Különleges könyvbemutatóra várták az érdeklődőket 2024. november 29-én, pénteken 17 órától a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központba, ahol Pálinkás Szilvia második regénye, a Bennem élő álmod, telt házas közönség előtt debütált. Az eseményt az írónővel való beszélgetés mellett történelmi áttekintés, felolvasás, egy kis színházi előadás és filmvetítés tette egyedivé.
Pálinkás Szilvia írónő első regénye, a Genomba zárt örökség, 2022-ben került a könyvesboltok polcaira, amelyben saját ükanyjának történetét mesélte el. Egy család történetét vetette papírra, amelyben életre kelt a nagy szerelem, a gyógyítás és a mindent tönkre tevő ármánykodás is. Az első kötetből már jól ismert Bor Teréziának öt gyermeke volt, melyek közül az egyik – Musza Imre – egy meg nem élt élettel fejezte be földi létezését. A regény folytatása, a Bennem élő álmod, az ő történetébe enged bepillantást, amely Isztambulba repítve az olvasókat egy messziről jött magyar fiú kalandos, tanulságokkal teli életét mutatja be varázslatos keleti tájak, mesés életutak, valós és fiktív karakterek, történetek és emlékfoszlányok segítségével.
Kíváncsi szempárokkal telt meg 2024. november 29-én, pénteken a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központ színházterme Pálinkás Szilvia második regényének debütálása alkalmából. A könyvbemutató moderátora Schmidt-Czetli Ágnes, a magyar szerzőkért közösség vezetője volt, aki elsőként köszöntötte a jelenlévőket. Mivel a történet egyik fő szála a tűzoltósághoz kapcsolódik, ezért az eseményen külön köszöntötte Nádasdi Gergely tűzoltó őrnagyot és a Kiskőrösi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság tagjait.
Schmidt-Czetli Ágnes először Pálinkás Szilvia írónőt szólította a színpadra, akivel kötetlenül beszélgetett második regényének születéséről, a legkülönlegesebb élményéről az új kötettel kapcsolatban, az Isztambulban átélt emlékeiről, az alkotói folyamat nehézségeiről, az inspirációiról, a valós és fiktív történetek közti különbségekről, valamint a cselekmény átélhetőségének fontosságáról. Első könyvének megjelenése után Pálinkás Szilvia elvégzett egy írótanfolyamot is, amely magabiztossá és céltudatosabbá tette, ez pedig jelentősen hozzájárult a második kötet elkészüléséhez.
Az est folyamán Subáné Kiss Krisztina olvasott fel részleteket a regényből a közönségnek, ezzel színesítve a könyvbemutatót.
A történetek hitelességének alátámasztásában Végső István és Ress-Wimmer Zoltán történészek voltak az írónő segítségére. A színpadi beszélgetés során Ress-Wimmer Zoltán történész, a Görgey Kör alelnöke az 1848-49-es forradalom és szabadságharc utáni törökországi emigrációról mesélt a közönségnek, emellett örömét fejezte ki a történelmi tematikájú regények térhódításával kapcsolatban, illetve azt is elmondta, hogy történész szemmel mit gondol a regényről. A könyv egyik kulcsfontosságú mellékszereplője Széchenyi Ödön, Széchenyi István kisebbik fia, aki az állami tűzoltóság megszervezője volt Magyarországon és az Oszmán Birodalomban. A történésztől azt is megtudhatta a közönség, hogyan került Isztambulba Ödön pasa és miért volt kiemelkedő a munkássága.
Az est fényét tovább emelte Szörényi Júlia és Fülöp József színművészek előadása, akik egy részletet játszottak el a könyvből a színpadon. Az írónő elmondta, hogy a színművészek túlságosan komolynak találták a darabot, az érzelmeket, a hangulatot, ezért szabad kezet kaptak és kedvük szerint formálták meg a részletet, így egy könnyedebb, vidámabb feldolgozást láthatott a közönség.
Az esemény zárásaként Pálinkás Szilvia virágcsokrokkal és különféle ajándéktárgyakkal mondott köszönetet mindazoknak, akik részt vettek az alkotói folyamatban és hozzájárultak a könyvbemutató sikeréhez: Horváth Babettnek, Vancsik Dománnak, Szekeres Mónikának a regényhez készített kisfilmekben való szereplésért, Csatai Edének a kisfilmek elkészítéséért, Ress-Wimmer Zoltán történésznek a rengeteg segítségért és támogatásért, Subáné Kiss Krisztinának a felolvasásért, Szörényi Júlia és Fülöp József színművészeknek az előadásért, Schmidt-Czetli Ágnesnek az est moderálásáért, Méhesi Erzsébetnek és a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központ valamennyi munkatársának, valamint Prepszent Istvánnak a korhű díszletért.
A könyvbemutató a kisfilmek levetítésével ért véget, majd ezt követően pezsgő és szeretetvendégség várta a jelenlévőket. A helyszínen lehetőség volt a könyv megvásárlására is, melyet Pálinkás Szilvia dedikált a lelkes olvasótábornak.
Fotógaléria: