Az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti tervpályázatot hirdetett a kiskőrösi Petőfi Sándor Kulturális Központ új épületének tervezésére. A kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központban december 9-én megtartott ünnepélyes díjátadón összesen 9 pályaművet jutalmaztak. Az eseményen részt vett Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára, valamint Domonyi László, Kiskőrös polgármestere.

-Hirdetés-

A Kormány elkötelezett az iránt, hogy Kiskőrösön Petőfi Sándor költő szülőhelyéhez méltó, nemzeti hagyományainkhoz illeszkedő építészeti környezetet teremtsen. Ennek érdekében a jelenlegi művelődési központot és könyvtárat elbontják, a tervpályázat révén pedig a helyén létrejön egy új rendezett köztér, szabadtéri rendezvénytér, valamint az új, különálló Petőfi Sándor Városi Könyvtár.

A felhívásra összesen 25 pályamű érkezett, melyek szinte mindegyike izgalmas javaslatokat tartalmazott. A 25 tervből 9 pályaművet díjazott a bírálóbizottság: megvételi és kiemelt megvételi díjban részesültek azok a tervek, melyeknek bizonyos elemeit értékesnek találták az ítészek, míg megosztott II. Díjat, valamint III. Díjat azok a pályaművek kaptak, amelyek minden szempontból leginkább megfeleltek a koncepció elvárásainak.

A bírálóbizottság tagjai egyhangúan döntöttek úgy, hogy I. Díjat nem osztanak ki. A minisztérium a megosztott II. Díjban részesült pályázókat kéri fel ajánlattételre, majd pedig a kiválasztott pályázóval tervezési szerződést köt. Ezt követően kezdetét veszi a továbbtervezés folyamata.

Lánszki Gergő

Megvétel oklevelet kapott:

3H ÉPÍTÉSZIRODA terve (slide 4)

Az építészeti tervek összhangban állnak a tervezési program elvárásaival, figyelemmel a közösségi igényeket és a kulturális szolgáltatások biztosítását. Szimpatikus a tervező elképzelése, miszerint a könyvtár kisebb tömegekre bontása illeszkedjen a Petőfi Sándor házhoz. Ezzel érzékenyen utal egy egykori beépítésre, melynek utolsó, féltőn őrzött eleme az emlékház.
A pályaművet elsősorban a könyvtár tömegformálására tett figyelemre méltó javaslataiért a bírálóbizottság megvételben részesítette.

DAW ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ KFT. terve (slide 5)

Az épületek kialakítása szép és elegáns, a pályamű két épülete közül leginkább a könyvtárépület illeszthető be a városszövetbe. A tervező a könyvtár épületének elhelyezésével kibővíti a jelenlegi parkot, mely így városi köztér funkcióra is alkalmas. A könyvtár épületének homlokzatát díszítő, Petőfi verseket idéző betonlamellák tetszetős külsőt adnak az épületnek, egyben meghatározzák a hely szellemiségét, gondolati átmenetet képeznek a szülőház és a könyvtár között. A pályaművet a könyvtárépület jól átgondolt külső és belső tereinek koncepciójáért a bírálóbizottság megvételben részesítette.

KERT-VONAL BT. terve (slide 6)

A terv formaképzésében és kialakításában Kiskőrös jelenlegi, megszokott morfológiáját követi. A jelenlegi térfalhoz képest hátrább húzva, a négy emeletes társasház folytatásában, ötletesen elhelyezett panorámás olvasótermekkel kialakított könyvtártömbbel keletről markánsan lezárja a Petőfi teret. A tervező gondosan figyelembe vette a tervezési program követelményeit. A pályamű részletmegoldásaiban fellelhető erényei és a városkép bátor építészeti formálása miatt, a bírálóbizottság megvételben részesítette.

MINIMALISMO KFT. terve (slide 7)

A pályázó valódi kulturális központot tervezett, mely funkcionálisan a mai kor igényeinek megfelelő térhasználati prioritásokat érvényesít. A funkcionális egységek észszerű elrendezése nagyban támogatja a jó épületarányok kialakulását, továbbá a pályamű nagy hangsúlyt fektetett az épületek és környezetük kapcsolatára. A kulturális központ kidolgozott koncepciója, funkcionális elrendezése, előremutatóan megfelel a program követelményeinek. Az alkotói magatartás és az alternatív szerkezeti-építési javaslatok kiemelkedő jelentőségűek, így a bírálóbizottság a tervet megvételben részesítette.

A kiemelt megvételben részesült pályaművek:

DOT DESIGN KFT. terve (slide 8)

A terv formaképzésében és kialakításában Kiskőrös jelenlegi, megszokott morfológiáját követi. A könyvtárépület jó arányokkal tagolt, a társasház léptékében karakteresen zárja a déli térfalat. A két épület különböző kortárs építészeti megoldásai kisvárosi arculatban is megfelelőek. A burkolt rendezvénytér arányos léptékű, érezhető a környezettervezésben meglévő potenciál. Helyesen ismeri fel a tér léptékét, és alakításának irányát. A tervet részletmegoldásai és a városkép bátor építészeti formálása miatt a bírálóbizottság kiemelt megvételben részesítette.

MCXVI KFT. terve (slide 9)

A pályaművön jól érezhető Petőfi Sándor szellemiségének, kulturális örökségének a megőrzését célzó építészeti szándék és méltó hozzáállás. Formavilágában igyekszik igazodni a kisvárosias léptékhez úgy, hogy mellette megadja az egyes épülettömegek kellő hangsúlyát is. Belső térszervezése logikus és magas építészeti minőségben mutatkozik meg, a környezettudatosság szempontjait is szem előtt tartva. A homlokzati architektúra, a nagy felületű üvegportálok alkalmazásával szerves kapcsolatot ad a városi térrel. Az építészeti tervpályázatra adott javaslatát egységében és elemeiben is kiemelkedő színvonalú terven mutatja be, így a bírálóbizottság a tervet kiemelt megvételben részesíti.

III. díjban részesül az AU.ROOM ÉPÍTÉSZ MŰHELY KFT. terve (slide 11)

A terv bátran kezeli, átalakítja a város főterét és a Petőfi parkot. A kulturális központ illeszkedik a Petőfi tér térfalába, enyhén vissza léptetett tömegével kedvező feltárást biztosít a tér felől. A terv eredetisége abban a bátor tervezői döntésben ragadható meg, amellyel leválasztja a Petőfi térről a rendezvényteret. Nagy erénye a tervnek a főtér bátor, nagyvonalú, teljesen egyedi kialakítása, a térbe behúzott könyvtárépület tértagoló karakterének használata, valamint a kultúrház bejárata előtti teresedés és a megnyitott Petőfi köz tértagoló szerepe, amely a kisvárosi építészet nyelvezetéhez jobban igazodik. Az épületek részletformálása is rendkívül kulturáltan hangolt építészeti nyelven szólal meg. Az érzékeny tömeg- és térformálásért a pályaművet a bírálóbizottság harmadik díjban részesítette.

A bírálóbizottság tagjai egyhangúan úgy határoztak, hogy nem osztanak ki I. díjat, így két megosztott II. díj mellett döntöttek.
Megosztott II. díjban részesült:

SAGRA ÉPÍTÉSZETI KFT. terve (silde 12)

A pályázat megőrzi a város főterét egységében és hangulatában. A két épületet jó ráérzéssel ágyazza be a város szövetébe. Nagy erénye a tervnek, hogy felismeri: a kisvárosi léptékhez szükséges igazodni, a Petőfi ház csak egy ékszer a város ruháján, véletlenül sem akar – még jelzés szinten sem – a népi múlthoz igazodni. A tömegek jó érzékkel váltanak léptéket a Petőfi téren, az emlékház közelében: a környezeti illeszkedés a tömegek megfelelő tagolásával valósul meg. A könyvtár épülete visszafogott anyaghasználatával semmi esetre sem kíván versengeni a Petőfi házzal, annak főszerepét nem vitatja. Illeszkedik és alázatos. A pályamű szép, higgadt és megnyugtató megoldást adott a feladatra. A környezeti illeszkedés érzékeny megoldásai miatt a bírálóbizottság a tervet megosztott második díjban részesítette.

TIBA ÉPÍTÉSZETI STÚDIÓ KFT. terve (silde 13)

A pályaműben a kérdésekre autentikus választ adó beépítési koncepciót magas színvonalú építészeti formálás és jól működő funkcionális elrendezés támasztja alá. A Petőfi-ház zárványszerű falusias karakterét iskolásán folytató könyvtárfejlesztés látható az egyik oldalon, szemben a tér túloldalán, a pártház helyén pedig magabiztos kézzel formált városias kulturális központ. Jó megoldás a külső rendezvénytér fókuszálása, lehatárolása és a tervezett irodalmi kávézó helye, reflektálva a szomszédos emlékparkra. A kulturális központ épületegyüttese egyrészt jól illeszkedik a városháza térfalához, másrészt a főtér bővületeként kisebb rendezvények számára ideális előteret képez a központ előtt. Szinte bevonzza az embert. A pályaművet a bírálóbizottság megosztott második díjban részesítette.

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (54 db kép)
MEGOSZTÁS