Koronavírus – Mit lehet tenni?
A vírus terjedésének megakadályozására tett hatósági erőfeszítések azt sugallják, hogy itt valami nagyon veszélyes dologgal állunk szemben, egy halálos vírus tört az emberiségre. Ez azonban egyáltalán nem igaz.
Az új vírus nem igazán viselkedik nagyon másként, mint az ilyenkor szokásos influenza. A téli járványok idején is szoktak óvintézkedéseket hozni, lezárják a látogatók elől a kórházi osztályokat stb., de nem ilyen drasztikusakat, mint a mostani.
Ha maga a vírus nem veszélyesebb egy átlag influenzánál, akkor mire ez a nagy felhajtás?
Két különbség van a szezonális influenza és az új koronavírus között.
Az egyik, hogy ez a vírus új, nincs ellene (még) oltóanyag, ezért a világjárvány kialakulását nem lehet oltással megakadályozni – szemben az influenzával. Az oltóanyag kifejlesztését fél- másfél évre teszik.
Ezért jelenleg a vírus terjedését kell megakadályozni, hogy a fertőzés ne érhessen el az idős, legyengült szervezetű vagy egyéb más súlyos betegségben szenvedő emberekhez, akikre valódi veszélyt jelent.
Ha lenne oltóanyag, akkor nem lenne szükség ezekre a drasztikus intézkedésekre (karantén, vesztegzár stb.) Mivel vírus új, a viselkedését sem ismerjük. Az influenza általában eltűnik az idő melegedésével és a napsütéses órák növekedésével. Valószínűleg a korona vírussal is így lesz, de erről még nincs tapasztalat.
A másik, hogy a vírus gyakori szövődménye a súlyos hörgő- vagy tüdőgyulladás, ami azt jelenti, hogy az oxigén felvételéhez szükséges tüdőkapacitás lecsökken, a vér nem szállít elég oxigént a sejtekhez és a szövetekhez, ami a szerveink rossz működését vagy egyenesen a leállását eredményezi. Ezért veszélyes a fertőzés legyengült szervezetű emberekre, elsősorban olyanokra, akik egyébként is légző vagy szív- érrendszeri megbetegedésekkel küzdenek, vagy az immunrendszerük gyenge (pl. kemoterápiás kezelés vagy szervátültetés miatt), vagy a szegénységből fakadóan alultápláltak, vitaminhiánnyal vagy más hiánybetegséggel küzdenek.
Mit lehet tenni?
A szájat elfedő maszkok nem sokat érnek, ezek arra valók, hogy mi ne fertőzzünk meg másokat és nem fordítva. A száj és a szem a leggyakoribb pont, ahogyan a vírus a testbe kerülhet a kezünkről. Ezért a legtöbb, amit az ember a megelőzés érdekében tehet, hogy gyakrabban mos kezet, a kezét nem viszi a szájához (gyorsétterem, szendvics) vagy a szeméhez, és egyébként is nagyobb hangsúlyt fektet a higiéniára. Az orrcseppek és szájfertőtlenítő tabletták is segíthetnek. Mivel vírusfertőzésről van szó, az antibiotikumok nem hatásosak, ezeket csak orvos rendelésére érdemes és szabad szedni. Ha influenza szerű tüneteket észlelünk, akkor a szokásos kúra javasolt: sok folyadék, pihenés, C-vitamin, esetleg lázcsillapítás. Ha mindez hátfájással, extrém magas lázzal és száraz köhögéssel is társul, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, ha tüdőgyulladás lépne fel, az kórházi kezelést igényel.
Kell-e karanténra készülni?
Nem valószínű, de nem is teljesen kizárható, hogy egy időre lezárhatják a lakóhelyünket, ezért érdemes az otthoni tartalék készleteket feltölteni: élelmiszer, gyógyszer és egyéb a mindennapi élethez szükséges dolgokból jó, ha rendelkezünk kb. két hétre elegendő mennyiséggel. Világvégére még nem érdemes készülni – bár tudom, ha ezzel riogatnék, népszerűbb lenne.
-Görbicz Tamás – facebook bejegyzés-
Egy hasonlóan értékes cikkért kattints IDE!