2018 óta a Fazekas Kiállítás megnyitójának keretében kerül sor a Keceli Értéktár okleveleinek és emléklapjainak átadására. Kecel város képviselő-testülete 2015 őszén alapította a Keceli Értéktári Bizottságot, mely fontos küldetésének tekinti Kecel város hagyományainak, kézműves és kulturális értékeinek őrzését és bemutatását.
Az értéktár olyan kincseket gyűjt egybe, melyek méltán tükrözik a helyi közösség kreativitását, elhivatottságát és történelmi örökségét.
– Ezek az értékek nemcsak a helyi identitást erősítik, hanem gazdagítják hazánk kulturális palettáját is. Az Értéktár Bizottság munkája különösen fontos, hiszen az általuk nyilvántartott alkotások, tevékenységek a jövő generációinak is példát és ihletet adnak. Az idei évben két új értékkel gazdagodott a keceli értéktár – mondta köszöntőjében Ferróné Mencsik Rita, a Városi Könyvtár és Művelődési Ház igazgatója.
Ebben évben két új tevékenység került a Keceli Értéktárba. Az elismerő okleveleket és a javaslattevők számára készült emléklapokat Benedeczki Tamás, Kecel város polgármestere és Kiss Csaba, az Értéktár Bizottság elnöke adta át.
A Kecel helyi értéktár-gyűjtemény új értékei:
KECELI ASZALVA JÓ
Csonka Miklós és családja által vezetett keceli Aszalva jó gyümölcsfeldolgozó tevékenysége az Agrár- és élelmiszergazdaság kategóriában nyert felvételt. Tevékenységük során a népi hagyományokra támaszkodva új formában dolgozzák fel a gyümölcsöket, és kínálják aszalva, befőzve és facsarva. Termékeik megőrzik az eredeti ízvilágukat natúr, cukormentes változatban kerülnek piacra, és a Kiváló Bácskai Termék díjat is megnyerték. Vállalkozásuk neve öregbíti Kecel hírnevét.
Az oklevelet Csonka Miklós, a cég alapítója vette át, emléklapot kapott Kovács Anna Katalin, aki a Keceli Aszalva Jó értéktárba kerülését javasolta.
KÉTSZÉL SZÍNJÁTSZÓ KÖR
A Kétszél Színjátszó Kör kulturális tevékenysége a Kulturális Örökség kategóriában nyert felvételt. A társulat a közösségépítő színjátszás hagyományát eleveníti fel. Előadásaik a keceli közösségi élet fontos eseményeivé váltak. Munkájuk példaértékű a helyi kultúra megőrzése és továbbadása terén, közösségi és kulturális örökségünk része lett. Az elismerő oklevelet a színjátszókör művészeti vezetője, Árvai Andrásné vette át az oklevelet, emléklapot kapott Varga Józsefné, aki a Kétszél Színjátszó Kör bekerülésére tett javaslatot.
Szöveg: Csenki Csaba
Fotók, bejegyzés: Kecel Város fb oldal