Illegális hulladéklerakók felszámolására, „Tisztítsuk meg az Országot!” jeligével írt ki pályázatot a Belügyminisztérium, önkormányzatok részére. Kiskőrös Város Önkormányzatának 2020. november 7-ig kellett elküldeni az összeállított pályázati anyagot. Erről Martin Ferenc, városüzemeltetési referens adott részletesebb tájékoztatást hírportálunknak tavaly novemberben.
A pályázatban hét millió forintot tudott igényelni, és pozitív elbírálást is kapott Kiskőrös város önkormányzata, melyet a lakosság számának tükrében határoztak meg. Ez egy vissza nem térítendő támogatás. Célja az önkormányzati tulajdonú ingatlanokon, közterületen fellelhető illegálisan lerakott, elhagyott hulladék felszámolásának (összegyűjtésének, elszállításának és kezelésének illetve a pályázat adminisztrációjával, koordinációjával kapcsolatos projektmenedzsment jellegű feladatok ellátásának) elősegítése.
A város, szerződést kötött az FBH-NP Nonprofit Kft-vel, mint generál vállalkozóval, ennek a feladatellátásnak az elvégzésére, mondta Schäffer Tamás, a Kőröskom Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Ez a feladat összetett. Áll egyrészt az illegálisan elhelyezett hulladékok összegyűjtéséből, felszámolásából, illetve annak az elszállításából, valamint az ártalmatlanításából. Ezek közül az elsőre a vállalkozónak nem állt rendelkezésére kapacitás. Ők, az elszállításban és az ártalmatlanításban tudnak tevékenyen közreműködni. Az összegyűjtésben a Kőröskom Nonprofit Kft. segített nekik. Hiszen mi vagyunk felkészülve megfelelő gépekkel, eszközökkel, kapacitással, élő erővel egy ilyen munka elvégzésére. Így erre a feladatra, a Kőröskom Nonprofit Kft.-t alvállalkozói szerződés keretében kérték fel a munkára.
Schäffer Tamás elmondta, hogy két módon történt az illegális hulladéklerakók felszámolása.
Amikor olyan terepviszonyok állnak rendelkezésre, ami lehetővé teszi azt, hogy a szállítójárművek megközelítsék a helyszíneket, akkor közvetlen a helyszínen történik az előzetesen megjelölt hulladéknak az összegyűjtése, rakodása, és az elszállítása. Ez az együtemű elszállítási rendszer. Hogyha nehezebben megközelíthető terepviszonyokon találhatók a hulladékok, akkor nagyobb méretű szállító járműveket nem tudunk oda vezényelni. Ilyen esetben kisebb szállító járművekkel dolgozunk, és kézi gyűjtés történik. Innen a kisebb járművek, egy meghatározott deponáló helyre szállítják az összegyűjtött hulladékot. Ott már a nagyobb méretű járműre történik meg a felpakolás, és elszállítás. Ez a kétütemű elszállítási rendszer. Most mind a két módot alkalmaznunk kellett párhuzamosan az illegális hulladéklerakók felszámolására.
Az illegálisan elhelyezett hulladékokat, Kiskőrösön az elmúlt két hónapban szedték össze. Ennek a tevékenységnek az utolsó napjaiban számolt be az eredményekről Martin Ferenc, városüzemeltetési referens.
Elmondta, hogy kizárólag, az önkormányzat tulajdonában lévő területekről, közterületekről lehetett a hulladékokat összeszedni és elszállítani. Összesen 700 köbméter hulladékot tudunk a pályázatból összegyűjteni, elszállítani. Ez 22 db, 32 köbméteres konténert tartalmaz. Kollégáim, illetve azok, akik részt vettek az illegálisan elhelyezett hulladékok összegyűjtésében, 18 db konténert töltöttek meg. A kedvező időjárási viszonyoknak köszönhetően be is tudtuk fejezni határidőben, ami február 28-a. A generál vállalkozó elszállítja az összegyűjtött hulladékot ártalmatlanításra.
Martin Ferenc köszönetet mondott azoknak az embereknek, akik heteken át, esőben, hóban, fagyban, kedvezőtlen időjárási körülmények között is ezt a hatalmas mennyiségű hulladékot összegyűjtötték.
Hozzátette: az illegálisan elhelyezett hulladékok jellegét tekintve, sajnos azt kell, hogy mondjam, minden jellegű megtalálható volt. Építési-bontási törmeléktől kezdve, a háztartásból származó hulladékon keresztül, ruhák, műanyag vödrök, rossz elektronikai eszközök, vagy azoknak az alkatrészei, papír.
Az építési-bontási törmelék hivatalos elhelyezésének kétféle módja van. Kiskőrös városa szerencsés helyzetben van, mert van egy működő hulladékudvara, ami most a pandémia miatt heti két alkalommal van csak nyitva. De a hulladékudvar tudja fogadni az építési-bontási törmeléket.
A másik lehetőség az, hogy az önkormányzattól engedélyt kérve, és miután megkapta azt hivatalosan, a volt laktanyába lehet szállítani az építési-bontási törmeléket. Amikor ott bizonyos mennyiség összegyűlik, akkor azt az önkormányzat vállalkozó útján összeapríttatja. Ezt követően osztályozzák, és a megfelelő méretű, minőségű köveket útalapba, útjavításba tudjuk hasznosítani.
Fotógaléria: