Az október 23-án megtartott soltvadkerti ünnepi testületi ülésen adta át Temerini Ferenc polgármester 2024-ben a város kitüntető elismeréseit.
Pedagógusként hivatástudattal végzett oktató-nevelő munkájáért ,,Pro Schola” díjban részesítették Horváth Józsefet.
Még Szovjetunióban, a Borzsa folyó menti falucskában, az akkor Dobroszeljének nevezett, ma már Bene községben született Horváth József, aki 1980-ban népi karvezető és művelődésiház-vezető szakon szerzett szakképzettséget. 1986-ban nyert felvételt a drohobicsi, Iván Frankó Zenepedagógiai Egyetemre, amelyet 1991-ben fejezett be, amit a Magyar Országos Honosítási Hivatal Egyetemi végzettségnek ismert el, ezzel ének-zenetanár végzettséget szerzett.
Már a kezdetektől fogva a népzene elkötelezett művelője. Fontos számára a hagyományok éltetése, őrzése, továbbadása, a népzene megismertetése, megkedveltetése tanítványai körében. Tanári pályáját a mezővári zeneiskolában, mint népi hangszerek tanára kezdte, majd a következő évtől a mezővári középiskolában párhuzamosan tanított 2000 Augusztusáig. Két járási Államilag Kiválónak Minősített Népi Együttesnek hangszeres kísérője volt a rendszerváltásig. A Beregszászon évenként megrendezett Szabolcs-Szatmár –Kárpátalja barátság fesztiválon rendszeresen részt vett.
Vári Fábián László Kárpátaljai magyar költőnek „Vannak Ringó Bölcsők˝ Kárpátaljai népballadák címmel 1992-ben megjelent könyvében, több mint száznegyven zenei anyagot hangszalagról jegyezett le G. Horváth József néven. A folyamatos tanulási igényének köszönhetően ma már ő maga is komponál zeneműveket.
Zenei sokszínűségét a soltvadkerti Kossuth Lajos Evangélikus és Alapfokú Művészeti Iskolában kamatoztatta tovább az ezredfordulótól: ének-zenét tanított felső tagozaton, a művészeti iskolában pedig gitárt, furulyát oktatott. Népzene iránti szeretete töretlen maradt, tanítványaival létrehozta a citerazenekart, majd bővítve palettáját, megalapította az iskola ifjúsági zenekarát, ahol több hangszeren is kipróbálhatták magukat a zenekar tagjai. Tervei közt szerepel egy ének munkafüzet összeállítása, szeretné a dalokat akkordjelzésekkel is ellátni, hogy akár egy gitár segítségével is lehessen a dalt lekísérni. Évtizedeken keresztül vezette be tanítványait a zene világának minden szépségébe, rejtelmeibe. Vallja, hogy a zene felszabadít, fejlesztő hatással bír. Fő célja volt, hogy diákjai képességeit mind szélesebb körben fejlessze. Óráin a gyerekek sokat fejlődtek, a zenei tehetségek pedig szárnyakat kaptak irányítása alatt. Több tanítványa felnőttként jár vissza hozzá, hogy együtt zenélhessenek a tanár úrral. Munkáját magas szintű szakmai felkészültség, igényesség, a hivatása iránti alázat jellemezte. Több városi és határon túli rendezvényen sikeresen szerepelt tanítványaival, és erre az esély továbbra is megmarad, hiszen nyugdíjba vonulása mellett is számíthatunk tanári munkájára.
A ,,Pro Schola” díj mellett, „A gyermekek, tanulók oktatása, nevelése érdekében végzett több évtizedes tevékenysége elismeréséül, nyugállományba vonulása alkalmából Pedagógus Szolgálatért Emlékéremmel” is elismerik munkásságát.
Szöveg: Soltvadkert Város Önkormányzata
Képek: Kovács Gyula
Fotógaléria: