Általános iskolás és gimnáziumi diákok mérték össze tudásukat a Városi Sakkversenyen 2026. február 14-én, szombaton a Petőfi Sándor Művelődési Központban. A megmérettetés célja a sakk népszerűsítése, a versenyszellem erősítése és a közelgő kiskunfélegyházi diákolimpiai versenyre való felkészülés volt. A barátságos hangulatú eseményen több iskola tanulói vettek részt, akik koncentrált játékkal és kitartó küzdelemmel bizonyították felkészültségüket.
A sakk évszázadok óta az egyik legismertebb stratégiai játék, amely egyszerre fejleszti a logikus gondolkodást, a döntéshozatali képességet és az előrelátást. A játék során minden lépés következményekkel jár, ezért a játékosoknak folyamatosan mérlegelniük kell a lehetőségeket és azok hosszú távú hatását. A sakk hozzájárul a koncentráció erősítéséhez, a problémamegoldó képesség fejlődéséhez és a türelem kialakulásához, ezért különösen fontos szerepet tölthet be a fiatalok készségfejlesztésében és személyiségformálásában. A közösségi versenyek lehetőséget biztosítanak arra is, hogy a résztvevők sportszerű körülmények között próbálják ki tudásukat és tapasztalatot szerezzenek.

A kiskőrösi Városi Sakkverseny immár két évtizedes múltra tekint vissza, hiszen először 2006-ban rendezték meg, így az idei esemény a huszadik alkalom volt. A verseny célja kettős: egyrészt megszerettetni a sakkot a fiatalokkal, másrészt lehetőséget biztosítani számukra a versenyzésre és a fejlődésre. A megmérettetés egyben felkészülési alkalmat is jelentett a közelgő sakk diákolimpiára, amelynek egyik állomása Kiskunfélegyházán lesz.

A versenyen összesen 19 diák vett részt, akik többségében a KEVI Petőfi Sándor Általános Iskolából és a Kiskőrösi Bem József Általános Iskolából érkeztek, de Akasztóról és a KEVI Petőfi Sándor Gimnázium és Technikumból is csatlakoztak tanulók. A résztvevők különböző korosztályokban mérhették össze tudásukat, így mindenki a saját fejlődési szintjének megfelelő mezőnyben versenyezhetett.

A verseny lebonyolítása a sakk hivatalos szabályai szerint történt, időkerettel játszott mérkőzésekkel és pontozásos rendszerrel. A résztvevőket korosztályok szerint külön értékelték, az eredmények pedig az elért pontszámok alapján születtek meg. A verseny során több esetben is rendkívül szoros küzdelmek alakultak ki, ami jól mutatta a résztvevők felkészültségét és a sakk iránti elkötelezettségét.

Az eredmények a következőképpen alakultak:
II. korcsoport:
hely: Szmutka Tamás
III. korcsoport:
hely: Kirchner Flórián, Tóth Bálint és Lucza Barna
hely: Lengyel László
hely: Csengődi Gergő és Weppert Zalán
IV. korcsoport:
hely: Lengyel Péter Pál és Schneider Dániel
hely: Ludescher Márk
hely: Lucza Balázs

Az esemény zsűrijében Lengyel Tibor, a Kőrösszolg Nonprofit Kft. Sport Divízió vezetője, valamint Kalmár Benedek sakkoktató és versenybíró működtek közre. A verseny lebonyolítását Schneiderné Verebes Anita, Schneider Norbert és Mészáros Ildikó szülői támogatók segítették, hozzájárulva az esemény zökkenőmentes megszervezéséhez.

A verseny végén minden résztvevő oklevelet kapott, a helyezettek pedig érmet vehettek át elismerésként. Emellett minden versenyző választhatott egy egyedi dísztököt, melyet Kalmár Benedek sakkoktató és versenybíró termesztett a saját kertjében. Az elismerések célja az volt, hogy a diákok visszajelzést kapjanak teljesítményükről és további fejlődésre ösztönözzék őket.

A sakkverseny tapasztalatai azt mutatták, hogy a fiatalok érdeklődése a játék iránt folyamatosan fennáll, és egyre többen csatlakoznak a foglalkozásokhoz. A rendszeres gyakorlás és a versenyeken való részvétel hozzájárul a képességek fejlődéséhez és a versenytapasztalat megszerzéséhez. A Petőfi Sándor Művelődési Központ rendszeresen biztosít lehetőséget sakkfoglalkozásokra csütörtökönként 16 órától, amelyek nyitottak minden érdeklődő számára.

A Városi Sakkverseny ismét bebizonyította, hogy a sakk nem csupán játék, hanem olyan komplex szellemi tevékenység, amely fejleszti a gondolkodást, erősíti a kitartást, és hosszú távon is értékes készségekkel gazdagítja a résztvevőket.
Fotógaléria:




