Magyarország meg tudja csinálni! címmel indult nemzeti konzultáció, amelyben hazánk kormánya most gazdasági kérdésekben kéri ki az emberek véleményét. A Magyar Nemzet összegyűjtött minden fontos információt a kérdésekről, a konzultáció visszaküldéséről, illetve az online kitöltési lehetőségről és a határidőkről is.

Az új nemzeti konzultáció összesen tizenegy témakört felölelő kérdőív, ezek között van a gazdasági szuverenitásunk és semlegességünk kérdése, de a gazdasági növekedés, a bérek emelése, a vállalkozások támogatása és a fiatalok lakhatásának biztosítása is kiemelt figyelmet kap – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből. 

Hol és meddig lehet kitölteni a nemzeti konzultációt?

-Hirdetés-

A kérdőív kitöltése lehetséges papír alapon, de akár az online nemzeti konzultáció is választható forma lesz.

A nemzeti konzultáció kitöltésének hagyományosabb módja az, amikor a postás által a postaládánkba bedobott konzultációs ívet töltjük ki. Arra a kérdésre egyszerű a válasz, hogy hol lehet leadni: az ívet kitöltés után a borítékban található kisebb borítékba kell visszarakni és lezárni, majd feladható bármelyik postán.

A másik lehetőség a nemzeti konzultáció online kitöltése lesz, mind a 11 kérdésre válaszolhatunk akár a számítógépünkön keresztül. A kérdőív online kitöltése még nem lehetséges, de Hidvéghy Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, hamarosan elérhető lesz a konzultáció internetes felülete is.

 

A nemzeti konzultáció kérdései

  1. Az első kérdésként felvetik, hogy csatlakozzunk-e a kereskedelmi háborúhoz, avagy próbáljunk meg gazdaságilag semlegesek maradni.
  2. A második kérdés valójában a gazdasági szuverenitásunkról szól: akarjuk-e, hogy a magyar gazdaságpolitika kialakításakor a nyugati mintákat és az Európai Uniót követve cselekedjen a kormány, vagy pedig Magyarországnak a saját útját kell járnia.
  3. A harmadik témakörben arról kell dönteniük a konzultációt kitöltőknek, hogy támogassa-e a kormány minden eszközzel a hazai kis- és közepes vállalkozásokat a multinacionális cégekkel szemben is, akik ki szeretnék szorítani a piacról a helyi vállalkozásokat.
  4. A negyedik kérdés összefügg az előzővel, itt arról dönthetünk, megbüntesse-e a kormány az erejükkel visszaélő multikat, vagy pedig fogadja el a brüsszeli szabályokat és ne lépjen fel ezekkel a cégekkel szemben.
  5. Az ötödik kérdésben arra keresi a választ a kormány, hogy szükségesnek látják-e a magyarok a béremelési programot, vagy pedig bízzák a gazdasági szereplőkre a béreket.
  6. A nemzeti konzultáció hatodik kérdésében arról dönthetünk, hogy szükség van-e a fiatalokat támogató munkáshitelre, vagy elegendőek az eddigi támogatások.
  7. A hetedik témakör valójában több kérdést is magában foglal. Mindkettő lényege, hogy a munkáltatók hogyan járulhassanak hozzá dolgozóik lakhatásának támogatásához. Egyrészt támogathassák-e adókedvezményesen az alkalmazottaik lakbérét, másrészt pedig hogy a dolgozóknak juttatott Szép-kártya felhasználható legyen-e lakásfelújításra is.
  8. A nyolcadik téma szintén a lakhatással foglalkozik, kiemelten a fiatalokat célozva. Itt is két dologban dönthetünk. Egyrészt, egyetértünk-e azzal, hogy több kollégiumi férőhelyet, új kollégiumokat építsen a kormány, másrészt pedig abban is kifejthetjük a véleményünket, hogy a lakást vásárló fiataloknak kell-e kedvezményes, ötszázalékos hitelt nyújtani.
  9. A kilencedik kérdés a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos, hogy tartson-e ki a kormány a brüsszeli akarattal szemben és ezáltal védje-e meg az idős honfitársaink anyagi biztonságát.
  10. A nemzeti konzultáció tizedik kérdése arra irányul, hogy helyesnek tartják-e a magyar emberek azt az elképzelést, miszerint jövő évtől megduplázná a kormány a gyerekek után járó családi adókedvezményt, vagy pedig azt szeretné a többség, ha hazánkban is inkább a migrációt kellene támogatni ehelyett.
  11. A nemzeti konzultáció utolsó kérdésében véleményt nyilváníthatunk arról, hogy egyetértünk-e a kormány álláspontjával, avagy el kellene fogadnunk a brüsszeli migrációs politikát.

Végső leadási határidő

Az is fontos, hogy meddig lehet kitölteni a nemzeti konzultációt. A végső dátum december 20., eddig lehet feladni a kérdőíveket. Várhatóan ez a dátum lesz majd az online kitöltés utolsó napja is.

A korábban beérkezett válaszokat folyamatosan fogják feldolgozni, hogy minél hamarabb megismerjék az emberek véleményét ezekben a fontos kérdésekben.

2024. november 19-én, kedden 19 órától várják a téma iránt érdeklődőket a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központ színháztermébe, ahol ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász tart tájékoztatást az országjárás keretében. 

Ifj. Lomnici Zoltán (Forrás:szegedma.hu)

Forrás: bama.hu
Kiemelt kép: MTI/Kocsis Zoltán

MEGOSZTÁS
Írta: vira