Izsák új polgármestere, Lakatos Tamás, frissen kezdte meg hivatali tevékenységét, és már az első hetekben intenzív munkába fogott. Az interjúban mesél nekünk az életéről, a váltás hátteréről, és arról, hogyan képzeli el Izsák jövőjét az ő irányítása alatt. Tervei és hozzáállása egyaránt arra utalnak, hogy új lendületet szeretne hozni a város életébe.
– Mesélj egy kicsit magadról és hogy milyen kihívásoknak nézel elébe!
– 1988-ban születtem Izsákon, itt végeztem az általános iskolát, majd Kecskeméten érettségiztem. A közgazdász diplomámat Baján szereztem meg, de a szakmai pályafutásom akkor indult el igazán, amikor 2011-ben Zalakarosra költöztem. A szüleim ott vásároltak egy szállodát, aminek 11 éven keresztül én voltam az igazgatója, ez idő alatt nagy tapasztalatot szereztem a turizmusban és a vezetésben egyaránt. Közben megnősültem. Melinda, a feleségem, Akasztóról származik, két csodás lányunk van: Léna most hét-, Lora pedig négyéves.
A szállodát 2022-ben eladtuk, de továbbra is az igazgatói poszton maradtam, majd egy másik szálloda vezetését vettem át Vonyarcvashegyen, ahol két évig dolgoztam igazgatóként. Szeptember 29-én fejeztem be a munkát, hogy október 1-től teljes időben Izsák polgármestereként folytathassam a teendőimet.
A mostani kihívásom kettős: egyrészt a város fejlődését szeretném továbbvinni és megoldást találni az előttünk álló feladatokra, másrészt a családom még Zalakaroson él, így egyelőre két helyszín között ingázom. Természetesen már dolgozunk azon, hogy Izsákra költözzünk, és a gyermekeim a következő tanévet itt kezdjék meg. Melinda családja Akasztón él, így közel leszünk hozzájuk is, ami sokat segít majd ebben az időszakban. Persze nem könnyű, az átmeneti időszak nehézségekkel jár, de összetartunk, és nagyon szeretjük egymást, hiszem, hogy a megfelelő szervezéssel és kitartással ezt is megoldjuk.
– Hogyan indultak az első hetek a polgármesteri hivatalban? Milyen eredményeket értetek el eddig?
– Az érdemi munka szinte azonnal elkezdődött október 1-je után. Az első lépés egy fontos személyi döntés volt: Bak Nándor jegyző úrral közös megegyezéssel váltunk el, és ideiglenesen Bóbisné Magó Lídia látja el a jegyzői feladatokat. A jegyzői állást már kiírtuk, és várhatóan januártól az új jegyzővel folytathatjuk a közös munkát. Addig is dr. Kiss Nikoletta, a korábbi aljegyző, jövő héttől ideiglenesen nálunk fog dolgozni.
Az első hetek alatt rengeteg megbeszélést tartottunk. Többek között egyeztettünk a Nemzeti Park Igazgatóságával, a Magyar Lovas Szövetséggel, a rendőrséggel, a polgárőrséggel, az intézményvezetőkkel ami hozzánk tartozik, mint a Sportcsarnok, Piaccsarnok vezetőivel, az iskolával, az óvodával, a Sárfehér SE vezetésével, az egyházi vezetőkkel, elindultak az egészségügyben is az egyeztetések, helyi vállalkozókkal és főként számtalan lakossági megbeszélés történt. Sok esetben azonnal orvosolható problémákkal, amiknek a munkálatai meg is kezdődtek, vagy akár meg is valósultak már.
Talán az első napok egyik legfontosabb feladatának tartottam, hogy minden hivatali dolgozóval személyesen beszéljek a munkájukról és konkrét feladatköreikről. Arra kértem őket, készítsenek egy listát azokról az apróbb változtatásokról, amelyekkel hatékonyabbá és eredményesebbé tehetjük a hivatali működést. Úgy érzem, hogy a csapat kiválóan együttműködik, és közösen, egy irányba haladunk a céljaink felé.
Alig másfél hónap telt el, de már komoly változásokat valósítottunk meg. Újraindítottuk a város szökőkútját, parkosítottuk a környékét, és új dekorációkat helyeztünk ki. Az őszi dekorációs pontunkkal első helyezést értünk el egy választókerületi versenyen, ami a képviselők munkáját dicséri.
Sikerült elindítani a Gordiusz Intézménnyel együttműködve egy kedvezményes árú ebédkiszállítási programot.
Elindítottuk a kis-izsáki lakosok számára minden pénteken ingyenesen igénybe vehető „piacjáratot”. Illetve lépéseket tettünk a közbiztonság javítása érdekében is.
Elkezdtük Kisizsák földútjainak rendbetételét is, a Vadvirág utcában kollégáink az egykeréknyomos útszélességet tárcsával és gréderrel megduplázták, majd önjáró vibrációs úthengerrel tömörítették a felületet.
Emellett egyeztettünk az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság Kunszentmiklósi kirendeltségével a belterületi csatorna teljes szakaszának kotrásáról, amely munkálatok el is indultak. A földutak javítása Kisizsákon, Izsák belterületén és külterületein is folytatódik, továbbá megkezdtük a vízelvezető és szikkasztó árkok karbantartását, valamint a padkák rendezését. A városközpontban újabb parkosítás is történt. Az óvoda és a csatorna környékén a veszélyes fákat visszametszettük, szükség esetén kivágtuk, az így keletkezett faanyagot pedig a szociálisan rászorulók között osztjuk szét.
