Mint arról korábban már beszámoltunk, lakossági kezdeményezésre tartottak nyilvános fórumot az előkészítés alatt álló új Petőfi Kulturális Központtal kapcsolatban, melynek kezdeményezője Judák Bence volt. A fiatalember nem először nyilvánult meg közéleti kérdésben, hiszen 2023. március 15-én transzparenssel vonult ki Kiskőrös főterére, és nemrégiben a TISZA Párt népszavazásán is kifejezte véleményét. Interjúban kérdeztük arról: miért tartja fontosnak, hogy kezdeményezzen, véleményt nyilvánítson, teret teremtsen a lakosság számára. 

 

Mesélj kérlek magadról: mivel foglalkozol, hogyan kötődsz Kiskőröshöz?

Judák Bencének hívnak, 33 éves vagyok, Kiskunhalason születtem, de életem nagy részét Kiskőrösön töltöttem. 18 éves korom után Budapesten tanultam anglisztikát az ELTÉ-n, aztán kommunikáció- és médiatudományt a BME-n, majd laktam Berlinben 2 évig. 2019-ben, 5 évvel ezelőtt hazaköltöztem Kiskőrösre, a koronavírussal kapcsolatos lezárások alatt viszont Budapesten laktunk a barátnőmmel. 2022-ben pedig eldöntöttük, hogy leköltözünk Kiskőrösre. Weboldalkészítéssel foglalkozom.

Mióta érdekel a közélet, közügyek?

A közélet mindig is foglalkoztatott, szívesen vettem részt demonstrációkon, akár Berlinben, akár Budapesten, és igazából itthon is demonstráltam már. Az elégedetlenség kifejezése nem áll tőlem távol, viszont ilyen aktív aktivitást még én sem csináltam. Régóta foglalkoztatnak Kiskőrös ügyei. Nagyon szeretem a várost, szerintem egy tök jó hely. Azt tapasztalom, hogy a városvezetés is egy tök jó környezetet kínál, megvan minden lehetőség, minden adottság, ugyanakkor azt is láttam, hogy vannak, akik elégedetlenek a városvezetéssel. Jómagam szeretném az emberekben azt az érzetet kelteni, hogy egyszerű lakosként, egyesületi, vagy civil szervezeti háttér nélkül is lehet eredményeket elérni, amik mindenkire pozitív behatással vannak.

Ezek szerint fontos számodra, hogy magánemberként nyilvánulj meg közéleti kérdésekben? 

Ismerem a pártokat, ismerem a helyi civil szervezeteket. Ezzel kapcsolatban megnéztem a kiskoros.hu weboldalt, emellett látom a Tiszás aktivitást is. Viszont alapvető célom, hogy nem szeretnék egyik táborba se tartozni. Nem szeretném, hogy bármelyik tábor jobban a barátjának tartson, mint az ellenségének, és ennek a fordítottját sem szeretném. A közélet a lakosság és a civilek kezében van. A  civilek alatt nem a civil szervezeteket értem, hanem a magánszemélyeket, úgyhogy én nem kívánok semmilyen meglévő közösséghez tartozni.

Ha kapnál konkrét megkeresést, akkor sem?

Nem akarok részt venni semmilyen csoportosulásban. Az aláírásgyűjtést is egymagam szerveztem, politikai és egyesületi háttér nélkül. 

Honnan informálódsz, edukálódsz ezekben a témákban? 

Alapvetően én is a sajtóból tájékozódom, elsősorban online helyekről – viszont ott elég pártatlanul, tehát nézek jobbos-balos sajtót, nem szeretnék egyik buborékba se belekerülni -. Az aláírásgyűjtés vagy a felújítási munkálatok kapcsán azért megnéztem Kiskőrös város honlapját is, hiszen a vezetésnek muszáj tájékoztatni a lakosságot. Továbbá a helyiektől is informálódok, mivel egy kisvárosban élünk. 

Miért tartottad fontosnak egy nyílt lakossági fórum kezdeményezését az új művelődési központ és könyvtár kapcsán?

Hiszek a közösség erejében, illetve akárkivel beszéltem elégedetlenségét fejezte ki a beruházással kapcsolatban. Igazából senkivel sem találkoztam, aki azt mondta volna, hogy végre, ez nagyon jó. Sokkal inkább mindenki húzta a száját, hogy: ez most minek, nem lenne-e fontosabb dolog? Igazából arra voltam kíváncsi, hogy hány embert érdekel ez a téma. Tehát az aláírásgyűjtés is egy eléggé alacsony kockázatú dolog volt, és én azt hittem, hogy sokkal kevesebb embert érdekel majd. 

Végül sikerült elérned a célodat? 

