Lakossági kezdeményezésre tartottak nyilvános rendezvényt a folyamatban lévő nagyberuházási projektről Kiskőrösön, nagy érdeklődés kíséretében.
Mint arról korábbi cikkünkben is tájékoztattunk: lakossági kezdeményezésre, nyílt lakossági fórumon tájékoztatta a városban élőket Domonyi László polgármester a tervezett Petőfi Kulturális Központ nagyberuházás jelenlegi állásáról.
A március 25-én 18 órára meghirdetett lakossági fórumon megjelent mintegy 120-140 érdeklődő számára bemutatásra került egy prezentációban a jelenlegi művelődési központ épületének több olyan rendkívül elavult, leromlott helyisége, amely jól szemlélteti a beruházás szükségességét, emellett képeket és részleteket láthattunk a 2024. december 9-én megrendezett tervpályázati díjátadón díjazott egyik terv koncepciójából.
Domonyi László polgármester kitért arra, hogy a Kormány részéről a 2023. március 15-én, Kiskőrösön megrendezett állami ünnepség egyik legfontosabb hozadéka ez a folyamatban lévő beruházás, amelynek jelenleg még csak az előkészítő szakaszában vagyunk.
Petőfi Sándor munkásságát is megtisztelte a Kormány a kiskőrösi rendezvénnyel. Öröm számunkra, hogy nem kérdőjelezi meg a Kormány, hogy Petőfi hol született… A miniszterelnök a látogatásakor körbenézett a főtéren és megkérdezte, hogy mit lehet tudni arról a két szocialista stílusú, tájidegen épületről, amely a főtér szebb házai között található és igen rossz állapotban van. A polgármester a miniszterelnöknek adott válaszában elmondta, hogy egykor munkásőr laktanya, pártközpont és járási hivatalként működött a négyemeletes ház, és szerinte ez az épület nem nagyon illik bele a városképbe. Ebben egyetértett a miniszterelnökkel. A másik épület a művelődési központ, amelyet 50 éve kaptunk a várossá nyilvánításkor. Jelezték számára, hogy a város részéről vannak elképzelések egy új kulturális központról amennyiben sikerülne forrásokat szerezniük hozzá.
Röviddel ezt követően érkezett a meglepetés javaslatok sorozata a Kormány részéről, hogy a Petőfi kultusz ápolását megfelelő környezetben és helyszíneken tudjuk ápolni Kiskőrösön. A polgármester elmondta, hogy a vezetés a mostani művelődési központ átépítésében gondolkodott, de mindenképpen szükséges egy egészen más kialakítású létesítmény erre a célra. Az Építési és Közlekedési Minisztériumból jött a megkeresés, és a Petőfi Szülőház és környezetének újra rendezése lett a fő cél, tehát nem csak az épületek rendezése. A minisztérium, szakembereivel több soron átvizsgálta a helyszíneket, megállapította, hogy a szülőváros azt érdemli, hogy az emlékév alkalmából, a mostanihoz képest egy teljesen új kulturális intézményrendszer legyen Kiskőrösön, nem csak korrekció. Ezt az elmúlt évszázados Petőfi kultuszápolás miatt is kiérdemelte a város a polgármester szerint. Kiemelt állami beruházássá emelték a kiskőrösi projektet. A négyemeletes volt pártház helyén, tehát a döntésnek köszönhetően, új kulturális központ épül. A mostani művelődési központ bontásra kerül, a helyére rendezvénytér és – illeszkedve a megmaradó épületekhez – egy új könyvtár épület készül.
A kulturális ágazatban három kiemelt projekt van Kárpát-medence szerte: Szatmárcseke, ahol a Kölcsey tiszteltére óriási kulturális beruházás indul, valamint a Mohács 500 emlékére is szán a Kormány komoly beruházási forrást. Ehhez illeszkedik harmadikként a kiskőrösi új kulturális központ projekt.
Ezt a pénzforrást, ami még nem tudjuk hogy pontosan milyen értékű (mivel végleges tervek, így abból kiszámítható költségvetés sincsen), a Kormány a város újabb fejlesztésére szánja. A korábbi épületek jó szolgálatot tettek, de eljárt az idejük, a kormányzati pénzt pedig véleménye szerint el kell fogadni, mert évtizedekig vélhetően nem lesz erre újabb lehetőség.
A polgármester számos fotót mutatott be a jelenlegi művelődési központ és a könyvtár állapotáról, amely jól szemlélteti, hogy miért menthetetlen ez az épület.
Egy hónappal ezelőtt le kellett zárni a könyvtár mögötti oldalnál a járdát mert az ablaknál a napellenző beton lamellák vasbeton szerkezete errodálódni kezdett és folyamatosan potyognak le a betondarabok. Ezt felújítani nem lehet.

A könyvtár belső tere a berendezéseivel, polcrendszereivel együtt kicsi és rendkívül elavult. Nincs saját rendezvénytere, a művelődési központtal kell például a kamaratermen osztozniuk rendezvények terén. Ha a kamarateremben kiállítás van, akkor a kiállítást megtekinteni szándékozók a könyvtári előadások idején nem tudják megnézni a tárlatot, mert ott éppen előadás zajlik. A könyvtárszobákban zajló események miatt a könyveket válogatók zavarják egymást. A gyermekkönyvtári rendezvényeken a gyerekek be vannak zsúfolva a könyvespolcok közé. A jogszabályok előírják a könyvtári feladatokhoz a foglalkoztatások megtartását. Sötétítő rendszer nincs a vetítésekhez, tehát elég méltatlan körülmények között zajlik az élet ott. Energetikailag nagyon elavult a teljes épület. Kicsi kis szobácskák, folyosók vannak, elavult mosdók, amelyek nem változtak az 50 év alatt, mert óriási költség lenne ezeket felújítani a műszaki berendezéseikkel együtt. 2012-ben 57 millió forintot költöttek a művelődési központra, de ezek csak „tűzoltó jellegű” beruházások voltak energetikai szempontból. A mészkő burkolatot is itt-ott cserélni kellet.
A könyvtárban 30 ezer könyv van elavult salgó polcokon tárolva, a ritkábban kölcsönzött könyvek a padláson elérhetők, ezek között kutatnak ritkábban keresett könyveket, ez fenntarthatatlan.
A művelődési központ háttértechnikai felszerelései is több évtizedes elmaradottságban vannak. A régi kazánházból néptáncoktató termet alakítottak ki, önerőből. Az egyik legkirívóbb a színháztechnikai elavultság. A polgármester elmondása szerint a mobil színházi előadók 30%-a már nem hajlandó Kiskőrösre jönni a technikai elavultság miatt. A teherfelvonó használhatatlansága és az alap színháztechnika hiányossága miatt, a megfelelő öltözőhelyiégek hiánya, vagy elavultsága miatt korlátozódik folyamatosan az ide érkező produkciók száma.
A színházterem nyáron a kánikula miatt használhatatlan, télen pedig egy vagyonba kerülne a felfűtése amíg a nézőtér megtelik, mert akkor már fűtés nélkül is túl meleg van télen is időnként. Az épület szigetelése, mészkőburkolatának bontása szintén egy vagyonba kerülne és ez sem oldana meg mindent. A kormány viszont komoly támogatást szándékozik adni Kiskőrösnek mindezen problémák elhárítására.
Ezt követően a polgármester bemutatta, hogy koncepcionálisan mit szeretnének kérni az új létesítményekben. Bemutatta a fejlesztés akcióterületét, amely a Polgármesteri Hivatal udvara, valamint a mostani művelődési központ telkét és az előtte fekvő rendezvényteret foglalja magába. A beruházás részeként a Polgármesteri Hivatal teljes udvara is megújul, átalakul az egész: parkosítás, terület átrendezés várható. Mindkét helyszínen lesz mélygarázs, a mostani művelődési központ alatt és az új alatt is új parkolók lesznek építve.
A könyvtárban a legkorszerűbb könyvtári elektronikus és informatikai rendszert szeretnének beszerezni és alkalmazni, ami megkönnyíti majd a napi könyvtári szakmai munkát. A felszín alatt szeretnék a mobil rendezvénytechnikai eszközök raktározását megoldani, sörpadok, asztalok, stb.
Az új színházterem – okulva a mostani emeleti helyiség technikai gondjaiból – a földszinten lesz elhelyezve, ruhatárral, moziteremmel. Ugyanazon a szinten egy színvonalas büfé és a konferenciákhoz egy étterem is megépítése kerül. A helyégek között E-sport terem is lesz az elképzelések szerint. A kis moziterem nem csak a premier filmek vetítéséhez kell, ami hiány a városban két évtizede, hanem a Petőfi Emlékmúzeumba látogató diákcsoportok számára Petőfi filmre vitt műveit (János vitéz, A helység kalapácsa) is levetíthetik kiskőrösi látogatásuk idején. Fontos, hogy legalább 350 főt le lehessen ültetni egy étkezéses rendezvénnyel, vagy hasonló mennyiségű ember számára konferenciákat lehessen szervezni, amire több példa is van a városban napjainkban, de jelenleg helyhiány miatt kevésbé megoldható a rendelkezésre álló épületekben.
Úgy lesz megépítve az új kulturális központ, hogy a színház technológiailag és kialakítás szempontjából a következő évtizedekben megfelelő legyen a korszerű igények szempontjából.
A könyvtárnál külön rendezvényterem lesz és nem fogják zavarni a könyveket válogatók, olvasók vagy kutatni, tanulni vágyók tevékenységét a könyvtári rendezvények. A színházteremnek karzata is lesz 150 fő részére, 550-600 fős színházterem lesz így. Már most óriási igény van rá. Ezen a hétvégén is megyei táncverseny lesz, 750 fő – gyerekek, szülők, kísérők – részvételével, és óriási embertömeg van már most is ilyenkor a művelődési központban.
Összefoglalta a polgármester: „tételesen jeleztük, hogy milyen dolgokra, helyiségekre van szükségünk és a minisztériumi részről azt az ígéretet kaptuk, hogy ennek megfelelően koordinálják majd a tervezést, és az eddig beérkezett koncepciók is ebbe az irányba is mutatnak, aminek örülünk, hiszen mégiscsak mi fogjuk használni a létesítményt.”
Ezt követően az egyik koncepcionális terv fotóiból mutatott be részleteket a polgármester. Felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy ezek egyelőre csak koncepciók, amelyekből kiindulva elindulhat a tervezés a végleges irányba, tehát a nyilvánosságot látott koncepciók nem a végleges arculatot mutatják. Majd a mostani művelődési központ helyén épülő új, nagyobb méretű rendezvényterületet is.
Ezt követően a közönség soraiból feltett kérdésekre, észrevételekre válaszolt Domonyi László.
Szedmák Tamás önkormányzati képviselő is szót kért. Elmondta, hogy a jelenlegi művelődési központ az 1970-es évek igényeinek megfelelően lett megépítve és az azóta eltelt 50 év során rendkívül sokat változtak az igények, amelyeket a jelenlegi épület helyiségeinek kialakítása nem tud kiszolgálni.
A Petőfi 200 Emlékév idején számos alkalommal egyeztettek szakemberekkel a Művelődési Központ helyiségeinek átalakítási lehetőségeiről és egyértelműen az volt a tapasztalatuk, hogy ezt a Művelődési Központot nem lehet átalakítani a mai igényekre.
A színházterem egyre többször kicsinek bizonyul, más rendezvényeknél meg túlságosan nagy. A többi kisebb helyiség viszont olyannyira kevés befogadóképesség szempontjából, hogy alkalmatlan 100-200 fő befogadására, amire sok esetben lenne igény. Ezért fontos, hogy egy új kulturális központ épüljön a közeljövőben, hogy optimálisan kihasználhatóbbak legyenek az ott kialakított helyiségek.
A másik probléma, hogy kinőtték a Művelődési Központ előtti rendezvényterünket. Ez egyértelműen látszott az utóbbi évek tömegrendezvényein, amikor a közönség egy része már az 53-as úton ácsorgott. Részben emiatt is van szükség a meglévő Művelődési Központ lebontására.
Másrészt amiatt is szükséges a bontás, mert jelentős hiány van a parkolóhelyekből a városközpontban. Nincs már hova parkolóhelyeket építeni, mert a meglévő zöldterületeinket pedig nem szeretnék már csökkenteni, de látható, hogy nem elég a parkolómennyiség. Az eddigi koncepciókban a mostani Művelődési Központ és a leendő művelődési központ alatt is nagy méretű mélygarázs lesz építve, összesen mintegy 100 darab új parkolóhely épülhet meg a felszín alatt a zöldterületek csökkentése nélkül, ami óriási előrelépés lehet e téren.
A tömegrendezvényeken, mint a Szüreti Napok, vagy a Városalapítók Napja idején, a színpadról érkező közeli erős hanghatás nem tesz jót a Petőfi Szülőház épületének sem. Sajnos annak idején túlságosan közelre építették a Művelődési Központot a Petőfi szülőházhoz, így az épület előtti rendezvénytér is közel került a szülőházhoz. A mostani elbontandó Művelődési Központ helyén kialakítandó új rendezvénytér már jóval messzebb lesz majd a szülőháztól.

