„Őrültség semmit sem tennünk, ha mindent nem is tehetünk…”
Az 1940-es évek kiskőrösi eseményeivel kapcsolatos ismeretei gyarapodhattak annak a néhány érdeklődőnek, akik október 8-án délután részt vettek az Országos Könyvtári Napok keretében megtartott ismeretterjesztő előadáson a Zsinagógában.
Fuchs György, az MNL Országos Levéltár munkatársa imponáló felkészültséggel ismertette dr. Benedek János, járásunk utolsó főszolgabírájának és első főjegyzőjének kiskőrösi éveiről szóló visszaemlékezését.
„Beszédes évszám és beszédes tematika. Internálások, gettósítás, deportálás, szovjet megszállás, koalíciós időszak, majd kommunista hatalomátvétel. Bizony az 1940-es évek Kiskőrösi eseményeivel, visszásságaival kapcsolatban még sok adósságunk van, akár az 1945 előtti világra, akár az utána következőre tekintünk. Sajnos a járási hivatal forrásanyaga az 1945-46-ban itt tartózkodó szovjet csapatok miatt szinte teljesen megsemmisült (a tél folyamán eltüzelték), mégis az utóbbi években, szinte véletlenül előkerült egy igen terjedelmes visszaemlékezés egy olyan embertől, aki a fent felsoroltak idején az egyik legjelentősebb közigazgatási pozíciót töltötte be a Kiskőrösi Járásban, ő volt dr. Benedek János.
Intézkedései ennek ellenére nagyon is figyelemre méltók, hiszen a magyar közigazgatás szereplői közül a legtöbben még ennyit sem voltak hajlandók tenni. A kritikus pillanatban meglepő és bátor döntést hoz: amikor a kiskőrösi nyilas vezetők megpróbálják befolyásolni hivatalának munkáját, lefogatja és internáltatja őket. Mindezt az akkor már erősen radikalizálódott Magyarországon!” – emlékszik vissza Turán István, helytörténész.
Tanulságos és elgondolkodtató alkalom volt. Köszönjük, hogy megosztotta velünk kutatásainak eredményét – zárta a sorokat Turán Istvánné Margó, könyvtárigazgató.
Forrás:Városi Könyvtár Kiskőrös
Szerk. Kutyifa Icu