Valamint jó ütemben haladnak a megnyert pályázatok tervezési és közbeszerzési munkálatai. Illetve egy céggel is tárgyaltunk munkahelyteremtés céljából, terveink között 20-30 új munkahelyteremtés szerepel, azt azért leszögezném mindenki megnyugtatására, hogy nem akkumulátor gyárt fogunk idehozni!
Az ez év végi, következő év eleji időszakban munkatársaimmal szeretnénk minél több közösségi eseményt megvalósítani, hogy a településünk tagjai közötti kapcsolatot még szorosabbá tehessük, illetve, hogy a lakossággal még közvetlenebb kapcsolatot tudjunk kialakítani, észrevételeikből merítve még eredményesebben tudjuk folytatni a munkánkat.
Több szakmai konferencián, és előadáson sikerült részt vennem beiktatásom óta, melyek eredményeként a meglévő projektek mellett zajlik egy nagy összegű pályázat előkészítése, valamint sikeresen beadtunk egy szintén szép keretösszegű, rendezvények szervezésére szóló, ezen felül eszközbeszerzést is magába foglaló humánerőforrás pályázatot. Ennek eredményét jövő év első negyedévére várjuk.
– Említetted a futó projekteket, milyen nagyobb projektek várnak megvalósításra a következő időszakban?
– Jelenleg a két legfontosabb feladatunk az előző városvezetés által megnyert pályázatok kivitelezése. Folyamatosak az egyeztetések és tervezések, hogy gördülékenyen haladjanak ezek a projektek. Az egyik a sportcsarnok energetikai korszerűsítése, amely már előkészítés alatt áll, és a tavasztól induló munkálatokkal várhatóan nagy lépést tehetünk előre. A másik kiemelt program az Élhető Város projekt, amely több infrastrukturális fejlesztést foglal magában.
Az Élhető Város keretén belül egy Tájház és hozzátartozó sétáló utca kerül majd kialakításra, illetve a csatornapart teljes megújulása, az ovi kishídjától egészen a sportcsarnokig, mely során számos közösségi tér jön létre: játszótér, kültéri edzőterem, kutyafuttató, futópálya és gördeszkapálya. Terveink szerint még pluszban megvalósulna ott egy Skanzen a Hegyközségnek a jóvoltából, csőszházzal gémeskút imitációval, őshonos szőlőtőkékkel, almafával, illetve a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságával is egyeztetések indultak el, edukációs és információs tér kialakításával, ami tovább erősíti majd a város közösségi és turisztikai szerepét.
A sportcsarnok korszerűsítési terveit már készen kaptuk, azt közbeszereztetnünk kell, a testülettel elfogadni, majd a tényleges munkák az időjárástól függően tavasszal indulhatnak. Az Élhető Város projekt finanszírozása biztosított, de a kivitelezéshez előbb meg kell tervezni, elfogadni és közbeszereztetni, de mindenképp úgy tervezzük, hogy tavasszal ott is induljanak a munkálatok.
Továbbá öt belterületi utca fog megújulni, és a piaccsarnokkal szemben található Bihari utca kiszélesítése is tervben van, ami így végre kétirányúvá válik. Emellett 3 új buszmegállót építünk: Kisizsákon, az iskolánál, valamint a rendőrséggel szemben. Új kerékpártárolók, padok és szemetesek is kerülnek kihelyezésre, valamint egy gyalogátkelőhely létesül szintén Kisizsákon, illetve a két nagy parkoló- a piac csarnok melletti parkoló és az iskolával szembeni autómosó melletti parkoló- kap egy gyeprácsos burkolatot.
Fontos még kiemelni, hogy Lezsák Sándor elnök úr ígéretet tett, hogy Izsákon megépül a tanuszoda, és mindent meg fog tenni, hogy ez a projekt is megvalósuljon még ebben a ciklusban. Bízunk benne, hogy ez is elindulhat a közeljövőben.
– Végezetül, te még nem voltál ilyen pozícióban. Szerinted mi kell ahhoz – anyagiakon és forrásokon túl –, hogy jó vezető, ezáltal jó polgármester legyél?
– Először is szükség van támogató emberekre, támogató alpolgármesterekre, képviselő-testületre, valamint olyanokra, akik tapasztalattal rendelkeznek a hivatali rendszerben, hiszen ez egy teljesen más struktúra, mint amit a gazdasági életben eddig megszoktam. Ami még elengedhetetlen és ugyanilyen fontos, az a magas fokú szociális érzékenység és empátia, szorgalom és egy hatalmas mennyiségű alázat, kitartás és tisztesség, hogy ezt a munkát eredményesen véghez tudjam vinni.
Számomra ez a pozíció nem az anyagiakról szól – a gazdasági életben jóval magasabb bérezésem volt, mégis úgy érzem, ez egy nagy előrelépés és megtiszteltetés. A célom az, hogy megmutassam, egy hiteles, tiszta vezetéssel mennyi jót tehetünk a közösségért és a környezetünkért.
Ha egy szóban kellene megfogalmaznom az elmúlt időszakkal kapcsolatos érzéseim, akkor azt mondanám, hogy köszönöm!
Köszönöm munkatársaim szorgalmát, a választókerület, alpolgármester urak, és a teljes képviselő testület szakmai és emberi támogatását, a családom felém tanúsított türelmét és szeretetét, valamint az Önöktől, izsáki lakosoktól kapott értékes gondolatokat, biztatást és dicsérő szavakat.
Igaz, ötven nap nem sok idő, mégis sok eredményt értünk el közösen ez idő alatt.