Az 1950-es években Amerikában a disc jockey eredetileg azt a személyt jelentette, aki rádióműsorokban bejelentette és lejátszotta az akkori népszerű lemezeket. Az elnevezés a hanglemez angol neve (a formája miatt): disc (vagyis korong), illetve a jockey = zsoké (azaz lovas) szavakból állt össze.
Térségünkben a rendszerváltást követően a ’90-es években, egyre-másra nyíltak a zenés szórakozóhelyek (Kecel, Csengőd, Harta, Kiskunhalas) a településeken, ahol egyre több ismertté és népszerűvé vált lemezlovas szórakoztatta a közönséget.
Vasárnap délután több kiskőrösi DJ találkozott a helyi La’Róna bisztróban egy baráti beszélgetésre, ahol Szedmák Tamással, az egykori Pátria Klub vezetőjével beszélgettek a régi időkről.
Szedmák Tamás Facebook bejegyzésében beszámolt arról, hogy 14 év után találkozott újra a Pátria Klub egykori lemezlovasaival, akikkel az összejövetel alkalmával felidézték a számos szép emléket, az akkori rendszeres óriási bulikat és természetesen arról is szó esett, hogy kivel mi történt azóta.
A világon az első DJ-szettet Martin Block alkotta 1932-ben. Míg a világ első lemezlovasa Charles Lindbergh aviátor fiának elrablását taglalta, beszéde alá különféle bakeliteket kevert.
Magyarországon az 1960-as évektől Cintula, B. Tóth László és Dévényi Tibor váltak ismert lemezlovassá a klubokban, majd az 1970-es években a diszkókorszak beköszöntével Arató András és Éliás Gyula. Az 1990-es évektől, az elektronikus zenék elterjedésével Magyarországon egyre több DJ-t ismerhettünk meg.

A DJ jellemzője, hogy széles körű ismeretekkel bír az általa képviselt illetve kedvelt zenei műfajokról, és többnyire saját hanghordozókészlettel is rendelkezik, tehát egyben zenei gyűjtőről is beszélhetünk.
Fotógaléria:
