2025. június 5-én ünnepélyes keretek közt búcsúztak el a nyugdíjba vonuló kiskőrösi pedagógusoktól, óvodai és iskolai dolgozóktól. Az elismerő „Kiskőrösért Emléklapot” és díjakat Gmoser István alpolgármester és Szedmák Tamás, Kiskőrös Város Képviselő-testülete Kulturális, Turisztikai és Sport Bizottságának elnöke adta át pedagógusnap alkalmából.

Lovász Edit, a Kiskőrösi EGYMI gyógypedagógusának több mint négy évtizedes elkötelezett, magas szakmai színvonalú munkáját „Kiskőrösért Emléklappal” és „Pedagógus Szolgálati Emlékérem” kitüntetéssel köszönték meg.

Lovász Edit 1982-ben az érettségi vizsgát követően kezdett el dolgozni a Kiskőrösi Óvodáknál képesítés nélküli délutános óvónőként. Ezt követően 1985-ben szerzett óvodapedagógusi végzettséget a Kecskeméti Óvónőképző Intézetben. Frissdiplomásként az akkori Kisegítő Iskola 1985-ben beindított „előkészítő osztályában” kapott állást, majd 1995-től már az óvodai csoporttá alakult egységben dolgozott. Az intézmény – amely jelenleg a Kiskőrösi EGYMI nevet viseli – azóta sok névváltozáson esett át, de közel 40 éve folyamatosan a munkahelye, itt vált elkötelezett gyógypedagógussá. 1992-ben a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola levelező tagozatán, munka mellett oligofrénpedagógia – pszichopedagógia szakos tanári diplomát szerzett.

Minden, ami az óvodai csoporttal kapcsolatos – nevelési program, napirend, hetirend, jó gyakorlatok sora, mérési rendszer, dokumentáció az ő munkája által született meg, alakult, formálódott ilyenné, amilyen jelenleg. Ez a munka hatalmas kihívás, tanulási folyamat és szakmai fejlődési lehetőség volt számára. 1997-től bekapcsolódott a térségünkben élő, korai gondozást igénylő gyermekeket ellátásába is. Ezt a feladatot újabb kihívásként, az óvodai munkája mellett túlórában látta el. Sikeres pályázatai által sok jól használható fejlesztő játékkal, eszközökkel gazdagította az intézményt. A bőséges eszköz – és szakkönyvtárból, amelynek létrehozásában szintén kivette a részét, a mai napig kölcsönözhetnek a családok.

A súlyosan-halmozottan sérült kisgyermekek minél hatékonyabb ellátása érdekében elvégzett egy 2 éves okleveles gyógymasszőr tanfolyamot. A fejlesztő munka mellett céljául tűzte ki, hogy a családokat is segítse a másság elfogadásában, a nehezített élethelyzetekre való felkészítésben. Szintén pályázati forrásból hosszú éveken át mentálhigiénés szülőklubot szervezett, ahol orvos, pszichológus, gyógypedagógus vezetésével a szülők könnyebben feldolgozhatták a konfliktusokat, megbeszélhették problémáikat, kérdéseikre szaktanácsot kaphattak. Felismerte azt is, hogy az ide járó gyermekek családjainak milyen nagy szüksége van közös programokra, így ugyancsak pályázati lehetőségek kihasználásával 20 éven át nyaranta családi táborokat szervezett nagy sikerrel.

Óvodai foglalkozásain a kooperatív tanulásra, a projektoktatásra, a differenciálásra épített. Az intézményben számos tantestület fordult meg a Lépésről lépésre programot megismerni, az ezzel kapcsolatos jó gyakorlatot átvenni. Az óvodai képzéseket is Edit koordinálta, mint a „Lépésről Lépésre Módszertani Központ” szakmai vezetője. Emellett hosszú ideig munkaközösség-vezetői teendőket is ellátott a Szivárvány-team élén.

Lovász Editre az aktív, elkötelezett, közösségi lét jellemző. Ezt igazolja, hogy a PHARE, majd a HEFOP, később a TÁMOP pályázatok megvalósításában is aktívan vett részt. Mintegy 20 éve mentorként tevékenykedik a többségi óvodákban integráltan nevelt gyermekek pedagógusai mellett. Bemutató foglalkozásokat, szakmai műhelymunkákat, képzéseket tart illetve szervez a minőségi oktatásról, a megújuló módszerekről-technikákról, a differenciálásról, az egyéni átvezetési lehetőségekről, a projektoktatásról.

Több olyan akkreditált képzést is elvégzett, amelyek lehetőséget biztosítottak az intézményben felhalmozott tudás és tapasztalat átadására. 2016-ban sikeresen végezte el a Szegedi Tudományegyetem mentorpedagógus képzését.

2021 óta mesterpedagógusként adta át szakmai tapasztalatait a Lépésről lépésre programról, mentorálta töretlen lelkesedéssel az ifjú pályakezdő pedagógusokat.

Az utóbbi években az intézményben habilitációs, fejlesztő feladatokat látott el, mely már túlnőtt az óvoda falain. Bámulatos tudással, tapasztalattal, szeretettel és számtalan jó ötlettel fordult a fejlesztése alatt álló gyermekekhez. Egy kollégájával karöltve az elmúlt tanévben létrehozták a hetedik és nyolcadikos tanulókból álló kis újságíró szakkört, mely minden hónapban egy-egy, az intézmény életét bemutató kiadvánnyal jelentkezik. Emellett oszlopos tagja a közelmúltban megalakult Csicseri társulatnak. A színjátszó csoport előadásai nem csak az EGYMI-be járó gyermekeknek, hanem a kiskőrösi óvodásoknak is örömteli perceket szerzett.

Lovász Edit az a pedagógus, aki méltán állhat követendő példaként mindenki előtt elhivatottság, kreativitás, folyamatos szakmai megújulás, kitartás, együttműködés és lelkiismeretesség terén. Nagyszerű pedagógus és ember.

Több mint négy évtizedes elkötelezett, magas szakmai színvonalú munkáját köszönjük most meg a ,,Pedagógus Szolgálati Emlékérem” kitüntetéssel.

[kapcsolódó url=https://vira.hu/2025/06/06/aranydiplomak-es-emleklapok-atadasaval-bucsuztak-a-kiskorosi-ovodak-es-iskolak-elkotelezett-dolgozoitol/]

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (21 db kép)
MEGOSZTÁS
Írta: vira