Az alapvető célom az volt, hogy legyen egy lakossági fórum. Minden más, ami ezután jött vagy csak plusz áldás vagy csapás. Igazából szerdán indítottam az aláírásgyűjtést, csütörtökre már szerintem meg is volt száz, vagy annál is több aláírás, és azt hiszem pénteken már ki is hirdette a városvezetés, hogy lesz lakossági fórum. Domonyi László polgármester úr megszólítva érezte magát, ami tök jó, mert csütörtökön konkrétan az egyik képviselőtől kaptam olyan információt, hogy valószínűleg nem lesz fórum, mert volt már erről tájékoztatás. Aztán végül szerencsére mégis úgy ítélte meg a városvezetés, hogy érdemes lehet elindítani a párbeszédet. 

Ha jól tudom, Te is felszólaltál a lakossági fórumon és hatásvizsgálatokat szorgalmaztál, előtte-utána. 

A legtöbb ember nem érti, hogy miért kell ezt a két komplexumot elbontani, és miért kell erre ennyi pénzt kérni. Mindenki szerint, illetve a józan ész is azt diktálja, hogy egy felújítás valószínűleg kevesebbe kerülne, mint egy teljesen újnak az építése. Nyilván nem lehet teljesen lakossági szintre levetíteni, de azért nagyon sok hozzám hasonló fiatal, vagy igazából kortól függetlenül is, inkább megvesz egy Kádár-kockát és kicsinosítja fele annyi pénzből, minthogy egy teljesen új épületet építsen. Azzal azért tisztában kell lenni mindenkinek, hogy az új, modern épületekre borzasztó mennyiségű sztenderd szabályozás vonatkozik, tehát az biztos, hogy irdatlan mennyiségű pénz lenne. Igazából arra voltam kíváncsi, hogy miért nem éri meg jobban felújítani, miért van arra szükség, hogy teljesen új legyen. Erre indítványoztam, illetve kértem két hatástanulmányt, hogy nézzük meg, mennyibe kerülne, milyen hatással járna, ha felújítanánk, illetve milyen hatással járna, ha teljesen új lenne felépítve. Az építkezés zajszennyezéssel is jár majd, az autósforgalom is érintett lesz, illetve az épületben dolgozó embereknek ideiglenesen új helyet kell találniuk, ez idő alatt a lakosság sem fog teljesen hozzáférni ezekhez a szolgáltatásokhoz, pl: gyámhatóság. Igazából ezt elvesztegetett munkaórákra levetítve is érdemes vizsgálni, ezért kértem, hogy legyen egy teljes körű körültekintés, amit aztán a kiskőrösieknek is prezentálhatnak.

A lakossági fórumon megjelent személyek (Fotó: Judák Bence) 
Ezzel kapcsolatban milyen választ kaptál Domonyi László polgármestertől?

Hát azt, hogy majd lesz. Elég sok süketelés elhangzott sajnos a fórumon, egymásnak ellentmondó információk. Ugye eleve abból indultunk ki, hogy nagyon kevés az információ és ezért nem lettünk tájékoztatva. Ehhez képest háromnegyed órán keresztül egy teljesen összeszedett, mindenféle tervvel kiegészített prezentációt kaptunk. Ugye arról is volt szó, hogy amit mondunk az államnak az lesz, de amikor arról kérdezgettem, hogy akkor nem lehetne-e kérni pénzt erre, meg erre, akár mondjuk pár száz milliót, évekre előremenőleg ingyenes programokra a műv.házban, akkor nagyjából azt a választ kaptam, hogy „hát, hát, igazából lehet”. Emiatt azt érzékeltem, hogy amit a vezetés akar, azt lehet, viszont amit esetleg a lakosság, azt már annyira nem. Nagy ékesszólással elő lett adva, hogy milyen rossz állapotban van a könyvtár, meg a műv.ház szaniter helyiségei, ami igaz is, és nyilván most erre kell a pénz, de számomra érthetetlen, hogy 2006 óta miért nem lett erre költve? 

A Tisza Párt népszavazásán is láthattunk. Miért tartottad fontosnak a részvételt?

A legutóbbi nemzeti konzultációt is kitöltöttem. Hiszek a társadalom, illetve a lakosság formáló erejében. Tökre örülök egyébként, hogy lényegében bármilyen közéleti aktivitás lehet egy ilyen kis városban, mint amilyen Kiskőrös is. Azért jó pár ponton nem értek egyet a Tisza Párttal, de az, hogy van egy csoportnyi ember, legyen az tényleg jobbról, balról, középről, bármilyen irányból, és hogyha egy kis csoport aktívan akar tenni valamit a közösségéért és hallattathatja az ember, a hozzám hasonló kis ember is a hangját, akkor én azzal a lehetőséggel szeretnék élni.

Milyen víziód van a jövőt illetően? Lokálisan vagy országosan gondolkodsz? 

