De jó is lenne: ami műanyag hulladék, azt újra beolvasztjuk és kész az új palack! Tiszta sor…

Műanyag flakonok
-Hirdetés-

Nem így van ezért teljesen. Miért is nem?

Soltvadkerti műanyagüzemben járunk. Csorba Ferenc, a Csorbaplast Kft. ügyvezetője vezet minket végig a gépek között. Itt éppen flakonok készülnek, vegyi anyagok részére. Lehet literes, de nagyobb is, igény szerint. Mosószerek, oldószerek kerülnek bele — amit a megrendelő beletölt — meséli. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy miből készülnek! A hulladék anyag ide nem jó.

A soltvadkerti műanyagüzem udvara

-Miért nem?
-Mert meg kell felelni az un. ADR-követelményeknek. Emiatt Győrben vizsgálják meg minden évben a vegyi anyaghoz gyártott flakonjainkat. Ez drága és komplex vizsgálat. Feltöltik folyadékkal, lehűtik -35 fokra, majd különböző mechanikai hatásoknak teszik ki. Pl. leejtik nagy magasságból. Aztán hogy ha eltörik, megreped, akkor nem jó. Azt modellezik ezzel, hogy szélsőséges viszonyok között, nagy hidegben vagy ütközéskor sem történhet környezeti katasztrófa a vegyi anyag kijutása miatt.

-Milyen külön költségek terhelik ezt a terméket?
-Először is a vizsgálat és az azzal együtt járó engedélyezés díja. Majd pedig a termékdíj. Ez súly alapján kerül kiszámításra: 165 Ft / kg. Minden termékünk után fizetjük ezt az államnak, melyet valószínűleg a hulladék újrahasznosítására, kezelésére fordít.

De nem csupán a termékdíj kerül ebbe a kalapba: bőven van még fizetendő. Ezt az egyik végfelhasználó cégnél, a soltvadkerti Gold Metál Kft.-nél tudtam meg bővebb eljárási információkat. Szörfi Gyula ügyvezető vezetett körbe. Ahogy mentünk, a levegőben mindenhol érződött a lakkok és oldószerek jellemző illata. Aztán persze néhány perc múlva már megszokja az ember orra…

Oldószerek, lakkok

-Mi nagyon sok veszélyes anyaggal dolgozunk. Itt történik például az autók fényezése. A kilépő levegőt, az itt keletkező gázokat szűrnünk kell. A szűrőket átlagosan háromévente ellenőrzik. Vagy éppen meglepetés szerűen jövő héten — ki tudja?

A fémdobozok

-Mi történik a flakonokkal és a fémdobozokkal?
-Mindent gyűjtenünk kell, mégpedig szelektálva, anyag szerint. Emellett gyűjtjük és leadjuk a csiszolópor iszapját, valamint a festékes rongyokat és szennyezett papírokat. Évente egy alkalommal, amikor bejelentem, a kecskeméti Design Kft. emberei elvisznek mindent. Ezt követően ők kezelik ezt a veszélyes hulladékot. Ez a szolgáltatás nem ingyen történik: fizetünk érte keményen. Viszont az ő igazolásuk kell ahhoz, hogy cégünk biztonságosan, környezetszennyezés mentesen működhessen.

 

Káposzta Lajos

MEGOSZTÁS