A nyár egyik veszélyforrását a szabadvizek és a strandok jelentik. A fürdés tilalmát, vagy a veszélyes, fürdésre alkalmatlan helyeket “FÜRÖDNI TILOS!” táblával jelzik.
A folyóvizekben (folyók, vízfolyások, holtágak) és állóvizekben (mesterséges és természetes tavak) fürödni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve kijelölt fürdőhelyek. Szabadvizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés. Ezeket a helyeket szakemberek választják és jelölik ki. Ügyelni kell ezeken a helyeken, hogy a fürdőhelyet kijelölő bóják között történjen a fürdőzés.
Tiltott helyeken különösen veszélyes a fürdőzés, ilyenek például a bányatavak, melyek hirtelen mélyülnek, veszélyes hulladékok lehetnek az aljukon, ráadásul csak a vizek felszíne meleg, az aljuk rendkívül hideg lehet, ami a gyenge egészségi állapotban lévőkre rossz hatással lehet.
A vízparti lopások megelőzése érdekében néhány javaslat a rendőrségtől.
- Ne vigye magával csak a legszükségesebb dolgokat!
- Kerülje az értékes ékszer, nagyobb mennyiségű készpénz, műszaki cikk, feltűnő érték vízpartra történő kivitelét.
- Készpénzt, autókulcsot – a fenti okok miatt – vigye magával valamilyen vízhatlan tárolóeszközben, amit esetleg nyakban hordhat.
- Amennyiben működik értékmegőrző, azt vegye igénybe. Ennek kulcsa mindig legyen Önnél. Lopás észlelése esetén azonnal értesítse a rendőrséget, a helyi biztonsági szolgálatot, és a fürdőhely személyzetét, adjon pontos tárgyleírást az elvitt dolgokról, az elkövető(k) személyéről.
- Amennyiben a bankkártyát vitték el intézkedjen a telefonon vagy applikáción történő letiltásáról, lakáskulcs esetén zárcseréről (bankkártya mellett ne tárolja PIN kódját).
- Hasznos lehet, ha fényképet készít értékeiről és megjegyzi azok ismertető jeleit, amelyek a későbbi azonosítást megkönnyíthetik (műszaki cikk esetén: típus, gyári szám, IMEI szám)!
- A helyszínt őrizze meg eredeti állapotában, és ne nyúljon ahhoz, amihez a tettes láthatóan hozzáérhetett, vagy amit hátrahagyott (a rögzített nyomok bizonyítékul szolgálhatnak). A hatóság kiérkezéséig a terület őrzéséről valaki gondoskodjon.
Gépjárművének biztonságát is tartsa szem előtt!
Parkoljon jól látható helyre és vegye figyelembe, hogy ha bármilyen értéket hagy autójában, akkor gépkocsija feltörés veszélyének van kitéve. Az esetek jelentős részében a rongálási kár nagyobb a lopás okozta kárértéknél. Mindezek figyelembevételével az áldozattá válás megelőzése és a kárérték minimalizálása érdekében kérjük, fogadja meg alábbi tanácsokat:
- A parkolóhely megválasztásánál legyen szempont, hogy általában kijelölt, vagy védett
parkolóban álljon le (kültéri kamera, őrzött parkoló)! - Fontos, hogy gépjárművét mindig zárja le, az ablakokat résnyire se hagyja nyitva, és emellett
használja a járműbe beépített mechanikai, illetve elektronikus védelmi és riasztó berendezéseket
is. - Az utastérben ne hagyjon semmiféle értéktárgyat (ruhát, tá skát, elektronikai eszközt).
Komolyabb értéket a csomagtartóban sem érdemes hagyni, mert ott sincs mindig biztonságban,
mivel az elkövetők már előzően is kifigyelhetik mit pakolunk abba (pl. strand parkolójában). - Soha ne hagyja gépkocsija kulcsát strand on a parton hagyott holmik között, mert könnyen
eltulajdoníthatják azt, és azzal gépkocsiját is ellophatják. - Nyaralója, szálláshelye udvarán leparkolt autóját is mindig zárja le, ablakait húzza fel és ne
hagyjon abban semmilyen értéket!
Bűncselekmény észlelése esetén hívja a 112-es segélyhívószámot!
Forrás: Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-Főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály/ ELBIR
Kiemelt kép: illusztráció (freepik)