Bemondta a rádió: nem csak chippendélek lesznek most már, hanem chippen-dogok is. Hivatalossá véve a szót: a törvény szerint minden 4 hónaposnál idősebb kutyát köteles a tulajdonos beazonosíttatni 2013. január 1-től. Ez egy icipici elektronikus chip beültetését jelenti a nyaki bőr alá. A tulajdonosokat adott esetben ellenőrzik: pl. önkormányzat, amely ha nem találja rendben a dolgot (magyarul: nincs chip a blökin), akkor büntet.

-Hirdetés-

Büntethet, ha van rá kapacitása és …

… és mersze.

Ilyen formában állatvédelmi bírság szabható ki, a be nem chippelt kutya tulajdonosa pedig kötelezhető a művelet elvégeztetésére.  

A törvénynek engedelmeskedve tehát elmentünk Soltvadkerten dr. Pétervári Zoltán állatorvoshoz mindhárman: apuka (én), gyerek (mert kíváncsi) és Csaba (a kutya). Ez utóbbi sejtett valamit, mert az autóból úgy kiugrott, hogy hajkurászhattuk 15 percig. De aztán meglett: ő is, meg a chippelés is. Közben kérdezősködtem, mint jó gazdihoz illik.

  • Mutasd már azt a chippet!

Na, ezt nem fogod látni. A chip csupán akkora, mint egy rizsszem. Benne van ebben a minifecskendőben. Ennek a neve aplikátor, és injekciós tűként működik, így juttatják bele az állatba. Most bejuttatom a kutya bőre alá (Csaba: „—Nyüsz-nyüsz-nyüsz!!!”). Lidokainnal befújom, ez fertőtlenít és érzéstelenít. Itt most kibontom előtted a zárt csomagolást, leveszem a kupakot, most belenyomom a steril vonalkódos azonosítót, kész. (Csaba: „—Nyiff-nyaff-nyüff!!!”). Most odaközelítek ezzel a leolvasóval, és a készülék rögtön kijelzi a kódszámot. Ez alapján lehet majd azonosítani a kutyát.

  • Mi van végül is a chipben?

Egy sokszámjegyű számot tartalmaz, emellett van egy vonalkódos rendszere. Az egész bekerül az Állatazonosító és Nyilvántartó Európai Rendszerbe. Aki ezzel foglalkozik (önkormányzat, állatorvos, rendőrség, illetve bárki), az megveheti a leolvasót, melynek ára kb. 20.000 Ft. A chipet minden ebnél a nyak baloldalának közepén, a bőr alá helyezik be, ahonnan ez természetesen nem vándorol el.

Közben bejött Péterváriné Andrea is, aki a papírmunkára koncentrál, miközben Zoltán már a következő pácienst fogadja.

— Milyen esetekben szükséges a kutya beazonosítása ezzel a leolvasó készülékkel?

Kutyaharapás illetve -támadás, elütött kutya, vagy ha bármilyen egyéb kár és fertőzésveszély esetén. Lényeg az, hogy ezzel lett egy „személyi igazolványa” a kutyádnak. Most kitöltöm az adatlapot, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara Információs Rendszere tartja nyilván és ők állnak kapcsolatban az Európai Nyilvántartási Rendszerrel. Az adatlapon szerepel a tulajdonos telefonszáma, e-mail címe és lakcíme. De ezek az adatok csak olyanok kezébe kerülhetnek, akiknek megvan a jogosultságuk a belépésre.

Ezt követően leléptünk a megszeppent Csabával és a szakmailag topra került gyerekkel (gondolom, most két hétig állatorvosok akarunk lenni) és néhány nap múlva megnézzük a neten, szerepelünk-e rendszerben…

Káposzta Lajos

MEGOSZTÁS