A Kiskunsági Víziközmű Szolgáltató Kft. november 7-én tartotta meg a Soltvadkert és térsége víziközmű rendszeren végzett felújítások ünnepélyes átadását. A soltvadkerti Szőlő utca – Arany J. utca kereszteződésénél található víztoronynál történt meg a beruházások átadásának ünnepélyes szalagátvágása.
A nemzeti színű szalagot V. Németh Zsolt – vízgazdálkodásért felelős államtitkár (Energiaügyi Minisztérium), Font Sándor – országgyűlési képviselő, Temerini Ferenc – Soltvadkert város polgármestere és Mátyus Zoltán – a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatója vágták át.
A beruházásokkal kapcsolatos sajtótájékoztatóra a soltvadkerti polgármesteri hivatal dísztermében került sor, ahol Temerini Ferenc örömét fejezte ki, hogy a projektek záró eseményének otthont adhattak. Beszélt arról, hogy Vadkerti-tó vize nehéz helyzetben van, mivel a 3 méteres vízből jelenleg 1 méter hiányzik. Kiemelte, hogy a vadkerti-tónál mintegy 600 ingatlantulajdonos van, valamint az önkormányzat is komoly fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt években, így egy hatalmas érték található ott. Megemlítette, hogy a turisztikai értéket tekintve a legjelentősebb tétele ez a terület a városnak. Beszélt arról, hogy jelen helyzetben a Vadkerti-tó vízutánpótlásában segítséget jelentene egy olyan zárt csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése, ami a város területéről a tóba folyna. Az önkormányzat most ehhez keresi a forrásokat, hogy valamilyen módon legyen természetes vízutánpótlása a Vadkerti-tónak.
Az esemény alkalmával a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatója Mátyus Zoltán mutatta be az elvégzett beruházásokat. Elmondta, hogy a Kiskunvíz Kft., mint Bács-Kiskun Vármegye második legnagyobb viziközmű szolgáltatója 2023 májusában csatlakozott a Nemzeti Vízművek csoporthoz. A csatlakozás követően az Energiaügyi Minisztérium 1,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a társaságnak a meglévő víziközmű rendszerek fejlesztésére, rekonstrukciójára, valamit a működtetői vagyon eszközök cseréjére, fejlesztésére. Ekkora lehetőséget meglévő rendszerek felújítására (nem építésre) még nem kaptak soha. A megvalósult fejlesztésekről hangzott el, hogy Soltvadkert tekintetében több, mint 70 millió forint értékben megtörtént a Szőlő utca – Arany J. utca kereszteződésnél található víztorony belső felújítása, a 25 éve épült északi városrész magasnyomású szennyvíz elvezető rendszer 27 db átemelőjének teljeskörű gépészeti felújítása, a vízműtelep napelemmen történő ellátása, valamint egy fontos út alatti átvezetés cseréje.
A Kalocsa-Kiskőrös térségben eddig közel 300 millió forint értékben valósultak meg felújítások. Akasztón megvalósult a vízkezelő bővítése, Csengődön új gömböt kapott a víztorony, Kalocsán a Malom utca vízhálózat rekonstrukciója történt meg 805 méter hosszan, szennyvíz átemelők gépészeti és irányítástechnikai felújítás valósult meg Bátyán, Kalocsán, Homokmégyen, Öregcsertőn, Szakmáron, Foktőn, Solton, illetve napelem rendszerek telepítése volt Akasztón, Csengődön, Kaskantyún, Páhin, Soltszentimrén és Solton. Összesen a beruházások száma 209-re tehető a Kiskunvíz Kft. teljes működési területét tekintve, melyek jelenleg is folynak és várhatóan 2025 év közepére készülnek el. A működtetői eszközök területén már megvalósult, beszerzésre került 6 szerelő autó, 1 nagyteljesítményű aggregátor, visszaállító tartály, 6 fűnyíró traktor. Folyamatban van 1 nagy teljesítményű csatorna mosó, 3 kotró-markoló, 3 kisebb markoló és 6 műhely szerautó beszerzése.
A vízgazdálkodásért felelős államtitkár V. Németh Zsolt beszédében elmondta, hogy a Kiskunvíz Kft. 54 település tulajdona volt, amelyről az érintett önkormányzatok úgy döntöttek, hogy állami kézbe adják. A Kiskőrös, Kiskunhalas és Kalocsa térségében működő cég mintegy 170.000 lakos tekintetében lát el szolgáltatást. Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban végzett beruházások jól mutatják, hogy az állam is tud jó gazdája lenni ennek a szektornak. Kiemelte, hogy a korábbi 421 szennyvízteleppel szemben most már 840 működik. A szennyvízbekötések aránya 84 %-os, ami nagyon jónak mondható és az ivóvíz tekintetében EU-s előírásoknak nem megfelelő 365 településből most már csak mindössze 9 ilyen szerepel a rendszerben. Beszélt arról, hogy az ivóvíz költségeinek 40 %-a az elektromos áram díj, amelyben a megújuló energiák bevonásával jelentős megtakarítást tudnak elérni. Jelenleg az országban vízszolgáltatási szektorban összesen 35 cég működik és az ország felében állami tulajdonban vannak ezek.
Az esemény záró gondolatait Font Sándor országgyűlési képviselő mondta el, aki kiemelte, hogy a térségünkben a Kiskunvíz Kft. személyében egy kiváló szolgáltató áll rendelkezésre. Beszélt arról, hogy az állam nagy összegeket fordít a vízügyi szektor fejlesztésére, melyben nagy kihívást jelent, hogy az ivóvíz 20-25 %-a a rendszer hiányosságai miatt el sem jut a végfogyasztóhoz, veszteséget termel. Kiemelt célként említette meg, hogy a víz minden cseppjének a megmentése a cél.
Fotógaléria: