Kecelen a Hatvani Lovastanya évek óta festői környzeteben várja a lovas sportok szerelemeseit. A kiemelkedő szintű lovas okatatói és tenyésztői munkát az elmúlt év nehézségei nem befolyásolták számottevően. A 2020-as év eseményeit a Lovastanya szakmai vezetője, Hatvani Csilla foglalta össze szerkesztőségünknek.
A Hatvani Lovastanya életét milyen szempontból befolyásolta a vírushelyzet?
A tavaszi időszakban a Lovassport Szövetség ajánlására a lovas szolgáltatással foglalkozó létesítmények is bezárásra kerültek. Így sajnos nálunk, a lovastanyán sem voltak edzések, elmaradt a tavaszi kétnapos lovas versenyünk, a szokásos májusi nyílt napunk és a tavaszi lovas táboraink és lovas túráink is. Az élet azonban nem állt meg, zárt kapuk mögött napi szinten lovagoltuk az iskolalovakat, képeztük a csikókat, folyt a tenyésztési munka.
Igyekeztünk kihasználni ezt az időszakot is, így új téli szállások és terepakadályok is készültek.
Melyek voltak a fő tevékenységek az elmúlt évben a lovastanyán?
A fő tevékenységünk évek óta a hozzánk érkező lovasok oktatása. Itt a teljesen kezdő lovasok futószáras oktatásától, a haladó lovasok osztálylovaglásán keresztül, a különböző szintű egyéni edzésekig elég változatos a skála. Emellett, a néhányórás tereplovaglások és 1-7 napos lovastúrák, elméleti képzések, az iskolai szünetekben lovastáborok is elérhetők nálunk.
A tenyésztés fő vonalát magyar sportló és trakehneni fajtájú lovak adják, általánosságban 3-6 csikót vállalunk egy évben, de saját fedezőménünkhöz további 10-15 kanca érkezik egy szezonban.
Hány csikó született nálatok 2020-ban?
A tavalyi évben három csikó született, két sportló fajtájú a saját fedezőménünktől és egy kisbéri félvér. Közülük kettő már értékesítésre is került, egy pedig marad nálunk és 3 éves korban belovaglásra kerül.
Milyen egyéb állatok találhatók még a tanyán?
Elég széles palettán mozog a nálunk található állatállomány. A díszbaromfik és fácánok mellett, oroszlánfejű törpe nyulakat, minnesotai törpesertéseket és kecskéket is tenyésztünk a lovastanyán. Mellettük öt kutya és néhány macska is él velünk.
Hány fő látja el a lovastanya körüli munkát és az oktatást?
A családunk életvitelszerűen a lovastanyán él, így mi folyamatosan részesei vagyunk az állatok ellátásának. Rajtunk kívül 1 fő teljes-, és 1 fő részmunkaidős alkalmazottal dolgozunk.
Mi volt a legnagyobb öröm számotokra az elmúlt évben?
Zalán lovastusában elért eredményei: Déva Kíra nevű kisbéri kancánkkal amatőr-pótló kategóriában második, Mokka nevű kancánkkal pedig amatőr-kezdő ló kategóriában harmadik helyezést ért el októberben.
Illetve elkészült egy külön vizsgálóhelységünk a lovardában, ahol állítható méretű kalodában, biztonságos körülmények között tudom elvégezni a saját és a hozzánk érkező kancák szaporodásbiológiai vizsgálatait.
Milyen célok, esetleg fejlesztések szerepelnek a terveitek között 2021-re?
Amennyiben a járványügyi helyzet lehetővé teszi, idén 3 éves trakehneni kancánkkal készülünk egy németországi tenyészszemlére.
Célunk egy amatőr lovastusa verseny megrendezése a lovardában, illetve terveink szerint elkészül tavasz végére a fedeles lovardánk is, így egész évben időjárási viszonyoktól függetlenül tudunk edzéseket, lovas rendezvényeket, képzéseket tartani.
Írta: Csiszér Erika
Képek: Hatvani Lovastanya archív
Fotógaléria: