A Határtalanul Program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul a nemzeti összetartozás operatív programja.
A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.
Horváth Kinga, a KEVI igazgatóhelyettese mesélt hírportálunknak.
Mikor csatlakozott a KEVI a Határtalanul Programhoz?
Általános iskolánk már 2013 óta részt vesz a Határtalanul Programban, melynek köszönhetően évente általában 40-42 hetedikes diákunk jutott ki eddig minden évben Erdélybe. A támogató szervezet tavaly már a középiskolások részére is kiírta ezt a pályázatot, melyre négy gimnáziumi osztályunk is jelentkezett, és nyert is közel 8 millió forintot. Ennek köszönhetően 2019 októberében két gimnáziumi osztályunk (10.B és a 11.D) tanulói is részt vehettek egy erdélyi körúton, illetve két másik osztályunk (11.A és 10.D) márciusban indult volna ugyanilyen erdélyi kirándulásra, azonban az ő utazásuk – akárcsak általános iskolásaink májusi kirándulása – a koronavírus miatt elmaradt. Egyelőre várunk, hogy hogy alakul a járványügyi helyzet, s amennyiben lehetőségünk lesz rá, természetesen újra megpróbálkozunk a szervezéssel. Sőt már a következő tanévre is nyújtottunk be pályázatokat, s ezekben már nemcsak erdélyi úticélokat jelöltünk meg, de a 11.C és D osztályosok például Kárpátaljára szeretnének menni. Őszintén hisszük, hogy adott irodalmi és történelmi emlékhelyek megtekintésének köszönhetően diákjainknak nemcsak tárgyi tudása mélyül el egy-egy témában, de a határon kívülre került magyarokkal kapcsolatos véleményük is sokat formálódik. Így volt ez most októberben is, amikor az egy hét alatt nagyon sok programon vettünk részt a két osztályfőnök – Honti Erika és Kincses Mihályné – szervező munkájának köszönhetően.
Milyen élményekkel gazdagodtak a programoknak köszönhetően?
2019. október 8-án hajnalban indultunk Kiskőrösről. Célunk volt, hogy hat nap alatt minél több, a magyar irodalomhoz és történelemhez köthető emlékhelyet járjunk be.
Utunk első állomása Déva vára volt, majd Vajdahunyad várát, Székelykeresztúron Petőfi körtefáját, Segesváron a diáklépcsőt, óratornyot tekintettük meg. Utunk második napját túrázással töltöttük, utána pedig közösen készítettünk kürtöskalácsot. A napot tábortűzzel és szalonnasütéssel zártuk. A harmadik napon Gyergyóújfaluban megismerkedtünk az Elekes Vencel Iskola tanulóival, tanáraival, ahol nemcsak az iskola mindennapjaiba nyertünk betekintést, hanem egy közös focimeccset is játszottunk a diákokkal. Este közös táncházban invitáltak minket a helyi fiatalok, ahol a helyi Katorzsa néptáncegyüttes tanította meg nekünk a hagyományos gyergyói táncokat, dalokat. Pénteken korongozás és taplászás volt a programunk Korondon. Ezt követően Székelyfürdőn megtekintettük Orbán Balázs sírját és a székelykapukat, majd megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc szobrát Székelyudvarhelyen. Zetelaki és libáni kitérővel zártuk a napot. Az ötödik napon túrát tettünk a Szent-Anna tó környékén, majd Mádéfalván megkoszorúztuk a székely veszedelem emlékművet, megtekintettük a Makovecz templomot. Utunk utolsó napján a református templomba látogattunk el Marosvásárhelyen, ahol II. Rákóczi Ferencet fejedelemmé választották. Hazafelé még megálltunk a tordai sóbányánál, majd a csucsai kastélynál Ady Endrére emlékeztünk.
Intézményünkben egyébként már a Határtalanul Program előtt is hagyománya volt annak, hogy Erdélybe szerveztünk osztálykirándulásokat. Sőt a tavalyi összintézményi dolgozói (óvoda-általános iskola-gimnázium) kirándulásunkat is egy határon túli, magyarság lakta területre, a Vajdaságba szerveztük. Ezen kirándulás alkalmával is rengeteg olyan élménnyel gazdagodtunk, melyek hatására Szentgyörgyiné Szlovák Mária igazgatónő most készített egy olyan pályázati programtervet, mely alapján ősszel majd a diákoknak szeretnénk megmutatni a tőlünk szinte csak egy karnyújtásnyira található Vajdaság magyar vonatkozású történelmi, kulturális értékeit.
Miért érdemes részt venni a Határtalanul Programban?
Ezalatt a szűk egy hét alatt sikerült nagyon sok helyi szokással, hagyománnyal megismerkednünk, szállásadóink is tradicionális ételekkel próbálták Erdély világát közelebb hozni. A kint töltött pár nap óriási élmény volt diákoknak és tanároknak egyaránt. Ez a kirándulás is lehetőséget adott arra, hogy sok új élménnyel gazdagodjunk. Az biztos, hogy Erdélyt mindenkinek látnia kell, ezért aki teheti, mindenképpen látogasson el oda.
Kutyifa Icu
Fotógaléria: