A lakott területen kívül eső partokon saját felelősségre lehet fürödni, de a rendőrök azt tanácsolják, ezzel még a legjobb úszók se éljenek vissza. A települések kijelölhetnek strandokat, ott külön vízi mentőszolgálat ügyel a biztonságra.
A rendőrök egész nyáron figyelik a szabad vizeket és a vízpartokat. A cél nem a szabálysértők megbüntetése, hanem az esetleges tragédiák megelőzése, írja a Magyar Nemzet. Július elsejétől az augusztusi hosszú hétvégéig tartó főszezonban a rendőrök megerősített szolgálattal figyelnek a vizek és a vízpartok biztonságára. A vízi rendészeti járőrök motorcsónakjai ott vannak a Dunán, a Tiszán, a Balatonon, a Velencei-tónál, a Fertő tavon, a Körösökön és a Dráván is, a vízparti települések rendőrei pedig szárazföldi járőrözéssel segítik be az összehangolt intézkedéssorozatot.
A Tiszán ugyanúgy, mint minden magyarországi folyó lakott területen levő szakaszán, általános szabály, hogy tilos a fürdés, kikötők, hidak, csatornák közelében lakott területen kívül is érvényes a tiltás. A települések kijelölhetnek strandokat, ott külön vízi mentőszolgálat ügyel a biztonságra.
A lakott területen kívül eső partokon saját felelősségre lehet fürödni, de a rendőrök azt tanácsolják, ezzel még a legjobb úszók se éljenek vissza.
A Tisza-tó rendőrei az elmúlt három évben 83 bajba került fürdőző életét mentették meg, a rendőrök itt jetskit is használnak a mentésekhez, nyilatkozta Busi László rendőr ezredes, a Tiszai Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság vezetője a lapnak.
A járőrszolgálatoknak alapvetően nem a jogsértések észlelése és a büntetés a célja, hanem a megelőzés, az esetleges veszélyhelyzetre történő figyelmeztetés, a tragédiák elkerülése.
A szabályok szerint tavakban fürödni csak kijelölt szabadstrandokon lehet. Éjszaka, korlátozott látási viszonyok között azonban ott sem, hacsak a vízfelület nincs kivilágítva.
Ha valaki a tiltás ellenére nem kijelölt fürdőhelyen mártózik meg, előbb csak figyelmeztetésre, később bírságra számíthat, amely ötezertől ötvenezer forintig terjedhet.
A rendőrség vízi rendészeti járőrei a vitorlások, motorcsónakok vezetőit is ellenőrzik. A legtöbb probléma az idei júniusi tapasztalatok szerint is az engedély nélküli és az ittas állapotban való hajóvezetéssel van. Utóbbit ugyanolyan szigorúsággal büntetik, mint ha valaki az autóját vezetné italozás után, a vízen is érvényes az alkoholfogyasztással kapcsolatos zéró tolerancia elve.
Forrás: hellovidek.hu
Kép: strand.hu