Április 15-én délelőtt Mi lehetek, ha nagy leszek? címmel pályaorientációs napot tartottak a Kiskőrösi EGYMI-ben. Az esemény kezdetén Schaffer István főigazgató is köszöntötte a megjelenteket, majd a dunavecsei Duna Menti EGYMI két kolléganője: Petrovics-Zakar Andrea és Schrauf Andrea izgalmas előadás keretében mutatta be, milyen érdekes szakmákat kínál intézményük az odaérkező továbbtanulóknak.
Ezt követően Takács Ildikó intézményvezető-helyettestől vehették át menetleveleiket az osztályok, melyekkel aztán útra keltek és barangolásuk során nyolc állomáson jártak az intézmény különböző pontjain. Az állomásokon más-más szakmákat láthattak, próbálhattak ki. Megnézhették, hogyan köt át egy kapcsoló rendszert egy villanyszerelő. Figyelemmel kísérhették, hogyan lesz az anyagdarabból zsebkendőtartó a varrónő által. Megismerhették a fodrászok eszközeit működés közben, és új frizurák is készültek egy-egy önkéntes kisdiáknak. A kozmetikus elmagyarázta az arctisztítás fontosságát, megmutatta és kipróbáltatta a gyerekekkel az arctisztítási, arcápolási technikákat. A műkörmös édesanya vezetésével elsajátíthatták a körmök helyes tisztítását, de szó esett a kézápolás fontosságáról is, sőt a bátrabbak még a lakkozást is megpróbálták. A tankonyhán igazán dekoratív és ínycsiklandó tortákat állítottak össze az osztályok az előkészített alapanyagokból a cukrász irányítása mellett. Az elkészült alkotásokat ebéd után meg is kóstolhatták. Többek között a szobafestés rejtelmeibe is elmerültek a gyerekek, miközben egy-egy nagyméretű felületet díszítettek ki ecsetekkel, hengerekkel. Az udvaron pedig a kerékcsere és az autószereléssel járó izgalmakat próbálhatták ki az autószerelő iránymutatásával. Az állomásokon résztvevő szülők és egy munkatársuk önzetlenül vállalták hogy bemutatják foglalkozásukat. Bár a keddi nap tanítás nélkül telt, mégis rengeteg új ismerettel és hatalmas élménnyel lettek gazdagabbak a diákok.
A pályaorientációs nap kapcsán Takács Ildikó intézményvezető-helyettessel készítettünk interjút a helyszínen:
Miért tartottátok fontosnak, hogy pályaorientációs napot tartsatok a Kiskőrösi EGYMI-ben?
Valójában a gyerekek kevés ismerettel rendelkeznek arról, hogy mennyi érdekes szakma létezik, és hogy mennyi mindent tudnak például az ő szüleik is. Ez pedig egy nagyon jó alkalom volt arra, hogy összekössük ezt a kettőt, hiszen az állomásokon a szülők mutatták be foglalkozásukat. Volt olyan gyerek, aki például nem tudta a saját anyukájáról, hogy fodrász, mivel csak mosni, főzni, takarítani látta az édesanyját otthon. A programon keresztül egy mintát adnak a szülők azáltal, amit itt bemutatnak. Másrészről az élményalapú ismeretszerzésén keresztül sok új információ birtokába jutnak a gyerekek.
Könnyű volt megszólítani, bevonni a szülőket?
Nagyon! Nagyon jó szülői munkaközösség van jelen intézményünkben. Elegendő volt a szülői munkaközösség vezetőjével beszélgetni a programról, majd ő továbbította az ötletet a szülők felé. A legközelebbi SZMK értekezleten én is részt vettem és elmondtam, hogyan tervezzük a pályaorientációs napot. A következő napokban a szülők részéről számos felajánlás érkezett a szakmák tekintetében. Tehát nagyon megkönnyítették a szülők a szervezést, amiért roppant hálásak vagyunk. Az általuk hozott ötleteket sikerült beépíteni a programba, így teljes mértékben az együttműködésen alapuló, jól sikerült napot tudhatunk magunk mögött. Köszönet illeti valamennyi állomáson munkálkodó szülőt és kollégánkat, akik önzetlenül ajánlották fel támogatásukat.
A résztvevő szülők:
Gutman Zsolt – autószerelő
Honti Árpád – villanyszerelő
Müller Mariann – műkörmös
Pásztorka Tiborné – cukrász
Pető-Kiss Éva – fodrász
Polereczkiné László Dóra – kozmetikus
Tóth-Nagy Zsuzsanna – varrónő
A résztvevő munkatársak:
Radics György – szobafestő
Kriszt Nóra – segítő
Ha jól láttam az összes osztályt, sőt még az óvodásokat is bevontátok a mai nap programjaiba?
Az általános iskola minden tanulója részt vett a programban az első évfolyamtól a nyolcadik évfolyamig. Az óvodások számára pedig biztosítottuk a lehetőséget, hogy betekintést nyerjenek a különböző állomásokon zajló tevékenységekbe.
A menetleveleknek milyen funkciója van?
A menetleveleknek jelzik, hogy milyen sorrendben kell az adott csoportnak végighaladni az állomásokon. A gördülékeny lebonyolítás szempontjából fontos, hogy az itt feltüntetett időkeretet betartsák az egyes helyszíneken az osztályok. Jelen esetben 20 percet töltöttek egy-egy állomáson.
Hogyan látjátok, szeretnétek ebből hagyományt?
A pályaorientációs nap minden tanévben megjelent az intézmény életében. A mostani program különlegessége a szülők nagyfokú aktivitásában, az ötletekben, a példaértékű összefogásban rejlik. A gyerekek élvezettel, örömmel voltak jelen mindegyik állomáson, mindemellett nagyon fegyelmezetten viselkedtek, aktívak és érdeklődőek voltak. Sikerült felkelteni az érdeklődésüket. Roppant büszkék vagyunk rájuk! Mindent egybevetve pedig a kérdésre a válasz egyértelmű: igen.

A program végén ismét az aulában gyűltek össze, hogy élményeiket, tapasztalataikat megosszák egymással. A nap folyamán látott tevékenységekből pedig egy A3-as méretű plakátot készítettek.
Fotógaléria:
