Az Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmények Országos Egyesülete, a Kiskőrösi EGYMI-vel karöltve 26. alkalommal rendezte meg „A jövő útjai…” című országos szakmai konferenciát. A Kiskőrösi EGYMI-ben november 20-án megtartott eseményre az ország minden részéről érkeztek érdeklődők, hogy meghallgassák az igen sok témakört felölelő előadásokat.
A programon köszöntötték az eseményt jelenlétével megtisztelő Tóthné Schiebelhut Líviát – Meixner Ildikó EGYMI főigazgatója, Jenei Andreát – Józsefvárosi EGYMI főigazgatója, Kovács Anikó Gyöngyit – Debreceni Bárczi Gusztáv EGYMI és Kollégium főigazgatója, Kónya Katalint – Gyengénlátók EGYMI főigazgatója, Garai Szilviát – Gyengénlátók EGYMI intézményegység¬vezetőjét, Dr. Kozup Sándort – Ózdi Csillagfürt EGYMI főigazgatóját, Munkácsiné Papp Reát – Ózdi Csillagfürt EGYMI intézményegység-vezetőjét, Vágó Ferencnét – Kiskőrösi Tankerületi Központ igazgatóját, Locsmándi Alajost – Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmények Országos Egyesülete elnökét és minden érdeklődőt.
A program megnyitója alkalmával a Kiskőrösi EGYMI pedagógusaiból alakult együttes örvendeztette meg a közönséget zenés produkcióval. Verset mondott az intézmény 3. osztályos tanulója Fricska Nimród – felkészítő pedagógusai: Kocsis Brigitta és Krafcsik-Pataki Katalin. Színvonalas táncos előadást mutatott be a Kiskőrösi EGYMI Flower Power tánccsoportja.
Ezt követően a Kiskőrösi EGYMI főigazgatója Schaffer István köszöntő beszédében a következőket mondta:
-26. alkalommal biztosítunk helyszínt az EGYMI Országos Egyesülete őszi, „A jövő útjai…!” címet viselő konferenciájának. Hatalmas öröm számunkra, hogy évről évre ilyen sokan, elkötelezetten látogatnak el hozzánk. Külön üdvözlöm azokat a kollégákat, akik idén először vesznek részt ezen az eseményen, és szívből köszöntöm visszatérő vendégeinket is, akiknek támogatása és részvétele tovább erősíti szakmai közösségünket.
Mindig nagy büszkeséggel tekintjük át munkatársaimmal, hogy országosan honnan – mely városokból, milyen neves intézményekből – érkeznek szakemberek erre a rendezvényre. A mai napra 35 település 48 intézményéből regisztráltak és érkeztek vendégek. Köszöntöm szeretettel az Akasztóról, Bajáról, Békéscsabáról, Budapestről, Debrecenből, Dunavecséről, Egerből, Gyömrőről, Győrből, Hatvanból, Hódmezővásárhelyről, Izsákról, Kalocsáról, Kaposvárról, Kecelről, Kecskemétről, Kiskunfélegyházáról, Kiskunhalasról, Kisújszállásról, Komlóról, Magyarbánhegyesről, Mohácsról, Nagykanizsáról, Nagykőrösről, Ózdról, Pécsről, Somogyvárról, Szegedről, Szekszárdról, Szombathelyről, Tatabányáról, Vácról, Veresegyházáról, Zalaegerszegről, Zalaszentgrótról érkezett kollégákat, vezetőket.
Szinte rekord számú érdeklődő, 182 fő regisztrált a programra, amelynek EGYMI vonatkozása ez alkalommal hangsúlyosabb, mint az elmúlt években. Látható ez a plenáris előadások és a délutáni műhelyek vonatkozásában is. Ez a konferencia immár több mint negyed évszázados hagyományra tekint vissza, és minden évben újabb inspirációval, friss gondolatokkal gazdagítja a gyógypedagógiai szakmát. Ezúttal is értékes előadások és műhelymunkák várják a résztvevőket, amelyek lehetőséget biztosítanak az új módszerek és megközelítések megismerésére, valamint a már bevált gyakorlatok megosztására.
Az idei év talán annyiban különlegesség, hogy most sokkal több intézmény mutathatja majd be saját pedagógiai gyakorlatát, lehetőséget adva ezzel az egymástól való tanulásra, arra, hogy új ötletekkel gazdagodva térhessünk vissza mindennapi munkánkhoz.
