„Június 15-én állt fel a Közösségi Élet Újraindításáért Felelős Operatív Törzs azért, hogy az élet újraindulásához adjon meg minden lehetséges segítséget. Az átoltottság lehetővé teszi, hogy ismét visszatérjen az élet azokba a terekbe, ahol sokáig nélkülöznünk kellett a személyes jelenlétet.

Az eddigi 6 ülésen összesen több mint 50 javaslatot és előterjesztést tárgyaltunk meg. A javasolt és meghozott döntések összértéke megközelíti a 80 milliárd forintot.

Az üléseken érintettük a kultúra, a sport, az egészségügy, a családpolitika, a gyermek- és ifjúságügy, a járványügy, a köznevelés és a turisztika témaköröket is.”

Írta közösségi oldalán Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter július 19-én.

Az 1-es típusú cukorbetegséggel élők helyzetét könnyítő, valamint a bölcsődék létesítését egyszerűsítő döntéseket is hozott hétfői ülésén a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter, az operatív törzs vezetője Budapesten, sajtótájékoztatón.
 
Novák Katalin az operatív törzs ülése után elmondta, az 1-es típusú cukorbetegséggel élőknek állami támogatással elérhető lesz egy új típusú inzulinpumpa augusztus 1-jétől.
A pumpa automatikusan adagolja az inzulint, amikor megemelkedik a vércukorszint, általa megelőzhető nemcsak a magas, de az alacsony vércukorszint is – magyarázta.
Ismertetése szerint erre az újgenerációs pumpára a 18 év alattiak és a felsőoktatásban tanuló fiatalok 98 százalékos támogatást, míg a felnőttek 80 százalékos támogatást kapnak.
-Hirdetés-

Ha valaki a szöveti cukor mérésre alkalmas szenzort használ és mellé igénybe venné ezt az új inzulinpumpát, mindkettő mellé megkapja az állami támogatást. Ráadásul a fennmaradó részt is tudja a közgyógyellátásból finanszírozni, azaz lényegében a gyerekeknek ingyenes lesz ez a legkorszerűbb technológia – részletezte.
Megjegyezte, a döntés mintegy kétmilliárd forintos költségvetési hatással jár.

A miniszter kitért arra, hogy a bölcsődéket érintő döntéseknél a cél az adminisztratív akadályok csökkentése és az, hogy ezek az intézmények hamarabb elkezdhessék a működésüket.

Elmondta, a jövőben elkezdhet működni az a bölcsőde, ahol az egyik csoport elindulásához szükséges feltételek rendelkezésre állnak. Hozzátette: a családi bölcsődékben hét- helyett nyolcfős csoportok is indulhatnak.
Szólt arról is, hogy a bölcsődék építésénél egyszerűsítették az eddig szükségesnél is részletesebb feltételeket.

A kulturális élet területén hozott döntésekről beszámoló Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója elmondta, hogy létrejött az Országgyűlés által nyár elején létrehozott Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriuma.

Közölte, hogy a kuratóriumot ő vezeti, a döntéshozók tagnak jelölték ki Banai Péter Benőt, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárát; Békés Márton történészt; Kelemen Lászlót, a Hagyományok Háza főigazgatóját és Závogyán Magdolnát, a Nemzeti Művelődési Intézet igazgatóját.
Közölte, addig is folyik a munka, amíg a bíróság hivatalosan bejegyzi az alapítványt. Hozzátette: július 1-jével 1,8 milliárd forinttal indult el a Kárpát-medence legnagyobb folyóirat-támogatási programja.

Demeter Szilárd beszámolt arról is, hogy hétfőn alakul meg az Petőfi Irodalmi Ügynökségen belül a könnyűzenei kollégium, amely a könnyűzenei támogatásokért felel majd. A szakemberek és nem a kuratórium dönt az egyes támogatási tételekről – mondta.
Közel kétmilliárd forintot osztanak ki nyílt pályázaton a magyar könnyűzenei élet szereplőinek és csaknem egymilliárd forint jut a könyvkultúrának – ismertette. Utóbbival kapcsolatban elmondta, a fordításokat is támogatni fogják, mivel abban bíznak, hogy a koronavírus negyedik hulláma nem viszi el a nemzetközi könyvvásárokat.
Elindulunk megint az exporttevékenység felé, szeretnénk eladni a magyar irodalmat és könnyűzenét – fogalmazott.

Kapcsolódó cikk
Megszületett a döntés: 2021-ben is kapnak nyelvvizsga-amnesztiát az egyetemisták
Megszületett a döntés: 2021-ben is kapnak nyelvvizsga-amnesztiát az egyetemisták
A Közösségi Élet Újraindításáért Felelős Operatív Törzs kedden javaslatot tett, a Kormány szerdán döntött, ma pedig a Magyar Közlönyben már...
Novák Katalin azt mondta, Magyarországon is esélye van annak, hogy elsősorban a koronavírus delta variánsának köszönhetően növekszik a megbetegedések száma.

Ez ellen az egyetlen megoldás az oltás – jelentette ki a miniszter, arra biztatva mindenkit, oltassa be magát.
Szerinte aki nincs beoltva, nagyobb veszélynek van kitéve, mint a járvány többi hullámakor, mert a delta variáns a korábbiakhoz képest fertőzőbb.
Megerősítette, hogy külön kampányt indítanak a 60 év felettiek beoltása érdekében.
Beszélt arról is, hogy a 16-18 éves korosztály közel 50 százalékát beoltották, de a 12-15 év közötti gyerekeknek csupán 13-14 százalék kapta meg a vakcinát. A szülők szabadon dönthetnek gyermekük beoltatásáról, a gyermekek kizárólag Pfizer-oltást kapnak.
Hozzátette: lehetővé teszik az iskolakezdést megelőző két napon, augusztus 30-án és 31-én a védőoltás felvételét az iskolákban. A politikus megjegyezte, hogy ő mind a három gyerekének beadatta az oltást.

Elmondta, Magyarország Európában elsőként biztosítja a harmadik oltás lehetőségét augusztus 1-jétől. Kérdésre válaszolva azt mondta, a szakértők a heterológ oltási sort javasolják, vagyis harmadik oltásként más típusú vakcina beadását, mint az első kettő volt.
Közölte, az egészségügyben dolgozóknak kötelező lesz a koronavírus elleni védőoltás, hogy a betegek nagyobb biztonságban legyenek. Szerinte ez nem lesz nagy teher az egészségügyi dolgozóknak, mert már most is be van oltva a dolgozók 90 százaléka.

Beszámolt arról, hogy a jégkorong területén azt javasolják a kormánynak, hogy támogassa az akadémiai rendszer működését.
Novák Katalin megerősítette: a kormány támogatja, hogy a kistelepülések anyagi támogatást kapjanak a falunapok szervezéséhez.

Hozzátette: idén van Magyarországon az önkéntesség éve, ehhez a kezdeményezéshez 150 szervezet csatlakozott.

 

Forrás: MTI
Képek: Novák Katalin facebook-oldal

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (11 db kép)
MEGOSZTÁS