Judák Bence felszólalásában megköszönte, hogy a kezdeményezésére végül megszervezésre került a lakossági fórum és megköszönte, hogy ennyien eljöttek a rendezvényre. Jónak találta a terveket és fontosnak tartotta a megvalósítását. Kérdezte, hogy milyen hatástanulmányokat készítenek majd a beruházással kapcsolatban, nem csak az új épületek, hanem a lebontandó régi művelődési központtal kapcsolatban.
Félelme, hogy óriási káosz lesz az építkezés idején, ezért jó lenne tudni szerinte, hogy a mostanában beépített új műszaki berendezésekkel mi lesz a bontást követően.
A piaccsarnokkal kapcsolatban kritikai megjegyzést tett, főleg a beruházás – véleménye szerint – túlzó költségével kapcsolatban.
A 10 évvel ezelőtt átadott új főtéren épült vízijátékkal kapcsolatosan is kritikai észrevétele volt, miszerint nem volt jó megoldás annak műszaki tartalma, ráadásul azóta már nem is működik, helyette egy bedobozolt ülőfelület került kialakításra, amely további komoly költségekbe kerülhetett. További kérdésében inkább reményét fejezte ki, hogy kizárólag kiskőrösi kivitelezők vesznek majd részt az építkezésben.
A polgármester, válaszában elmondta: hogy több soron lesz hatástanulmány, energetikai, környezetvédelmi szempontból, az anyaghasználat bemutatását is külön kérték a minisztériumban, és ezeket a tanulmányokat nyilvánosságra fogják hozni.
A „bólogató virágok” (vízijáték) azért nem működik, mert a kiskőrösiek egy része képtelen fékezni a gyerekét. Elkapkodták a virágokat és elhajlították rendszeresen a vasszáraikat, emiatt végleg elromlott, ezért meg kellett szüntetni. A fenti okokból értelmetlenné vált a felújítása, mert ez rendkívül drága ahhoz, hogy újra és újra elrontsák.
Az új kulturális központtal kapcsolatban a tervezés, hatástanulmányok elkészülése önmagában egy évet ölel fel, és a teljes beruházás 5 évig tart majd. Mint elmondta, egy beruházás mindig felfordulással jár, még egy magánház esetében is, így itt is. De ezt ki fogjuk bírni, ahogyan a többi eddigi beruházás esetében is megoldódott minden a kényelmetlenségek ellenére is.
A piaccsarnokkal kapcsolatban a polgármester válaszában elmondta, hogy nem akartak alacsony színvonalú megoldásokat a csarnok építésekor, hiszen hosszú távon fenn kell tartani. Igazi városi piaccsarnokot akarnak. Üzletek is vannak a földszinten, és ma már zajlanak a tárgyalások az emeleti nagy üzlet, vagy bolt üzemeltetéséről. Ez a piac minden nap nyitva lesz az üzletek miatt, azért, hogy a vásárlóknak minden nap lehetősége legyen helyben készült élelmiszert vásárolni, ne csak szerdán és szombaton legyen erre lehetőség.
A polgármester kitért a színházteremben zajló rendszeres és népszerű színházi előadásokra is. A 360 férőhelyes jelenlegi színházterem rendszerint telt házas színházi előadásoknak adott helyet. Azonban az utóbbi időszakban olyan mértékben megnövekedett a színházi előadások ára, hogy a befogadóképesség alapján, az eddig megszokott jegyárak nem fedezik a költségeket és már érzésük szerint elérték azt a jegyár értékhatárt, amit még hajlandók a színházlátogatók kifizetni. Amennyiben tovább emelkednek a produkciók díjai, csak abban az esetben lehet a megszokott jegyárakkal gazdaságosan biztosítani ilyen előadásokat, amennyiben jóval nagyobb férőhely áll rendelkezésre. A mostani művelődési központ sajnos nem alkalmas a bővítésre ezen a területen sem.
Az új kulturális központ építésével kapcsolatban a polgármester válaszában jelezte: ő is reméli, hogy sikerül kiskőrösi vállalkozásoknak is feladatot kapnia az építkezéskor. A kiemelt állami nagyberuházásra nemzetközi közbeszerzést fognak kiírni, amelyre akár kiskőrösi, vagy bármely hazai és az Európai Unió területén működő vállalkozás is adhat be ajánlatot. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy egy ekkora volumenű beruházásnál elengedhetetlen a kivitelező részéről a megfelelő tőkeerő is a kapacitáson felül, ami az ismert kiskőrösi cégek esetében kevéssé valószínű. Viszont az eddigi nagyobb beruházások során is a legtöbb esetben kiskőrösi alvállalkozók dolgoztak be az építkezéseken.
