Újabb szívmelengető koncerttel örvendeztették meg a SZÓ-LA-M Alapfokú Művészeti Iskola növendékei Kiskőrös zeneszerető lakosságát 2023. március 30-a csütörtök délutánján.
A tegnap fellépő zongorista palántákra joggal lehetnek büszkék a szüleik, mert ezek a gyerekek egy órányi harmóniát és szépséget varázsoltak előadásaikkal a mai rohanó világunkba.
Az ifjú fellépők főként karakter darabokat játszottak ami azt jelenti, hogy valamit elmesél a mű, és a romantikának egy olyan ágához tartozik, amit nagyon szeretnek a gyerekek.
Ezen kívül még sok szerepet kaptak a népdalok, de két dzsesszes, valamint néhány Bartók darab is bemutatásra került.
A tanárnők – elmondásuk szerint – a koncertek alkalmával mindig arra törekednek, hogy olyan darabokat szólaltassanak meg a gyerekekkel, amit ők a képzeletükben fel tudnak dolgozni, hogy tudjanak kötődni a művekhez. Így főként érzelmeket tükröző darabokat választanak közösen.
A zongorista növendékek felkészítő tanárai Pelsőciné Barna Mária és Pusztai Virág Katalin voltak.
Pelsőciné Barna Mária Kazincbarcikán született és zenész családból származik. Már egészen kisgyerekként, öt évesen kezdett el magántanulóként zongorázni egy a szomszédságukban lakó zongoratanárnő hatására. Majd általános iskolás korában íratták be a szülei zeneiskolába.
Gimnazista korában jelentkezett a miskolci konzervatóriumba, és orgona szakon kezdte meg a tanulmányait, amit három év alatt el is végzett.
Ezután Szegedre vették fel főiskolára, majd akadémiai növendéknek. Itteni tanulmányai alatt Balassagyarmaton megnyerte a Ljubljanában megrendezésre kerülő orgonakoncerten való részvétel lehetőségét. 1996-ban, mint orgonaművész végzett a Szegedi Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán.
Ezután ismerkedett meg élete párjával és Kiskőrösre házassága révén került. Az évek során négy gyermeke született, miközben orgonán és zongorán tanította növendékeit. Emellett folyamatosan kántorizált az evangélikus és a katolikus hitközösségek eseményein.
Jelenleg 26. éve oktat Kiskőrösön, valamint Kecelen és 26 tanítványa van.
Számára az a fontos a koncertek alkalmával, hogy a gyerekek szeressék azt amit játszanak, és szerezzenek egy színpadi tapasztalatot, ami az egész életükben elkíséri, segíti őket.
A tanárnő fellépő növendékei: Jancsó Lili Hanna, Vetrik-Dóra Petra, Oroszi Elvíra, Burka Lili, Szentgyörgyi Anna, Kirilla Tamás, Hajdu Virág, Virág Liliána, Korsós-Kothenc Koppány, Tóth Alexandra Zsuzsa, Mester Máté voltak.
Pusztai Virág Katalin zenei általános iskolában kezdte tanulmányit, és szintén kisgyerekkén, már nyolc évesen zongorázni tanult.
Mivel nagyon szerette ezt a hangszert és sikeresen vett részt több versenyen, így magától érthető volt, hogy a Tömörkény István Zeneművészeti Szakközépiskolában, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytassa tanulmányait Szegeden.
Mindig zenetanár szeretett volna lenni. Szintén házassága révén került Kiskőrösre és 33 éve tanít a helyi zeneiskolában, mint zongoratanár.
Fontosnak tartja a szerepléshez szoktatni a gyerekeket, valamint azt, hogy a koncert keretében a szülőknek is be tudják mutatni egy ilyen környezetben is a tudásukat, az egész éves befektetett munkájuk gyümölcsét. A növendékek ilyenkor inspirálódnak egymás játékától, tudásától, tapasztalatot szereznek, új darabokat hallanak, és a szülők is megismerkedhetnek a többi tanítvánnyal.
Ezenkívül hangsúlyt fektet arra, hogy a klasszikus darabokat megszerettesse a gyerekekkel, de egyre több modern mű is belekerüljön a repertoárba.
A tanárnő növendékei: Mészáros Anna, Kurdi Ráhel, Rugonfalvy Lili, Tímár Noémi, Szűcs Lotti, Dely Elena, Babucsik Bordizsár, Balázs Fülöp, Szabó Anna, Városi Mirjam, Szabó Mátyás, Suhajda Csenge, Suhajda Hunor, Aszódi Gergő voltak.
A bemutató végén meglepetésként a két tanárnő Grieg: Anitra tánca című káprázatos négykezes darabját adta elő.
Fotógaléria: