Menstruációs zavarok, endometriózis, menopauza – csak néhány példa azon problémák közül, melyekkel a legtöbb nő találkozik élete során. Ezekre nyújthat kiváló megoldást az Aviva módszer, melyet Tomkóné Csordás Szandra Aviva módszer oktató, szüléskísérő és gyermekágyas dúla hozott el Kiskőrösre. Az előadást, melyben ismertette a módszer lényegét, 2024. szeptember 26-án csütörtökön 17 órától hallgathatták meg az érdeklődők a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központban.

Tomkóné Csordás Szandra Aviva módszer oktató, masszázsterapeuta, szüléskísérő és gyermekágyas dúla őszintén, tabuk nélkül beszélt a nőket és férfiakat egyaránt érintő egészségügyi problémákról, valamint azok lehetséges megoldásairól.

-Hirdetés-

Az előadás az Aviva módszer átfogó és részletes ismertetésével kezdődött, majd a résztvevőknek lehetőségük nyílt néhány gyakorlat kipróbálására, illetve a könyvajánló során kézbe vehették a témához kapcsolódó legfontosabb köteteket is. Az est végén a résztvevők kérdéseket tehettek fel az oktatónak, melynek köszönhetően egy nyílt és őszinte beszélgetés alakult ki a hölgyek között.

Az Aviva torna egy nagyon régi magyar módszer, amely Aviva Steiner Gabriella nevéhez fűződik, aki 1930-ban született Budapesten Fazekas Gabriella néven. A második világháború idején, 16 éves korában árván maradt és elkerült egy izraeli kibucba Tel-Avivban. Ígéretes balettáncos volt. Az 1950-es években paralízisjárvány tört ki, és nem bírta nézni a gyerekek szenvedését, segíteni akart nekik. Beállt önkéntesnek Adler professzor mellé, később fizikoterapeuta képesítést szerzett. Akkor már felvette az Aviva nevet és férjhez ment, így Aviva Steiner Gabriella néven ő lett az eljárás megalkotója. A módszer magyarországi hírvivője Tóth Lívia, akinek eredeti szakmája rádióműszerész volt. Betegségei miatt a természetgyógyászat felé fordult. Később sportoktató és egészségtanár diplomát is szerzett. 3. gyermeke szülése után nagyon megnyúltak a tartószalagjai és folyamatos vérzése volt, így az orvosok azt tanácsolták neki, hogy teljesen el kell távolítani a belső női nemi szerveit. Ez a legrosszabb verzió, amit egy nő el tud képzelni ebben az esetben, így ő ezt nem is engedte. Sik Toma újságíró mesélt neki a tornáról, 1998-ban ment ki Avivához és tanulta meg tőle a módszert. Aztán 2002-ben alkotta meg a ma is működő Aviva Alapítványt, majd 2007-ben kapta meg az engedélyt Avivától arra, hogy oktatókat képezhessen. Azóta van Aviva oktató képzés, így került haza ez a módszer.

A mozgásforma elsősorban a nemi mirigyekre (petefészkek, herék) gyakorol hatást. A speciális beszorító és ellazító gyakorlatok a pajzsmirigyre és a hipofízisre is hatást gyakorolnak, ezáltal az egész endokrin rendszert és az egész hormonrendszert életre kelti. Továbbá arra készteti a pajzsmirigyet, hogy egy megfelelő egyensúlyi állapotot hozzon létre, ezáltal a hormonális alapú, különféle pajzsmirigy problémákra nagyon jó lehet akár kiegészítő terápiaként is.

A torna főként az alhasi vérkeringést pezsdíti fel, és a medence alapi izmokat (gátizom, méhizomzat, farizmok, alhas) dolgoztatja meg. A nyirokkeringés és a vérkeringés egyaránt fokozódik a szervezetben, ezáltal sokkal több vitamin és oxigén jut el azokhoz a szervekhez, amit egyébként az ülő életmódot folytató emberek többsége sajnos nem tud megfelelően támogatni.

Az Aviva módszer számos egészségügyi problémára nyújthat megoldást.
  • Nőknél a premenstruációs tünetegyüttesre, petevezető letapadásra és elzáródásra, kimaradt vérzésre, havi ciklus beállítására, változókor tüneteire, csontritkulásra, mióma és ciszta eltüntetésére, termékenységre, lombik program előtti felkészítésre, PCOS-re (policisztás ovárium szindrómára), inszemináció előtti stimulálásra, szülés utáni és időskori inkontinenciára, valamint depresszió esetén is alkalmazható.
  • A férfiak számára kifejlesztett, 12 gyakorlatot tartalmazó torna növeli a hímivarsejtek számát, javítja minőségüket, fokozza mozgékonyságukat, javítja az ondóvezetékek átjárhatóságát, csökkenti a herevisszér okozta panaszokat, fokozza a potenciált, megszüntetheti az impotenciát, visszahozza a reggeli merevedést, valamint segít a prosztataproblémák kialakulásának megelőzésében.

Pubertáskortól egészen a változókorig szinte mindenkinek ajánlott az Aviva torna, hiszen egyszerű gyakorlatokról van szó, melyeket bárki bármilyen életkorban elsajátíthat és elvégezhet. A módszer hatása leginkább akkor érvényesül, ha heti két alkalommal tornázunk. Elsősorban a 18 alapgyakorlatot célszerű elvégezni, azonban vannak ráépülő gyakorlatsorok is, például az ovulációt serkentő gyakorlatsor, várandós torna, szülés utáni torna, férfi torna, tini torna. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki milyen céllal tornázik, így az oktató a résztvevők egyéni problémáihoz tudja igazítani, személyre szabni a gyakorlatokat.

A torna másodlagos hatása, hogy beindítja a test öngyógyító folyamatait. A hormonrendszer szoros összeköttetésben van az idegrendszerrel és az immunrendszerrel, így az Aviva nemcsak egy mozgásforma, hanem gyógyító gyakorlatok is egyben.

Habár az Aviva módszer elsősorban gyógytorna, de kétélű fegyver is, hiszen vannak olyan betegségek, melyek esetén nem ajánlott ezt a mozgásformát végezni. Rosszindulatú, daganatos és rákos megbetegedések esetén tilos az Aviva torna. Endometriózis esetén pedig orvosi javallat kell a tornához.

Tomkóné Csordás Szandra
Tomkóné Csordás Szandra kecskeméti származású Aviva módszer oktató, szüléskísérő és gyermekágyas dúla évekig élt Németországban, ahol számos nőnek segített már tornával különböző egészségügyi problémák megoldásában. Októbertől Kiskőrösön tart majd órákat az érdeklődők számára. Az előadás után készült interjúban többek között személyes történetéről is mesélt, hogy miért kezdett el az Aviva módszerrel foglalkozni:

-Sokáig fogamzásgátlót szedtem, nagyon rendezetlen volt a ciklusom és a férjemmel kisbabát szerettünk volna. Természetes módszert kerestem a termékenységhez. Április 22-én házasodtunk össze 2017-ben a férjemmel, és 24-én ott csücsültem a tanfolyamon a nászutunkon és Avivát tanultam, innen indult minden. Németh Kriszta volt az én első Aviva oktatóm, akivel találkoztam, akinek az újszülött csecsemője szuszogott a mellkasán magára kötve. Engem teljesen beszippantott és elvarázsolt a módszer egyszerűsége és könnyedsége. Ez volt szombaton, és szerintem vasárnap vagy hétfőn nagyon gyorsan megírtam az e-mailt, mert éreztem, hogy meg kell tanulnom ezt a módszert, hogy taníthassam is.

-Milyen életmódbeli változásokat kellene eszközölnünk ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb legyen a hormonháztartásunk?

-Az étkezés, a mozgás, az alvás, a mentális egészség mind –mind fontos pillérei ennek. Nincs olyan recept, ami mindenkinek jó lenne. Én az egyéni megoldásokban hiszek, hiszen nincs két egyforma szervezet. Fontos, hogy ismerjük a testünket, kapcsolódjunk vele. Akkor észre fogjuk venni a jeleket. Az Aviva Módszer egy nagyon jó eszköz, amivel kialakul egy testtudatosság és nagymértékben hozzájárul a hormonháztartás egyensúlyához, az egészséghez.

-Mi az eddigi legnagyobb sikerélményed, amit egy-egy tanítványod a tornával ért el?  

-Talán a legkedvesebb egy 22 éves lány, akinek életében nem volt még igazi menstruációja, mindig hormontablettákat szedett. Az első tanítványaim egyike volt, akivel sokáig vártunk a hatásra. Majdnem 3 hónap kellett… Sikítva hívott fel, hogy sikerült, megjött neki. Akkora katarzis volt az életében, ami másnak természetes, és ezt ő egyedül érte el. Hatalmas lendületet adott a további munkához. Különösen kedvesek azok a történetek, amikor a családalapítás a közös cél. Minden egyes sikernek, fejlődésnek a tanítványokkal együtt örülök. Talán ez az erő a legszebb az egészben, hogy olyan eszközt ad a torna, amivel egyedül is boldogulsz.

-Hogyan zajlanak az óráid, mire készüljenek az érdeklődők?

-A betanító óráimon, ahol megtanítom először is ezt a 18 alapgyakorlatot, beszélek arról, amivel dolgunk van. Esetlegesen a babavárásról, az endometriózisról, a PCOS-ről, változókori tünetekről. Egy picit az életmódról is beszélek, és közben elkezdjük tanulni a gyakorlatokat. Ahogy elkezdjük tanulni a gyakorlatokat, a résztvevők kezdenek kinyílni. Ők nem tudják még, de én tudom, hogy a tornának van egy olyan hatása is, hogy azok az elakadások, amik ott vannak a női méhben, a kismedencében, azok elkezdenek feloldódni.  Ha valaki eljön hozzám gyakorló órára, akkor arra kell számítani, hogy nemcsak tornázunk, hanem vezetett meditáció is van. Általában megköszönjük azt, hogy a testünk értünk dolgozott, nekünk dolgozott és akkor egy kis áldással megyünk haza. De ez függ a csoporttól, hogy milyen az összetétel, a napszak, a hangulat. Szeretem látni, hogy tényleg jó érzésekkel, kicsit könnyebben mennek haza. Mindig azt mondom, hogy higgyétek el, hogy minden magatokba fektetett perc megéri.

Az első betanító óra október 19-én lesz a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központban, melynek részleteiről a Holdvirág Mozgástér elnevezésű közösségi média csoportban tájékozódhatnak az érdeklődők.  

Írta, képek: Szentgyörgyi Lili

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (12 db kép)
MEGOSZTÁS