A bombának látszó tárgy
Igen, ez a helyes kifejezés. Mert ugye honnan is tudhatnánk mi, földi halandók, hogy mi az, ami felrobbanhat. És találunk mi ilyet? Egyrészt: nem keressük, de ha mégis elénk bukkan, akkor már „meg is találtuk”. Mi a teendő ilyenkor?
Előzetesként annyit, hogy többfajta robbanóanyag létezik. A különböző „történelmi korokban” más és más került érintkezésbe a lakossággal. Mifelénk nem volt bombázás a II. világháborúban, viszont laktanyák voltak erre. És persze léteznek az egyénileg barkácsolt csodák…
Először is szóljunk a hagyományos robbanóanyagokról: bomba, lőszer, gránát, vagy annak része. Ezeket tanyákon, árkokban, erdőn-mezőn és építkezéseken lehet leginkább találni. Jelenlétük leginkább a hajdani szovjet laktanyáknak köszönhető: onnan sok mindent meg tudtak szerezni az itteni lakosok (bócsai, bugaci, büdöstói tanyavilág), aztán ezek a „szerzemények” idővel feledésbe merültek. Ahogy felszámolják az idősök tanyáit, néhanapján lőszerek is kikerülnek a szemétre. Merthogy manapság már fel sem ismerik az emberek, hogy mi is az…
A második tétel az internet és más források alapján barkácsolt robbanóanyagok. Sajnos erre egyre több példa van: több éve Budapesten próbált felrobbantani rendőröket egy fiatalember. Ilyen készülékekre mi magunk is ráakadhatunk — vagy éppen felelőtlen ismerősünk mutogathatja, mije van neki…
Az emberi felelőtlenség
Az bizony igen nagy! Aki katonaviselt vagy józan gondolkodású ember, az hozzá sem nyúl ezekhez. Lehet, társai kinevetik emiatt, de inkább nevessenek ki, mint legyek félkarú! Ismerünk környezetünkben embereket, akik gyerekkorukban kézigránáttal játszottak, tüzeskedtek, Molotov-koktélt akartak készíteni… Szemük, bőrük, ujjuk, lábuk bánta!
Mi van benne?
Nem mindig az, amire gondolnánk! Vagy ami kiszámíthatatlanabb: nem abban az állapotban. A vasköpeny átrozsdásodása, a védőburkolat elvékonyodása, a már korábban elvégzett barkácsolás vagy éppen az internetes leírás „ravaszsága” még a szakembert is kétségek közé sodorja. Vajon az a kábel, amit látunk, valós-e és nincs-e rejtett, másik kábel? — krimikből ismert mondat, de valós probléma.
Mit tegyünk vele?
Semmit! Ha nekiesünk főrésszel, flex-szel, a súrlódástól hő keletkezhet, a fémek találkozása miatt szikra pattanhat ki, az ütögetéstől pedig éppen összetalálkozhat benne az, aminek nem kellene. Ez áll egy egyszerű pisztolylőszerre is. A legfontosabb a helyszín biztosítása és a rendőrség értesítése. Mert nem egyszer előfordult, hogy a megtalált bombát lelkes emberek egyszerűen ellopták… (Képünk a legutóbbi bócsai szemétszedő akción készült. Vajon mi ez: gránátfej vagy traktor alkatrész?)
Káposzta Lajos tartalékos honvéd lövészhadnagy