Jövő péntekig, február 18-áig lehet jelentkezni a középfokú intézményekbe – közölte az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-vel.
A hivatal nyilvánosságra hozta honlapján a központi írásbeli felvételi vizsgadolgozatok eredményeinek átlagait és eloszlását, így a felvételizők összehasonlíthatják teljesítményüket, és megalapozottabban dönthetnek arról, melyik középfokú iskolákba jelentkeznek – írták.
Az előzetes adatok szerint az idei átlageredmények szinte minden esetben magasabbak a korábbi három év eredményénél, egy esetben pedig azonosak azzal – tették hozzá.
Ismertették: a középfokú felvételi eljárásban a 9. évfolyamra jelentkezők felvételi lapjait – tanulói adatlap és jelentkezési lapok – az általános iskolák töltik ki.
A 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokban továbbtanulni szándékozóknak pedig egyénileg kell kitölteniük a lapokat a kifir2.kir.hu/JellapKitolto/egyeni címen elérhető KIFIR elektronikus adatlapkitöltő program erre létrehozott felületén.
A kitöltött dokumentumokat február 18-áig a www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/egyeni_jelentkezes_menete címen elérhető tájékoztatóban leírtak szerint kell eljuttatni a továbbtanulásra kiválasztott középfokú iskolákba és az Oktatási Hivatalba. A kézzel kitöltött felvételi lapok feldolgozására nincs lehetőség – olvasható a közleményben.
A nyolcadikosok a maximális 100 pontból 52,52 pontot szereztek – utoljára 2015-ben született ennyire jó eredmény.
A nyolcadikosok közül 48 870-en írták meg a központi felvételi tesztet, összesített átlagpontszámuk 52,52 pont – derül ki az Oktatási Hivatal előzetes statisztikáiból. A tesztek 90 százalékát dolgozták fel eddig, ez már képet ad az országos eredményekről.
Az első vizsganapon – a felvételizők zöme ezen a napon töltötte ki a tesztet, a két pótnapon azok vizsgázhattak, akik betegség, karantén vagy más ok miatt nem tudtak elmenni az első írásbelire – magyarból átlagosan 30,01, matekból pedig 22,66 pontot szereztek.
A nyolcadikosoknak kétszer 45 perc alatt kellett megoldaniuk 10-10 feladatból álló tesztet magyarból és matematikából. A magyar nyelvi vizsgán többek között a labdarúgás történetéről szóló szöveget kaptak a diákok, akiknek ki kellett találniuk, vajon melyik állat a „színeváltó kunkorgyík” vagy az „ormántos füllencs”, arról pedig fogalmazást kellett írniuk, van-e szükség az általános iskola felső tagozatában nyomtatott tankönyvekre.
A hatodikosok közül 7991-en vizsgáztak, a maximális 100 pontból átlagosan 62,66 pontot gyűjtöttek. A magyar vizsgán 33,28 pontot, a matematikateszt feladatainak megoldásával pedig 29,53 pontot szereztek.
Negyedikesek is vizsgáztak januárban, összesen 5092-en oldották meg a feladatsort. Ahogy az előző években, úgy idén is a nyolcosztályos gimnáziumokba készülő diákok összesített átlageredménye lett a legjobb, 70,32 pontot szereztek: magyarból 36,84-et, matematikából pedig 33,52-t.
Hét éve nem sikerültek ilyen jól a vizsgák
A nyolcadikosok 52,52 pontos átlageredménye jóval magasabb, mint a tavalyi, akkor ugyanis 47,2 pontot szereztek a középiskolába készülők. Utoljára 2015-ben született ennél jobb eredmény, akkor 52,7 pont volt az országos átlag.
A hatodikosok is több pontot gyűjtöttek az írásbelin, mint tavaly: az idei 62,66 pont sokkal jobb eredmény, mint a 2021-es 58,8. A negyedikesek eredményében van a legnagyobb különbség: a tavalyi 63,2 ponthoz képest idén 70,32 pontot szereztek a feladatok megoldásával.
Forrás: MTI, eduline
Kiemelt kép: illusztráció