A Soltvadkerti Gazdakör Egyesület szervezésében az idei évben is Gazda Estékre várják az érdeklődőket. A programok februárban négy keddi napon kerülnek megrendezésre a Gyöngyház Kulturális Központban, amelyeken a gazdákat érintő aktuális kérdésekről, új termelési módszerekről és a pályázati lehetőségekről is szó esik.
A Gazda Esték második alkalma február 11-én volt, amikor Ritter Imre a gazdakör elnöke köszöntötte a megjelenteket, akik három előadást hallgathattak meg.

A Profi Seeds Agro képviseletében Südi István beszélt a tápanyag-utánpótlás, fagyvédelem, teljesítményfokozás és a dinamikus érés aktivitás új módszereiről.

Elmondta, hogy az ideális termesztési feltételek között kell megemlíteni a tökéletes tápanyag ellátottságot, a korszerű műtrágyák alkalmazását, a korszerű növényvédelmet és az új ismeretek beépítését. Mindeközben számolni kell gátló hatásokkal, stresszhelyzetekkel is a növény életében. Amennyiben a szervezet azonos anyagokat, valamint a biostimulátorokat, növényi teljesítmény fokozókat és a talajkondicionálókat jól alkalmazzák, akkor minőségi és mennyiségi termés növekedés érhető el. Kiemelte, hogy az éghajlat változással a szárazság és hőstressz elleni ellenállóság minden korábbinál nagyobb kihívás elé állítja a termelőket a növények tápanyag-utánpótlásával kapcsolatban. Beszélt arról, hogy a különböző szerek úgy kerültek kialakításra, hogy a teljes növényanalízis alapján minden fenofázisban alkalmazhatóak legyenek.
A jól alkalmazott tápanyag-utánpótló szerek rendkívüli stressz oldó hatást eredményezhetnek, extra energiával látják el a növényt a tenyészidő során. Stimuláló hatásuk kiterjed a gyökérnövekedésre, terméskötésre, virágzásra, a zöld részekre, a termésnövekedésére és az érésre. A hatóanyagok csökkentik a gyomirtók, a magas sótartalom káros hatásait és segítenek a szélsőséges időjárás okozta sokk leküzdésében, vegyszerekkel a különböző vegyszerekkel pedig szinte teljes mértékben keverhető. Elhangzott, hogy egyes szerek hatékony segítséget nyújtanak a fagykár, jégeső, valamint vegyszer mérgezés utáni regenerációban. A különleges hatóanyagok réztartalmú szerek és magnézium nitrát hozzáadásával rövid idő alatt képesek elősegíteni a növények regenerálódását elősegíteni. Elhangzott, hogy a fagykár megelőzésében és csillapításában a karbamid hatékony agronómiai eszköz. A karbamid csökkenti a folyadékok fagyáspontját és így csökkenti a növényi szöveteket roncsoló jégkristályok, szemcsék képződését.

A szélgépek működéséről és alkalmazásának módjairól a Wepifrost Fagyvédelmi Kft. részéről Weppert Sándor tartott előadást. Elmondta, hogy egy jelentősebb fagykár komoly stresszt okoz a növényben. Beszélt arról, hogy a fagysérülés miatt jelentős terméskieséssel lehet számolni és a rosszabb minőségű termést pedig csak úgy az 1/10-ed áron, cefre áruként lehet csak értékesíteni. A fagykárnak a jelentős bevételkiesésen túl más hatásai is vannak.
Nem tehetjük meg, hogy egyik évben szüretelünk, a másikban pedig nem, hiszen a jól bevált munkaerőt elveszíthetjük, ha nem tudunk minden évben munkát biztostani. A piamegtartás is gondot okozhat, hiszen a hosszú évek alatt kiépített piacot bukhatjuk el egy-egy fagyos év miatt. Mindezek mellett számolni kell a nagyon erős külföldi konkurenciával és a jó piaci árakkal is. Továbbá számolni kell a generációváltással is a termelés során, ami felveti a kérdést, hogy átadhatunk-e gyermekeinknek fagyvédelem nélkül gyümölcsöst az egyre szélsőségesebbé váló időjárási körülmények között? Az elsődleges cél, amiért a szélgépeket vásárolják az a termésveszteség csökkentése vagy elkerülése. Megemlítette, hogy a honlapjukon (https://wepifrost.hu/#kalkulator) elérhető fagykalkulátor segítségével pontosan meghatározhatjuk a különböző százalékú fagykár mellett egy adott kultúrában elszenvedett veszteségeink mértékét.
A szélgép működéséről elmondta, hogy a technológia a felsőbb rétegekben található melegebb levegő és alsóbb, talaj menti hidegebb levegő mozgatásával éri el a fagykár megelőzését. Vannak fix és mobil szélgépek, melyek elektromos árammal vagy aggregátorral működnek, a legújabb fejlesztések pedig már traktorról is üzemeltethetők. Beszélt arról is, hogy komolyabb hideg időjárási viszonyok között a füstölés, tűzrakás vagy egyéb módszerek alkalmazásával kombinálva lehet javítani a szélgépek hatékonyságát. Kiemelte, hogy amennyiben ezek a berendezések a fagyveszélyes héten üzemelnek, akkor egy gazdaságban szinte egy év alatt megtérül az áruk a terméskiesés mértékét számolva. Megemlítette, hogy a szélgépek szerepelnek a fagykár megelőzésének rendszerében és a megvásárlásukra pályázati lehetőségek is vannak.

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési pályázatok aktualitásairól beszélt előadásában az est harmadik előadója dr. Torgyik Tímea ügyvéd, agrárjogi-vidékfejlesztési szakjogász. A közös agrárpolitákról elmondta, hogy a Hazai KAP Stratégiai Terv elfogadása 2022. 11. 07-én volt. A 2022. évi LXV. Törvény a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások eljárási rendjéről – 2023. január 1-jén lépett hatályba. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve 2023-tól 2027-ig szabályozza a támogatások feltételrendszerét, ami tartalmazza az I. (közvetlen támogatások) és II. pillért (vidékfejlesztés) egyben. Ebben a tagállamoknak sokkal erőteljesebb éghajlati, környezeti és digitalizációs célkitűzéseket kell vállalniuk. A termelői csoportok támogatása kibővül, új típusú lehetőségek is megjelennek. Eddig minimálisan 5 szereplőnek kellett részt vennie egy termelői együttműködésben, az új felhívásokban azonban már csak 2 együttműködő partner szerepel kötelezettségként. 15 millió euró is lehet a beruházási támogatások maximuma, az intenzitás pedig 40-80 %. A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 7/2024. számú közleménye ad tájékoztatást a KAP Stratégiai Terv alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret számításról.
Ezek szerint a Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (a továbbiakban: KAP ST) alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások vonatkozásában kiemelt jelentőséggel bír a mezőgazdasági üzemek méretének meghatározására szolgáló Standard Termelési Érték (STÉ). Külön is kiemelendő, hogy a mezőgazdasági beruházásokat, fejlesztéseket támogató pályázati felhívásokban jogosultsági feltételként kerül meghatározásra az STÉ módszertan alapján megállapított legalább 10.000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezés. A Nemzeti Irányító Hatóság felhívja a kedvezményezettek és a pályázni szándékozók figyelmét, hogy a KAP ST alapján meghirdetésre kerülő ál ágazati felhívások vonatkozásban az adott táblázatban meghatározott 348,93 forint/euró árfolyammal kalkulált Standard Termelési Értékek vehetők figyelembe az üzemméret megállapítása során. A tervezett beruházásokkal kapcsolatban megemlítette az előadó, hogy nagyon részletes és szigorú kritériumoknak kell megfelelnie a pályázóknak és csak olyan szakemberekkel, pályázatírókkal dolgozzanak együtt, akik megbízhatók és minden részletre kiterjedő írásos megbízási szerződést kötöttek vele a feladat ellátására.
Fotógaléria:
