„Akinek a lába hatos, az a babacsodálatos. Akinek a lába hetes, az a gyerek tökéletes. Lába hányas önnek? Kilences. A nyolcas zoknik most már rám se jönnek. Kinek lába kilences, az a baba igen fess! Akinek a lába tizes, annak egyy új zoknit fizess, slussz-passz, pussz!”
(Varró Dániel: Lábméregető)

 

-Hirdetés-

A Logopédia Európai Napján kezdte meg bemutatkozását a BKM Pedagógiai Szakszolgálat Kiskőrösi Tagintézménye. A 2010 után született „digitális bennszülöttek” nemzedéke, illetve az elmúlt években a „COVID-gyermekek” számos problémahelyzet, nem megszokott szituáció elé állítja a felnőtt társadalmat. Elnyúlik a szobatisztaságra szoktatás időpontja, eltérő mozgásfejlődés, figyelemtartási nehézség, megkésett beszédfejlődés növekvő számban jelentkezik, melyekhez nem egy esetben a magatartás és a viselkedésszabályozásának nehézsége is társul; a társas viselkedés szabályai a digitális dzsungelben nem a megszokott módon épülnek be a gyermekek viselkedésszervezésébe. Ebben a tanévben sikerült létrehoznunk a kapcsolattartók bölcsődei tagozatát, hiszen 2022 őszén számos új minibölcsőde is megnyitotta kapuit a járásban. Együttműködésünk sikerét bizonyítja a korai fejlesztés hete, mely 2023.03.13. – 2023.03.17. között rendhagyó módon folytatódott. Korai fejlesztő munkacsoportunk útnak indult és 4 nap alatt 12 helyszínen 165 hallgató előtt, széles körben tájékoztatta a kisgyermekes szülőket a szűken vett (3 éves korig tartó) korai beavatkozási lehetőségekről, azok szükségességéről, intézményünk nyújtotta szolgáltatásokról. Irány az ovi! címmel a térség összes működő bölcsődéjében előadásokat tartottunk elsősorban 2-3 éves gyermekek szüleinek, érdeklődő kollégáknak: kisgyermeknevelőknek és óvodapedagógusoknak. Örömmel tapasztaltuk, hogy a szülők (édesanyák mellett édesapák is) a kisgyermeknevelők, intézményvezetők felhívására  érdeklődve fogadták előadópárjainkat; Gyóniné Jónás Réka, Majoros Aliz Edit, Suba-Nemes Dóra és Torgyik Lászlóné gyógypedagógusok szakmai tudásukkal és gyakorlati tapasztalataikkal felvértezve igyekeztek megválaszolni a felmerülő kérdéseket.

Mindemellett bemutató foglalkozásokon vehettek részt jellemzően a belső és külső munkatársak, szakmabeli kollégák. A korai fejlesztés alapja a szülőkkel folyó közös munka: a gyermekek motoros-kognitív-szociális-kommunikációs fejlesztése mellett a szülők tanítása is folyik, hiszen szoros összhang szükséges a terapeuta és szülő között a gyermek fejlődési ívének meghatározásához.

Online formában Danics-Szemkeő Kinga és Majoros Aliz Edit a jelenleg várandós illetve kisgyermekes kismamák számára vezet 5 alkalmas szülőfelkészítő fórumot, mely a gyermekvállalás gondolatától az első közösségbe lépésig (bölcsőde/óvoda) vezeti végig a fejlődési folyamatokat a gyermek és a szülő oldaláról.

A korai intervencióban elengedhetetlen a teammunka, így tudunk egymásra támaszkodva, egymással építkezve haladni egy közös cél felé. A korai fejlesztés hete nem is záródhatott másként, mint egy önfeledt, elemző-értékelő team megbeszéléssel.

 

A szöveget írta: Danics-Szemkeő Kinga, korai fejlesztés munkacsoport-vezető.
Köszönjük a képeket a BKM Pedagógiai Szakszolgálat Kiskőrösi Tagintézményének. 

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (17 db kép)
MEGOSZTÁS
Írta: vira