Unod már a fürdőszobai csempét, jól jönne egy új korlát az erkélyre vagy épp a konyhát újítanád fel? Egy lakásfelújításba nem mindig egyszerű belevágni. Attól függően, hogy kisebb-nagyobb munkákról van-e szó, magadnak csinálod vagy szakembert fogadsz, a költségek egészen széleskörűek lehetnek. Nem mindegy ugyanis, hogy csak néhány doboz festék vagy éppen egy profi awi hegesztő szükséges a munkálatokhoz.
Előfordulhat, hogy már csak munka közben derül ki, hogy szükség van egy új eszközre, mégsem elég a megrendelt anyag, vagy épp nem marad a falban a konyhaszekrényt tartó csavar. Cikkünkben ahhoz nyújtunk segítséget, hogyan is kezdj bele a munkálatokba, mit mérlegelj előtte, valamint egy hasznos eszközökről szóló listát is találsz a takaróanyagoktól és festékkaparóktól kezdve egészen a munkavédelmi felszerelésekig.
Hogyan érdemes belevágni a lakásfelújításba?
Ha itt vagy, a döntést valószínűleg már meghoztad. Így nem fecséreljük fölöslegesen a szót arra, mennyire hasznos a lakásfelújítás. A legtöbben általában azért döntenek mellette, mert növeli az ingatlan értékét, praktikusabbá és kényelmesebbé teszi az ott lakók életét. A kezdő lépések azonban sokakat elbizonytalanítanak.
1. lépés: Mérd fel a terepet!
Ez nagyon fontos, hiszen nemcsak abban segít, hogy minden javítanivaló és felújítandó dolog felkerüljön a tennivalók listájára, hanem a költségek megsaccolásához is jól jön.
2. lépés: Állíts fel egy felújítási tervet!
Ez akkor is hasznos, ha magadnak végzed a felújítást, de különösen fontos lehet, ha szakember végzi a munkálatokat. Határozd meg a munka kezdetét, állíts össze egy prioritási listát az elvégzendő feladatokról és arról is, hogy azok ideális esetben mennyi időt vesznek igénybe!
3. lépés: Kérj árajánlatokat!
Akár kivitelezővel vagy egyedi szakemberekkel végezteted a felújítást, fontos, hogy több helyről kérj árajánlatot. Így összehasonlíthatod őket és biztosan kiválaszthatod a legkedvezőbbet közülük. Ha szimpatikus valaki, de a vártnál magasabb árat adott, akár alkudni is megpróbálhatsz.
4. lépés: Szerezd be a szükséges engedélyeket!
Ha a terv részét képezi a falak mozgatása, szerkezeti elemek bontása, előfordulhat, hogy engedélyre lesz szükség. Szintén engedélyeztetni kell a hatóságokkal az új fűtési rendszer kiépítését is, habár sok esetben ezt a vállalkozó intézi. Társasházak esetében a külső megjelenést érintő munkálatok, például nyílászáró csere vagy az erkély korlátjának felújítása is engedélyköteles lehet.
5. lépés: Jelezd a szomszédoknak!
Ha a felújítás nagy zajjal jár, érdemes legalább egy héttel a munkálatok kezdete előtt értesíteni róla a szomszédokat. Ez történhet akár szóban is, de egyszerűbb például a lépcsőházba kihelyezett üzenőfalon vagy szórólapon keresztül megtenni.
Milyen eszközökre lesz szükséged lakásfelújításkor?
Kisebb lakásfelújítási munkálatok esetén:
- Tömítő és faljavító anyagok: ide tartozik például a glett, a faljavító háló vagy a habarcs is, amivel könnyedén eltüntethetők a kisebb falhibák és lyukak.
- Csiszoló eszközök, festékkaparók: ezekre az egyenletes falfelület kialakítása vagy az előző festékréteg eltávolítása során is szükség lehet például kerítés- vagy korlátfestés során.
- Festékek: a fürdőszobába, konyhába érdemes vízálló és penészedésgátló festéket választani, de a lemosható falfestékek is jól jöhetnek. Így sokáig élvezheted munkád gyümölcsét.
- Ecsetek: a jó ecsetek sok időt és pénzt spórolhatnak meg nekünk a festés és az azt követő takarítás során is, így nem érdemes velük garasoskodni.
- Takaróanyagok: fóliák, maszkolószalagok, melyeknek hálás leszel, ha a munkák végeztével nem kell még órákig törölgetned a festékcseppeket.
Nagyobb lakásfelújítási munkák során:
- Fúró és csiszoló gépek: rengeteg időt és energiát spórolhatnak meg neked, ha magad végzed a felújítást. A célszerszámokkal nemcsak könnyebb lehet a munka, hanem szebb is a végeredmény.
- Awi hegesztő: akár kisebb, precíziós hegesztést igénylő dolgok javításához is jól jöhet, például az erkély rácsainak megerősítésénél. Fontos, hogy a hegesztés megfelelő szakértelmet követel. Ha még sosem csináltál ilyet, keress inkább szakembert hozzá!
- Munkavédelmi felszerelések: fejvédők, kesztyűk, védőszemüvegek, melyek mindenki biztonságáról gondoskodnak a munkaterületen. Ha nehézgépek is megfordulnak a felújításon, láthatósági mellény is jól jöhet.
Mikor fordulj szakemberhez?
Vannak bizonyos munkák, amiket megfelelő szaktudás nélkül érdemes inkább szakemberre bízni. Tipikusan ezek közé tartozik a villany-, víz- és gázszerelés, de a burkolással is okozhatunk kellemetlen meglepetéseket magunknak. Ha valamihez úgy érezzük, hogy nincs megfelelő tudásunk, bízzuk inkább hozzáértőre, hiszen hosszú távon sokat spórolhatunk rajta.
Egy lakásfelújítás ijesztően nagy falatnak tűnhet, de ha megfelelően felkészülünk rá és megbízható szakembereket találunk, garantáltan megéri a belefektetett időt és pénzt. Egy modernizálás jelentősen növelheti otthonunk értékét, akár a régi csempéket cseréljük újakra, akár a teljes villany- és vízhálózatot újítjuk fel. Végeredményben pedig a jól végzett munka gyümölcsét még sokáig élvezhetjük egy szebb, otthonosabb, kényelmesebb lakásban.
Kiemelt kép: illusztráció