Bízom benne, hogy konferenciánk olyan új kapcsolatokat, együttműködéseket is eredményez, amelyek a jövőben segítik majd közös céljaink megvalósítását. Kívánom, hogy legyen ez az alkalom inspiráló, szakmailag tartalmas, és hozzon mindenki számára megújulást, feltöltődést a hétköznapi munkában. Köszönöm, hogy jelenlétükkel emelik e rendezvény színvonalát, és hogy ma itt együtt építjük a gyógypedagógiai hivatás jövőjét.
Az EGYMI Országos Egyesülete elnöke Locsmándi Alajos is köszöntötte a konferencián megjelenteket. Elmondta, hogy ez az esemény nem csak a tapasztalatcsere és tudásmegosztás fóruma, hanem egy lehetőség arra is, hogy közösen beszéljék át a gyógypedagógia jelenének és jövőjének kérdéseit. A gyógypedagógiát egy olyan hivatásnak nevezte, amely az emberi méltóság és az egyenlő esélyek iránti elkötelezettségek legmélyebb megnyilvánulása. Kiemelte, hogy a napi munka során azért dolgoznak, hogy minden gyermek és fiatal képességeiktől, valamint adottságaiktól függetlenül megkapja a fejlődéshez szükséges támogatást, törődést. Ez a munka együttérzést, kreativitást és folyamatos megújulást igényel. Köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki a konferenciára eljött és a szervezésben részt vett, mert az ilyen programok jelentősen növelhetik munkájuk hatékonyságát.
A Kiskőrösi Tankerületi Központ igazgatója: Vágó Ferencné megnyitó beszédében a következőket mondta:
-A mai konferencia vezérfonala az „Egy mindenkiért, mindenki egyért!” – közös felelősséggel a gyógypedagógiai nevelés-oktatás jövőjéért. Ez a lelkesítő cím az együttműködést, a szolidaritást, a közös célok megfogalmazását fejezi ki. Mindazt, amire a gyógypedagógia területén törekednünk kell. Egy befogadó, támogató, minden gyermek számára esélyeket biztosító légkör megteremtését. A gyógypedagógia feladata, hogy a speciális nevelési igényű tanulókat képességeik határáig fejlessze, hogy segítse eredményes társadalmi beilleszkedésüket. A felelősség minden döntésünk alapja. Életünk minden pillanatában döntéseket hozunk. Minden döntésünknek következményei vannak, melyek némelyike előre nem látható. A döntések sorozata tulajdonképpen az életünk.
„Nemcsak azért vagyunk felelősek, amit megteszünk, hanem azért is, amit nem teszünk meg” – mondta egy ókori kínai filozófus.
A mai nap alkalmat ad arra, hogy megosszuk egymással tapasztalatainkat, módszereinket, legújabb eredményeinket. A konferencia célja, hogy új gondolatokat és eszközöket is adjunk egymás kezébe. A gyógypedagógiai nevelés-oktatás a legsebezhetőbbek érdekeit helyezi előtérbe. Ennek a munkának az együttműködés az alapja: a pedagógusok, szülők, szakemberek közös felelősségvállalása. A pedagógus egyénisége döntő, de a tanári munka alapvetően csapatmunka. Szülők nélkül nincs igazi siker a gyógypedagógiában, hiszen ők azok, akik nap mint nap támogatják gyermekeiket.
A Kiskőrösi EGYMI vezetői, pedagógusai felismerték ezt és már évek óta együtt gondolkodnak a szülőkkel. Bizalmon alapuló, hatékony együttműködést alakítottak ki velük. Olyan partnerséget, amely mind a gyermek, mind a család, mind az intézmény számára sikeres, hiszen a cél ugyanaz: a gyerekek fejlődése és boldogulása. Köszönetet mondok mindazoknak, akik hozzájárultak a rendezvény létrejöttéhez. Előadóknak, szervezőknek és a támogatóknak. Az ő elkötelezett munkájuk nélkül ma nem lehetnénk itt. Kívánom, hogy a mai nap tartalmas, elgondolkodtató és gyümölcsöző legyen mindannyiunk számára. Bízom abban, hogy az itt megosztott gondolatok és ötletek nemcsak a szakmai életünkbe, hanem a mindennapjainkba is új színt és lendületet hoznak majd.
Az elhangzottak után vette kezdetét az egész napos konferencia, mely során az előadók számtalan témakört érintettek amelyek a gyógypedagógia oktató-nevelő munkában jelenthetnek segítséget, a megjelent érdeklődők interaktív módon kérdéseket is feltehettek.
Fotógaléria: