Az év végén Szentgyörgyiné Szlovák Máriával, a Kiskőrösi Petőfi Sándor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Technikum főigazgatójával is készítettünk félévértékelő interjút az őszi hónapok és a december eredményeiről, projektjeiről, fejlesztéseiről. 

-Hirdetés-

 

Hogyan várták a gyerekeket szeptemberben, történtek infrastrukturális fejlesztések a KEVI-ben?

Több éves hagyományainknak megfelelően az intézményegységeinkbe újonnan érkező gyerekek, fiatalok számára már augusztus végén családi napokat (óvoda, általános iskola) és gólyatábort (középiskola) szerveztünk – ezzel is megkönnyítve számukra az új közösségeikbe való beilleszkedést. A nyári szünet arra is lehetőséget teremtett számunkra, hogy több helyiséget, csoportszobát, tantermet kifestessünk, illetve mind az általános iskolánkban, mind a gimnáziumban sor került villanyhálózatunk korszerűsítésére, illetve újabb tantermek, csoportszobák klimatizálására is. Néhány bútorvásárlás és informatikai fejlesztés is történt a nyári szünetben, illetve nagyon szépen megújult óvodánk kerítésének egy része is. Ezek a beruházások többnyire önerőből történtek, kivéve az óvoda kerítését, melyet egy fenntartói pályázatból finanszíroztunk. Terveink közt szerepelt általános iskolánk folyosóinak felújítása is, amire szintén komoly összeget nyertünk az ún. eszközfejlesztési pályázaton, ez utóbbi projektünket azonban garanciális jellegű bizonytalanságok miatt át kellett ütemeznünk 2025-re. 

Beszéltünk az infrastruktúráról. A személyi állomány tekintetében milyen változások történtek? Hány diákkal, illetve pedagógussal kezdték meg a tanévet?

Az intézményünkhöz tartozó gyermek, illetve tanulói létszám jelenleg 1112 fő – óvodánk (5 csoportban 131 gyermek), és általános iskolánk (24 osztályban 587 tanuló) gyakorlatilag az adott feladatellátási helyen megadott maximális létszámmal működik, így ezekben az intézményegységekben létszámstopot kellett elrendelnem. A dolgozói létszámot ha nézzük, közel 170 munkavállaló áll valamilyen formában kapcsolatban intézményünkkel. A főállású pedagógusok létszáma 97 fő, az óraadóké 17, illetve a két iskolalelkészen kívül 10 hitoktató is részt vesz a nevelő-oktató munkában. A pedagógusok munkáját közvetlenül segítők (pl. pedagógiai asszisztensek, dajkák, rendszergazdák, iskolatitkárok) 17-en dolgoznak intézményünkben, míg a megfelelő gazdasági és infrastrukturális háttér biztosításáról négy feladatellátási helyünkön összesen 27-en gondoskodnak. Intézményünk egyik erőssége a stabil munkavállalói kollektíva, ezzel együtt természetesen az idei tanév is hozott néhány személyi változást. A nyugdíjba vonuló pedagógusoktól az előző tanév végén köszöntünk el, a helyükre érkezőket pedig a tanévnyitó istentiszteleten köszöntöttük.

Kapcsolódó cikk
Tizenharmadik tanévét nyitotta meg 2024. szeptember 2-án ünnepélyesen a KEVI
Tizenharmadik tanévét nyitotta meg 2024. szeptember 2-án ünnepélyesen a KEVI
Tizenharmadik tanévét nyitotta meg 2024. szeptember 2-án hétfőn ünnepélyesen a KEVI, vagyis a Kiskőrösi Petőfi Sándor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola,...

Új és visszatérő pedagógusok is csatlakoztak a KEVI közösségéhez. Harangozó-Marosi Réka, Váriné Szlovák Erika óvodapedagógusok, illetve Petróczi Dóra és Budáné Torgyik Szilvia tanítónők számára – legalábbis pedagógusként, hiszen diákként anno maguk is intézményünkben vagy annak jogelődjében érettségiztek – az idei tanévnyitó volt az első hivatalos ünnepség intézményünkben. Hitoktatóként Hódi Dávid és Koós Olga kezdte meg szolgálatát általános, illetve középiskolánkban. Gyesről tért vissza gimnáziumunkba az angol nyelvet tanító Lavati Roberta, illetve a keceli általános iskolából jött vissza hozzánk Szabó Emese, aki a francia nyelv oktatása mellett igazgatóhelyettesi feladatokat is ellát a gimnáziumban. Az előző tanév végén nyugdíjba vonuló Grausza Jánosné helyére pedig Szabóné Tereánszki Nórát kértem fel, így augusztustól ő végzi az általános iskolai tagintézmény-igazgatói feladatokat intézményünkben. 

Kapcsolódó cikk
„Ami jól működik, azt nem kell bolygatni, de mindig lehet még jobbra törekedni” – Interjú Szabóné Tereánszki Nórával
„Ami jól működik, azt nem kell bolygatni, de mindig lehet még jobbra törekedni” – Interjú Szabóné Tereánszki Nórával
A Kiskőrösi Evangélikus Középiskola Petőfi Sándor Általános Iskolája új tagintézmény-igazgató irányítása alatt kezdte meg a 2024/25-ös tanévet Szabóné Tereánszki Nóra...
Pedagógiai programjukat, célkitűzéseiket tekintve milyen prioritásokat tartottak szem előtt a tanév első felében?

Először is nagyon fontosnak tartottuk a változások menedzselését – legyen szó személyi jellegűekről vagy jogszabályi eredetűekről – , hogy azok zökkenőmentesen menjenek végbe. Ez volt az egyik legfontosabb célkitűzésünk, s úgy érzem, ezt eddig sikeresen meg is valósítottuk. Mindezt segítette, hogy remek infrastrukturális és személyi feltételekkel rendelkezünk, ráadásul több olyan jól bevált iskolai programmal, hagyománnyal gazdagodtunk az elmúlt években, évtizedekben, melyekre e mostani tanévet is bátran építhettük. S míg 2017 és 2023 között nagyon sok fontos jubileumi évfordulóra is hangsúlyt kellett fektetnünk, az idei tanévünk ilyen szempontból könnyebb – most teljes egészében a minél színvonalasabb nevelő-oktató munkára tudunk koncentrálni, illetve a pedagógusok jogszabályok által idén kötelezővé vált többletfeladataira. Emellett az Oktatási Hivatal bázisintézményeként olyan programok szervezését is vállaltuk, melyek nyílt események, így lehetőségünk van szakmai kapcsolatainkat további bővítésére is. Így például októberben a Szegedi Tudományegyetemnek lettünk partnerintézménye, ami reményeink szerint sok hasznos lehetőséget fog biztosítani a felsőoktatási tanulmányok előtt álló fiatalok számára. S amit szintén nagyon fontos célkitűzésként fogalmaztunk meg: az Erasmus+ akkreditációnak köszönhetően nyert idei 67 ezer eurós támogatásból minél több diákot juttassunk el külföldi tanulmányi útra, ezzel is motiválva őket idegen nyelvi kompetenciáik fejlesztésére, tanórán kívüli ismereteik bővítésére.  

Ez utóbbi célt szolgálja egy újabb kapcsolatunk is: november végén egy pekingi középiskolából érkeztek intézményünkbe vendégek, ami szintén egy nagyon izgalmas, érdekes program volt az abban résztvevők számára. 

Kapcsolódó cikk
Pekingi diákok a KEVI-ben
Pekingi diákok a KEVI-ben
Egy pekingi középiskolából érkezett 32 diák 7 kísérő tanár és az intézmény igazgatója a KEVI gimnáziumába, május 26-án kedden délelőtt....

Nagyon sikeresnek tartom a különböző – óvodástól középiskolásig mindenkit megmozgató – projektheteinket is, melyekre szintén nagy hangsúlyt fektettünk már ebben a félévben is– gondolok itt a fenntartónk által meghirdetett Teremtés hetére, amikor is a környezet- és állatvédelemre fókuszáltunk, vagy a Szakmák hete programunkra, mellyel a gyermekek, fiatalok pályaválasztását szeretnénk segíteni. 

S nagyon fontosnak tartjuk a különböző jótékonysági akciókat is, melyek által az egymás, illetve a valamilyen ok miatt nehéz helyzetbe kerültek iránti empátiát szeretnénk erősíteni közösségünk tagjaiban. Így részt vettünk a karácsonyi cipősdobozos akcióban, bohócdoktorok által indított csokigyűjtésben; tartós élelmiszert gyűjtöttünk hátrányos helyzetű családok számára, illetve november végén jótékonysági koncertet tartottunk egy Wattay-s középiskolás fiú javára.

Kapcsolódó cikk
Egy középiskolás diák javára adott jótékonysági koncertet a kiskőrösi KEVI fúvószenekara
Egy középiskolás diák javára adott jótékonysági koncertet a kiskőrösi KEVI fúvószenekara
Szinte megtelt a soltvadkerti Evangélikus Gyülekezeti Ház november 29-én arra a jótékonysági koncertre, melyet a kiskőrösi KEVI fúvószenekara adott. A...

Óvónőink a városi Mikulás-nap sikerességéhez járultak hozzá bábelőadásukkal, amit aztán bemutattak az EGYMI gyermekei, tanulói számára is. Ugyancsak az EGYMI-ben tették szebbé az ünnepi várakozást általános iskolásaink az Őzgidácska és a Hóapó című mesedarabjukkal, illetve a KEVI fúvószenekara is meglepte az ott tanulókat egy rövid koncerttel. 

S igazából ehhez a témakörhöz, a jótékonykodáshoz kapcsolódott idén a Pék Henrietta által készített (már hagyományosnak mondható) iskolai adventi naptár is, hiszen általa nemcsak tanulóink gazdagodtak lelkileg, érzelmileg, de több városlakónkt is. 

S amikor mi voltunk a támogatottak: novemberben került megrendezésre általános iskolánk telt házas jótékonysági bálja, ami kapcsán nemcsak magát a színvonalas rendezvényt emelném ki, hanem azt a szülői összefogást, támogatást is, melyet szervezése kapcsán tapasztalhattunk.

 

Remélem, hasonlóan színvonalas lesz majd a középiskolai jótékonysági bál is, amit március elsején fogunk tartani a gimnázium sportcsarnokában. Az óvodában pedig majd egy udvari kerti partira fogjuk várni a szülőket, családokat – mint ahogy vártuk őket most decemberben is az ablaknyitogató estén.. 

Ekkora intézményben mindig történik valami! Ünnepi megemlékezések, családi istentiszteletek, csendesnapok, osztálykirándulások, színházlátogatások színesítik a hétköznapokat, melyek megszervezéséért külön is köszönetet szeretnék mondani minden érintett kollégámnak! S közben volt néhány kevésbé hagyományosnak mondható programunk is már ebben a tanévben, melyek közül kiemelném a KultUp-ot, illetve a keresztény könnyűzenei roadshowt. 

Kapcsolódó cikk
Különleges színházi és művészeti élményben lehetett része a KEVI gimi diákjainak
Különleges színházi és művészeti élményben lehetett része a KEVI gimi diákjainak
A középiskolai évek alatt szerzett impulzusok meghatározzák a későbbi döntések, a személyes életvitel, a pályaválasztás és a társadalmi felelősségvállalás alakulását...
Kapcsolódó cikk
Könnyűzenei workshopot rendeztek középiskolásoknak Kiskőrösön
Könnyűzenei workshopot rendeztek középiskolásoknak Kiskőrösön
Közös zenéléssel, köszöntéssel és áhítattal kezdték a délelőttöt a diákok 2024. november 15-én pénteken a Kiskőrösi Evangélikus Imaházban, ahol könnyűzenei...

S amire szintén mint különleges programra emlékezem vissza: novemberben Uzsalyné Pécsi Rita tartott a pedagógusok és érdeklődő szülők részére egy nagyon tartalmas, humoros, ugyanakkor mélyen elgondolkodtató előadást „A bűvös motiváció” címmel, illetve decemberben került sor középiskolánk egyik legszebb ünnepi eseményére, a végzősök szalagavatójára.

 

Milyen terveik vannak a második félévre? 

Az első talán legfontosabb feladatunk a végzős tanulók érettségi vizsgára való jelentkeztetése lesz februárban, illetve majd május-júniusban maga a vizsgáztatás. Utaltam már az óvoda és gimnázium javára szervezendő jótékonysági eseményekre, de ugyanígy kiemelném a végzős gimnazisták márciusi vajtai lelkigyakorlatos táborát is, illetve a Határtalanul pályázat keretében meghirdetett általános és középiskolai erdélyi kirándulásokat. Terveink szerint februárban, illetve márciusban 1-1 középiskolás diákcsoport indul Spanyolországba, míg intézményünkbe Németországból és Portugáliából várunk középiskolásokat az Erasmus+ programnak köszönhetően. A már lassan 3 évtizedes múltra visszatekintő görög partneriskolánk szeptemberben hét diákunkat látta vendégül, s most júniusban mi várjuk az ő kis delegációjukat. Pár hete bejelentkeztek kollégák a holland testvériskolánkból is – úgy tűnik, ez a kovid miatt megszakadt kapcsolat is új lendületet fog venni ebben az évben, ha diákjaink közül lesznek, akik szeretnének részt venni ebben a cserekapcsolatban.

S természetesen készülünk az olyan hagyományos programokra is mint farsang, művészetek hete projekthét, negyedikesek és nyolcadikosok vizsgái az általános iskolában, kisérettségik a középiskolában, majd a tanév végét jelző diáknapok, ballagások, évzárók – csak néhányat kiemelve a ránk váró események közül.

Az első félév mennyire bővelkedett versenyekben?

Október-novemberben szinte nem volt olyan munkanap, melyre ne esett volna valamilyen verseny. Ezek általában többfordulós megmérettetések, így végeredményt még kevés kapcsán tudok mondani (a gimnáziumi részeredmények megtekinthetők az intézmény honlapján). Ami már biztos: egy országos meseíró versenyen kategóriájában 2 helyezést ért el a hatodikos Babucsik Borbála, illetve a nyolcadikos (kisgimnazista) Dudás Kinga. November végén a kiskunhalasi Bibó István Gimnázium által megrendezett Diákszimpóziumon a kilencedikes Mester Máté 1., a tizedikes Míg Zétény és Nemes Krisztián 2. helyezést értek el; általános iskolásaink közül pedig a nyolcadikos Döme Zita és Filus Bálint végzett szekciójában az első helyen. Egy országos angol nyelvi versenyen részesült különdíjban gimnáziumunk hetedikes tanulója, Ungvári Márk. 

Több versenyt szerveztünk mi magunk is mind diákjaink, mind a térség tanulói számára  –gondolok itt a gimnáziumban szervezett Matek-tájolóra, őszi szavalóversenyre vagy az általános iskolánkban meghirdetett helyesírási, illetve olvasási versenyekre. Ezekről folyamatosan hírt adtunk intézményünk facebookoldalain, s azokon megtekinthetők a részletes versenyeredmények is.

S amit még kiemelnék: a fenntartónk által meghirdetett Sztehlo-ösztöndíjra többen is pályáztak középiskolásaink közül, s végül is nyolcan  részesültek 200-400 ezer forintos támogatásban – ennek ünnepélyes kihirdetésére decemberben került sor a Magyarországi Evangélikus Egyház székhelyén, Budapesten.

Sportban is ügyeskednek tanulóink, akik közül kislabdahajításban Czinkóczki Tibor tanítványai (Torgyik Lora, Hauk Zóra, Trsztyinszki Maja, Simon Emma, Fábi Izabella Dorka) az októberi országos döntőn első helyezést értek el; de futballban, kézilabdában és asztaliteniszben is szép eredményekkel büszkélkedhetnek az eddigi fordulók után diákjaink. S örülünk azoknak a nemzetközi sportsikereknek is, melyekhez mi a tanulás kapcsán biztosítjuk a hátteret diákjainknak, gondolok itt a 11. osztályos Lei Balázsra (nemzetközi versenyeken szerzett aranyérmeket U17,U19-es kategóriában), illetve a tizedikes Hadnagy Olivérre, aki küzdősportolóként októberben Kazahsztánban vett részt egy világversenyen

Ebben a félévben nemcsak diákjaik, hanem munkatársaik is kaptak elismeréseket. 

Igen, nemrégiben Makó Zsolt lett Bács-Kiskun vármegye 2023/2024. tanévi Diákolimpia Kiskőrös körzeti testnevelője, míg Suba Róbert paralimpikon Vármegyei Príma díjat kapott. 

Kapcsolódó cikk
Makó Zsolt lett Bács-Kiskun vármegye 2023/2024. tanévi Diákolimpia Kiskőrös körzeti testnevelője
Makó Zsolt lett Bács-Kiskun vármegye 2023/2024. tanévi Diákolimpia Kiskőrös körzeti testnevelője
Bács-Kiskun vármegyében folytatódott a “legaktívabb és legeredményesebb pedagógusok és iskolák” díjátadó rendezvénye.   Hét testnevelő kapta meg munkájáért a megyei...
Kapcsolódó cikk
Vármegyei Prima Díj elismerést vehetett át Suba Róbert
Vármegyei Prima Díj elismerést vehetett át Suba Róbert
Suba Róbert kiskőrösi paralimpiai kajakozó, Tóth Péter Lóránt versvándor és Ulrich Gábor kecskeméti képzőművész is Prima Díj elismerést vehetett át...
MEGOSZTÁS
Írta: vira