A Városalapítók Napja keretén belül 2019. május 18-án ünnepélyes keretek között került felavatásra az a Helyőrségi Emlékpark Kiskőrösön, mely az egykori kiskőrösi laktanyában dolgozó hivatásos, polgári, szerződéses sorállományban lévő és előfelvételis katonáknak állít emléket.

 

-Hirdetés-

„Még Barkóczi Ferenc polgármester úr idejében felmerült, hogy emléket kellene állítani a városban állomásozott alakulatok (Béri Balogh Ádám tüzérezred, 93. Petőfi Sándor vegyivédelmi ezred, határőrezred, Rt század, lövész ezred) tiszteletére. 2019 év elején aztán találkoztunk Benkő Tibor honvédelmi miniszterrel, akinek megemlítettük a Kiskőrös Helyőrség Nyugállományúak Klubjának régóta dédelgetett nagy álmát. Mindehhez a miniszter úr egy löveget, Domonyi László polgármester pedig a helyszínt, illetve a megfelelő környezetet biztosította. Végül 2019. május 18-án került sor az avatásra ünnepélyes keretek között a Kiskőrös 300 Emlékévben. Ebben az évben pedig parkosítással folytattuk. 2020. november 20-án 5 darab gömbkőris került elültetésre a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége támogatásával. A munkában Fadgyas István elnök, jómagam: Gottfried Béla elnök h., Jakab József kultúrfelelős, Melher Sándor szociális felelős, Benics László gazdasági felelős, Lehoczki Péter tag, Tratter István tag, Zubor Imre BM tagozat vezető, Kovács Imre tag vettünk részt”   nyilatkozta hírportálunknak Gottfried Béla, nyá ezredes.

Gömbkőris

Lapított, legfeljebb 6-8 méteres átmérőjű gömb koronát nevelő lombhullató díszfa. Vesszei vastagok, de rövid ízközűek, sűrű koronát nevelnek. Levelei több levélkéből állnak, sötétzöldek. Virágai sárgásfehérek, illatosak. Kiváló tulajdonságú díszfa, hazánkban a legértékesebb gömb koronájú változat. Várostűrése, megbízhatósága elsőrangú. Szárazabb helyeken is kielégítően növekszik, ágrendszere stabil, hasadásra nem hajlamos. Koronája amennyiben nagyobb méretet ér el, még drasztikus visszavágás után is újra gömb alakú lesz. Jellemzően magastörzsre oltva kerül forgalomba.

Az elültetett gömbkőrisek

Az települések önkormányzatai a faültetési és építési szabályzatokat saját maguk hozhatják, módosíthatják, így ezzel kapcsolatban, facsemete ültetés előtt érdemes tájékozódni a helyi viszonyokról.

 

Kapcsolódó cikk
Katonai hagyományápolás Kiskőrösön: Helyőrségi Emlékparkkal gazdagodott városunk
Katonai hagyományápolás Kiskőrösön: Helyőrségi Emlékparkkal gazdagodott városunk
A Városalapítók Napja keretén belül 2019. május 18-án ünnepélyes keretek között került felavatásra az a Helyőrségi Emlékpark Kiskőrösön, mely az...

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (11 db kép)