További lakossági kérdésre elmonda, hogy a városvezetés megfogalmazta követelményeit a megépülő létesítményekkel kapcsolatban, mint: helyiségek típusai, azok befogadóképessége, energetikai hatékonyságuk. Elmondta továbbá, hogy energetikailag a nulla közelébe szeretnék csökkenteni a fenntartási költségeket ami napjaink műszaki megoldásait alkalmazva megvalósítható, így fenntartható a jövőben is.

Tóth Viktor Márk kérdésében jelezte, hogy a bemutatott koncepciókban valahol szerepel körforgalom a katolikus templomnál, valamelyik tervben viszont nem. Érdeklődött, hogy várhatóan lesz-e körforgalom a templomnál. Továbbá kérdezte, hogy az elmúlt 20-25 év során nem lett volna-e szerencsésebb a meglévő művelődési központra inkább időszakonként folyamatosan fejlesztési forrásokat fordítani, mint most egy hatalmas beruházást elindítani.
A polgármester válaszában jelezte, hogy belátható időn belül mindenképpen szeretnének körforgalmat építeni a katolikus templomhoz, sőt elképzeléseikben szerepel a József Attila – Klapka György utcai, a Tesconál a Sárkány József – Kossuth Lajos utca, valamint a Penny Market kereszteződésénél is fontosnak tartják, hogy mielőbb körforgalom épüljön. Azonban egy ilyen körfogalom több száz millió forintos költségbe kerül darabonként, ezért keresik a lehetőségeket, de az 53-as út belterületi szakaszának felújítása már napirenden van, és ebbe a projektbe szeretnék beemelni a körfogalmak megépítésének lehetőségét is.

Atkári Krisztina kérdésében kitért az új piac környékén található parkolóhelyek ügyére. Kérdésben arra volt kíváncsi, hogy várható-e újabb nagyobb számú parkolóhely építés a piac környékén. Továbbá olyan városi szóbeszédet hallott, miszerint a városvezetés a Kisoroszi gyermektábor eladásán gondolkodik és kérdésében választ remélt arra vonatkozólag, hogy megalapozottak-e ezek a hírek.
A polgármesteri válaszban elhangzott, hogy több száz parkolóhely található a környéken. Ezek egy részét nemrégiben építették, például a záportó bejáratánál 46, a temető mellett szintén nagy számú parkoló épült az elmúlt hónapokban, összesen közel száz, mostanában. A záportó környékén már dolgoznak a kijelölt gyalogos átkelőhely tervezésén és létrehozásán, a megnövekedett gyalogosforgalomra reagálva.
A Kisoroszi tábort nem szeretné megszüntetni az önkormányzat. A napokban egy egyeztetés történt az érintett iskolák vezetőségével, SZMK vezetéssel a legutóbbi dunai árvíz utáni károk helyrehozására a táborban. A városvezetés azt kérte az érintettekkel, hogy a helyreállítási munkálatokat próbálják meg közösen elvégezni, alkalmazva a különböző szakmákban járatos szülők szakmai tudását is. Ebből a megbeszélésből éles vita alakult ki, és szóba került iskolai részről, hogy a megemelkedett utazási és táboroztatási költségek miatt nagyon nehezen megoldható a táboroztatás.

Marton Kornélia észrevételezte, hogy érdemes lenne a keddihez hasonló nyílt lakossági fórumokat gyakrabban rendezni, hogy a hasonló kérdéseket legyen lehetősége a városvezetésnek közvetlenül a lakossággal megbeszélni. Jelezte továbbá, hogy az új piachoz több és a mai kerékpároknak megfelelő kerékpártárolókat kellene telepíteni.
A polgármester válaszában elmondta, hogy évtizedeken keresztül minden évben ebben az időszakban valamennyi képviselői körzetben szerveztek lakossági fórumokat, ahol lehetőség volt megbeszélni a lakosokkal minden felmerülő észrevételt, problémát, kérdéses ügyet. Nagyon alacsony volt ezeknek a fórumoknak a látogatottsága, ezért idén már összesített fórumot terveztek a művelődési központban és ez valósult meg a mostani összejövetelen.

A közel három órahosszát felölelő fórum végén a polgármester megköszönte a résztvevőknek a figyelmet, a kérdéseket a témával kapcsolatban.
Fotók: Tóth Dániel, Domonyi László fb oldal
Videó: Kiskőrös TV