Kiskőrösön több évtizedes hagyománya van már annak, hogy március 15-én, nemzeti ünnepünkön a képviselő-testület önkormányzati elismeréseket adományoz azoknak, akik Kiskőrös város érdekében végzett kiemelkedő tevékenységükkel példát mutatnak mindannyiunk számára.
Horváth János 1961. október 16-án, Soltvadkerten született. Tázláron nevelkedett, ahol édesapja a helyi iskolát igazgatta. Ő jelentette a mintát hivatásválasztásához és aktív közéleti szerepvállalásához is.
A tázlári általános iskola elvégzése után, 1976-ban a kiskőrösi Petőfi Sándor Gimnáziumban folytatta tanulmányait. Azóta kötődik városunkhoz. Érettségi után a szegedi egyetemen történelem-földrajz szakos tanári diplomát szerzett. 1987 óta tanít egykori alma materében, aktuális nevén a KEVI Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Szakgimnáziumában.
Horváth János Kiskőrösön alapított családot. Három immár felnőtt fiúgyermek büszke édesapja. Áron és János mindketten jogászok, Bálint a legkisebb pedig idegenforgalmi és vendéglátóipari szakember, akik szintén a kiskőrösi gimnáziumban végeztek.
Főleg történelmet oktatott a gimnáziumban, de földrajzból is készített fel érettségire diákokat. Felsőfokú német nyelvvizsgával is rendelkezik. Ezért éveken át – szakos hiányában – zokszó nélkül vállalta, hogy szaktárgyai mellett – olykor helyett – a német nyelvet is tanítsa.
Eredményesen készítette fel emelt szintű érettségire sok-sok diákját: akik közül számos jogász, közgazdász, tanár vallhatja mesterének. Pályafutása kezdete óta sikeresen szerepelnek tanulmányi versenyeken is a tanítványai. Csak az utóbbi években négyen jutottak a megyei történelemverseny döntőjébe. Többször bízták meg osztályfőnöki teendőkkel is. Különösen sok segítséget nyújtott az 56-os megemlékezések szervezésében, ezért kitüntetést is kapott az 56-os Szövetségtől. A tavalyi tanévben a tantestület neki szavazta meg az intézmény életműdíját.
Tanárként, emberként a megtestesült nyugalom, higgadtság, pontosság és kiszámíthatóság. Olyasvalaki, akit kezdőként kollégái, főnökei és diákjai épp úgy szerettek és tiszteltek, mint most, a pályája végéhez közeledve.
Szilárd keresztyén-nemzeti meggyőződésével is példát mutat. Presbiteri tisztséget is betöltött a kiskőrösi református gyülekezetben.
Aktívabb közéleti tevékenységét 1998-ban kezdte: alapító tagja a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak. 2006-ban választották meg a 3. számú választókörzet képviselőjének. Azóta mindig újraválasztották, volt, hogy a legnagyobb szavazataránnyal. 2010 és 2014 között társadalmi megbízatásban töltötte be az alpolgármesteri tisztséget. 2014-től az ügyrendi bizottság elnöke. A legutóbbi önkormányzati választásokon már nem indult, saját akaratából döntött a visszavonulás mellett.
Képviselőként személyesen ismerte körzete szinte minden lakóját, akik mindig bizalommal fordulhattak hozzá ügyes-bajos kéréseikkel.
Mint vérbeli sportember is példaként állítható az ifjúság elé. Már középiskolásként számos érmet szerzett iskolájának asztaliteniszezőként. Aktívan focizott, és hatvan fölött is elmaradhatatlan résztvevője a tanár-diák meccseknek. Kondícióját rendszeres kocogással és kerékpározással is karban tartja.
Kiskőrös Város érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismerésének jeléül Kiskőrös Város Képviselő-testülete „Kiskőrösért” díjat adományozott
Horváth János részére.
Szöveg: Kiskőrösi Polgármesteri Hivatal
Fotó: Kiskőrös város facebook oldal