Kiskőrös Város azon szerencsés települések közé tartozik, mely jelentős mennyiségű és minőségű gyógyvízzel rendelkezik. Tudományos vizsgálatok megállapításai szerint gyógyvize olyan vegyi összetételű, mely nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő.
Mindezen eredmények felkutatását és a termálvíz gyógyvízzé minősítését néhai dr. Rónaszéki Aladár reumatológus főorvosnak köszönheti a város, aki nagy energiát fektetett abba, hogy a kiváló minőségű kiskőrösi termálvizet gyógyvízzé nyilvánítsák, mely kiválóan alkalmas reumás, mozgásszervi, degeneratív és nőgyógyászati megbetegedések eredményes gyógyítására.
A Kiskőrös Városért Alapítvány kezdeményezésére, Kiskőrös Város Képviselő-testületének döntése értelmében, a város tulajdonában lévő Kiskőrösi Termálfürdő, Tanuszoda és Kemping létesítményt Kiskőrösi Rónaszéki Fürdővé nevezték át, melynek ünnepélyes avatására 2019. május 19-én vasárnap került sor a Városalapítók Napja keretében, a tricentenárium méltó zárásaként. Az eseményen közreműködött és hegedűn játszott Király Csaba, aki az alapítvány egyik támogatott tehetsége, valamint Csővári Zsombor, aki Györe Imre: Azoké ez a nap című versét szavalta el. Köszöntőt mondott Domonyi László polgármester, majd Supka Éva az alapítvány elnöke méltatta dr. Rónaszéki Aladár munkásságát. A szobrot, melyet Széri Varga Géza szobrászművész készített, Czele József katolikus káplán áldott és szentelt meg. Végül a közel 80 fős Rónaszéki család és a résztvevők együtt helyezték el koszorúikat az emlékműnél.
Az esemény kapcsán Supka Évával, a kuratórium elnökével beszélgettem.
Azt hiszem, a Rónaszéki családot Kiskőrösön senkinek sem kell bemutatni. Mind a doktor urat, mind feleségét és gyermekeiket tisztelet és megbecsülés övezte, övezi városunkban mind a mai napig. Már korábban, dr. Font Éva elnöksége alatt megfogalmazódott, hogy állítsunk méltó emléket annak a főorvosnak, akinek Kiskőrös a gyógyvízét köszönheti. Dr. Rónaszéki Aladár reumatológus főorvos volt az, aki rájött arra, hogy a kiskőrösi víz gyógyító hatású, ezért rengeteg időt és energiát fektetett abba, hogy ezt a gyógyvizet bevizsgáltassa és minősíttesse a kilencvenes évek végén. A gyógyvíz azóta is fontos és egyedülálló természeti kincse városunknak.
Nagyon szerettük volna, ha mindez megvalósul már a város 300. emlékévének nyitányára 2018. májusában, de nem olyan gyorsan őröltek „Isten malmai”. Mostanra sikerült azt elérnünk, hogy a képviselő-testület zöld utat adjon ennek az elképzelésnek. Az emlékmű elkészítésére Széri Varga Géza szobrászművészt kértük fel, akinek már több alkotása is látható a városban.
Ez egy közel 2 millió forintos beruházás volt, melynek eszmei értéke tulajdonképpen felbecsülhetetlen, hisz egy olyan kiskőrösi polgárnak állít emléket, aki nem csak a múltunkat határozta meg abban az időben, amikor ő élt, hanem a város jövőjét is.
A család nagy örömmel fogadta az ötletünket, kérésük az volt, hogy a város soha ne adja ki kezéből a fürdőt üzleti célokra, az mindenkor a kiskőrösieké maradjon és a beteg emberek gyógyulását, gyógyítását szolgálja. Polgármester úr számára ez természetes kérésnek számított ezért biztosította a családot arról, hogy a fürdő mindenkor az önkormányzat hatáskörében marad. Mindehhez szóbeli ígéretét adta.
A munkában közreműködtek a KŐRÖSSZOLG Kft. munkatársai, akik elkészítették a tartó szerkezetet, melyre az alkotás került. A talapzat demonstrálja a föld rétegződését és bemutatja, hogyan tör a felszínre a víz. Erre került fel dr. Rónaszéki Aladár szobra, s feliratként ars poeticája, miszerint: „Jó orvos, csak jó ember lehet”. Illetve az emlékmű aljára felkerült a család kérésére: „Kiskőrösi Rónaszéki Gyógyvíz”, hiszen munkásságának ez volt az alfája és az omegája is.
Reméljük, hogy hamarosan megtörténik a gyógyfürdővé minősítés is, s akkor a neve is pontosítható lesz Kiskőrösi Rónaszéki Gyógyfürdőre, hiszen ezzel valósulna meg igazán az elképzelésünk és így lenne teljes a tiszteletadásunk is dr. Rónaszéki Aladár munkássága előtt.
Kutyifa Icu
Fotók:Kincses Szilvi
Fotógaléria: