“Anyák és gyermekek – örömök és nehézségek” címmel hallgathattuk meg tegnap Török Zsuzsa pszichológus előadását, aki már nem először tett eleget a kiskőrösi Egészségfejlesztési Iroda meghívásának.
Nem tudunk tökéletes anyák lenni, bárhogy is szeretnénk.
Ha „elég jó” anyák vagyunk vagy csak arra törekszünk, hogy azok legyünk, az már elegendő. Senki sem tud állandóan hibátlanul működni, a környező világ is bekavarhat és sok egyéb tényező is közrejátszhat abban, ami az anyai minőségre kihatással lehet.
A gyerek abból is tanul, hogy a világ nem mindig tökéletes, így az anya sem lehet mindig az. Ettől még a világ élhető.
Azok a gyerekek, akik gyermekkorukban sok nehézséggel kerültek szembe, azok sokkal talpraesettebbé váltak, hiszen megadatott nekik a lehetőség, hogy tanulják a megküzdést.
A babával együtt az anyának is „meg kell születnie”. Szerencsés, amikor ez egyszerre jön létre vagy az anya hamarabb „születik meg” vagyis érik meg a feladatra. Sokan félnek attól, hogy nem képesek ellátni mindazt a sok teendőt, ami az anyasággal jár.
Azok a nők, akiknek saját maguknak is problémás az édesanyjával való kapcsolata, sokkal nehezebb a gyermeknevelés és az anyaság felvállalása / átélése. Akik gyermekként nem éltek át egy kielégítő, szeretetteljes gondoskodást, azoknak nehéz dolguk lesz a saját gyermekükkel is, hiszen nem volt előttük egy jó minta, ami alapján tudják azt, hogy hogyan kell „adni”.
Ilyen és ehhez hasonló – pszichológiával magyarázható – gondolatokkal világított rá Török Zsuzsa pszichológus arra, hogy sok nőnek miért is eshet nehezére a gyermekvállalásnak akár csak a gondolata és később az anyaságban való kiteljesedés.