hasonló módon előfordulhat, hogy rendőrségi munkatársnak adják ki magukat telefonon, és átirányítják a sértettet egy banki ügyintézőhöz, aki azt mondja, hogy segíteni fog a pénz megvédésében. A rendőrök és banki dolgozók soha nem fognak telefonon keresni senkit, hogy személyes adatokat kérjenek. Az ilyen ügyek mindig papíralapúak vagy személyes találkozót igényelnek.

Legyünk figyelmesebbek és gyanakvóbbak, akár egy ehhez hasonló telefonhívás kapcsán, vagy egy általunk nem ismert webáruházi megrendelés során, különösen akkor, ha egy termék túl olcsónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen.

MEGOSZTÁS