„Az eredmény hibás lett egy nulla miatt, a dolgozat egyes lett a hiba miatt,
a félévim hármas lett az egyes miatt, az anyu meg mérges lett a hármas miatt,
az ajándék ugrott a méreg miatt, és mindez egy semmi nulla miatt!”
(Békés Márta)

-Hirdetés-

Majoros Aliz Edit, szakértői bizottság munkacsoport-vezető írása 

A szakértői bizottsági munka szerepe a gyermekek, tanulók célzott megsegítésében

A Logopédia Európai Napján kezdte meg bemutatkozását a BKM Pedagógiai Szakszolgálat Kiskőrösi Tagintézménye, április első hetében már ötödik szakfeladatunk, a szakértői bizottsági munka bemutatása került előtérbe.

Kapcsolódó cikk
A korai intervenció szolgálatában
A korai intervenció szolgálatában
„Akinek a lába hatos, az a babacsodálatos. Akinek a lába hetes, az a gyerek tökéletes. Lába hányas önnek? Kilences. A...

Járásunk közoktatási intézményeiben dolgozó pedagógusok ezt a szakfeladatot ismerik talán a leginkább, hiszen jogszabályokban pontosan meghatározott módon kerülhet sor egy gyermek szakértői bizottsági vizsgálatára, majd ezt követően a szakértői vélemény megalkotására, ez alapján jogosulttá válhat intézményében a célzott fejlesztés igénybevételére. Az intézmények fejlesztőpedagógusaival 2016/17 tanévben hoztuk létre a Szakértői bizottsági Intézményközi Kapcsolatfenntartó Rendszer Alapot, azaz a SZIKRÁt, mely segíti a gyorsabb és pontosabb információáramlást a gyermekek megfelelő ellátása érdekében. A SZIKRAtagok minden tanévben kétszer -lehetőség szerint- személyesen is találkoznak, ahol előadások meghallgatásán túl az információk aktualizálása és interaktív, pedagógiai – fejlesztőpedagógiai esetfeldolgozás is történik. Immár ötödik éve folyó munka és a jogszabályi változások lehetőséget adtak számunkra arra, hogy SZIKRA –tagozatainkat bővítsük: az óvodai és általános iskolai tagozaton túl már működik a bölcsődei illetve a védőnői kapcsolatfenntartó háló, mely a gyermekek mielőbbi ellátását segíti. Az ellátásba vétel feltétele a szakértői vélemény erre irányuló javaslata, melyet 1-3 évente kötelező felülvizsgálat követ. Fontos változás az elmúlt évekhez képest, hogy már a járási szakértői bizottságoknál kell és lehet kérelmezni a vizsgálatot – erre meghatározott nyomtatványon- a gyermek születésétől kezdve. Vizsgálati kérelem egészen a gyermek – megszakítások nélküli- tanulmányai befejezéséig (akár 24 éves korig) beadható. Jellemzően kizárólag a szülő beleegyezésével és a szülők jelenlétében végeztetjük el pszichológiai és pedagógiai, komplex képességfeltérképező feladatsorainkat, melyek egy része történik csak papír-ceruza alapon. A vizsgálati anyag tartalmáról a törvényes képviselőt és a gyermek ellátását végző intézményt tájékoztatjuk hivatalos írásos dokumentumban, melyben javaslatot adunk az ellátás típusára (bizonyos esetekben ehhez a megyei szakértői bizottság döntése is szükséges), annak heti időkeretére, a fejlesztési területekre és esetlegesen az igénybe vehető pedagógiai kedvezményekre, valamint a következő felülvizsgálatra.

Ez a szakfeladatunk a legszigorúbban szabályozott, munkacsoportunk azonban évek óta képes ezt a részt is színesíteni, hiszen SZIKRAFUTAM címmel működtetjük két korcsoportban levelező tudáspróbánkat. A levelező tudáspróbára a SZIKRA-tagok nevezhetik minden tanév elején a BTMN (beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség) ellátási kategóriába sorolt gyermekeiket/tanulóikat. A tudáspróba 7-9 feladatlapból áll. A beérkezett munkákat oklevéllel és apró ajándékkal jutalmazzuk. A tudáspróbák összeállításában az idei tanévben Csóvics Tünde, Gyóniné Jónás Réka és Majoros Aliz Edit vett részt. A szakértői bizottsági hét kezdetén küldtük ki az idei év 7. feladatsorát, mely természetesen kapcsolódott az Autizmus világnapjához.

Ez a szakmai hét sem maradhatott el fórum nélkül: a járás védőnői számára Korai diagnózis – szükséges vagy sem? címmel készült Hajdú Tünde és Majoros Aliz Edit egy előadással.

Munkacsoportunk igyekszik minden esetben a gyermeket és családját rendszerszemléletben kezelni, melyhez elengedhetetlen a velük foglalkozó felnőttekkel folytatott megbeszélés, ún. team-munka. Köszönjük a járás védőnőinek, kisgyermeknevelőinek, pedagógusainak együttműködését a SZIKRÁn belül és kívül!

Szöveg: Majoros Aliz Edit, szakértői bizottság munkacsoport-vezető
Köszönjük a képeket a BKM Pedagógiai Szakszolgálat Kiskőrösi Tagintézményének. 

MEGOSZTÁS
Írta: vira