Abszolút lokálisan gondolkodok. Nagyon szeretem Kiskőröst, szeretem a környéket, nem véletlenül költöztem haza. Sőt, amikor Berlinben laktam, akkor is tudtam, hogy valamikor a távoli jövőben haza szeretnék jönni. Azt veszem észre, hogy külön lehet választani az országos és a helyi politikát. Kiskőrösön mindenki ismer mindenkit, mindenki tudja a másikról, hogy ki kicsoda. Nem is látok olyan nagy szakadékot a formális közeg, mint a képviselő-testület és a lakosok között. Örülök annak, hogy közvetlenül elérhetőek akár a képviselők is. Így sokkal könnyebb tök jó dolgokat csinálni. Eddig is nagyon sok jó dolog történt Kiskőrösön. A méretéhez képest nagy befolyású, elég dinamikusan fejlődő város, tök jól néz ki minden, vannak boltok. Szerintem itt abszolút megvan minden lehetőség. Nekem alapvetően ez a fontos. A város jövőjét egyébként pozitívnak gondolom, az ország jövőjét már kevésbé. Majd meglátjuk. Az elmúlt hetekben, hónapokban azért nem mentek annyira jó irányba a dolgok. 

Van még olyan téma, ami foglalkoztat téged, itt a városban? Amivel kapcsolatban szeretnél majd állást foglalni, vagy ugyanígy kezdeményezni valamit?

Persze, nagyon sok mindennel lehetne még foglalkozni, pl: a Schwarz udvar, a borzasztóan büdös és valószínűleg egészségtelen ivóvíz, a szökőkút befedése, továbbá a csigás kút, ami nem üzemel, illetve a sok szemét a városban, vagy a buszmegállók, járdák környezete, állapota. Most, ami alapvetően szerintem fontos, az a Schwarz udvar lenne. Ugye ezt jeleztük többen is a lakossági fórumon, hogy erre mindenképp kellene valami. Mert ugye ott is mindenki hall dolgokat, azonban kommunikálva nagyon kevés minden van. Ami pedig még egy nagyon fontos dolog lenne az az, hogy legyen három havonta lakossági fórum. Mert azért én is meglepődtem, hogy mennyi embert érdekelt. Azon is meglepődtem, hogy milyen széles spektrumú volt a kérdéseknek, illetve a problémáknak a skálája. Korábban részt vettem már lakossági fórumon, oda azért bántóan kevés ember ment el. Én azonban azt vettem észre, hogy a városvezetés is örül annak, ha látják, hogy az embereket ezek a témák foglalkoztatják. Akár helyi szinten, akár országos szinten nézzük a közéletet, az emberek viszolyognak, mert úgy vannak vele, hogy a fejük fölött döntik el a dolgokat. De ez a vezetésnek se jó, mivel nincs meg az a direkt input, nincs meg az a direkt kommunikáció, ami azért szükséges, hogy ők is jobban tudják, hogy akkor milyen irányba kéne menni.

Judák Bence archív fotó 
Ez a fajta hozzáállás a habitusodnak köszönhető, esetleg generációs sajátosság, vagy talán a családodból hozod azt, hogy fontos kiállni a közügyek mellett?

Engem az igazságérzetem hajt, meg az, hogy fogjunk össze, hidaljuk át az érdek meg a nézetkülönbségeket és csináljunk valami jót közösen. És most erre ez az aláírásgyűjtés tök jó volt. Nagyon sok jó visszajelzést kaptam, igazából senki se mondta azt, hogy kár volt, vagy ez egy hülyeség volt. Inkább mindenki örült annak, hogy valaki legalább vette a fáradtságot, hogy ezzel foglalkozzon.

Emiatt atrocitás még nem ért? 

Nem. Őszintén, nyílt agresszióval nem szembesültem, én csak pozitív hozadékát láttam az aláírásgyűjtésnek. Ami a lakossági fórumot illeti, a legtöbb ember, akivel beszéltem, civilek, vállalkozók, nem voltak teljesen elégedettek az ott elhangzottakkal, és hogyha ezt negatív visszajelzésnek lehet nevezni, egy-egy képviselő nyíltan jelezte, hogy nem tartják az aláírásgyűjtést a legjobb kezdeményezési formának. Viszont ez láthatóan hatékony megközelítésmódnak bizonyult, úgyhogy a későbbiekben is lehet rám számítani ebben a tekintetben.  

Arra még nem gondoltál, hogy képviselőként indulj?

De, viszont nem akarok lealacsonyodni a politikusok szintjére. A politikusokat le lehet cserélni, a politikusokat a nép tartja el, a politikusok jönnek-mennek, míg a nép, a lakosság, azok mi vagyunk, minket pedig nem lehet leváltani. A mi akaratunk kell, hogy érvényesüljön, a politikus pedig ennek a szócsöve kell, hogy legyen. Úgyhogy nem tervezek semmilyen szövetségre, semmilyen hivatalos jogi formára lépni. 

MEGOSZTÁS