Vannak, akik szerint az egész globális felmelegedés, környezettudatosság téma túlzás. Ők azok, akik Greta Thunberget a politikai nagyhatalmak eszközének tekintik, akik szerint a szelektív hulladékgyűjtés felesleges és az energiatakarékosság úri huncutság. És ők azok, akik a Ciarra-ciklonról szóló hírek olvasásakor felsóhajtanak: Megbolondult az időjárás!

-Hirdetés-

A minap a zöldséges ajtaján benyitva jutott eszembe, hogy a kocsiban hagytam (amúgy mehettem volna bringával is, ha már ilyen környezettudatos vagyok) a textilzsákokat, amibe a citromot, hagymát szoktam tenni. Először azt gondoltam: mindegy, most az egyszer jó lesz nejlonban is, sietek. Aztán eszembe jutott, hogy nagyjából harminc másodpercet vesz igénybe visszamenni a kocsihoz, úgyhogy visszamentem.

Ekkor a pékségnél kocsiból kiszálló fiatalember kisodort a járműből egy nejlontáskát. Mikor meglátta, nem újságba illő kifejezéssel illette a védtelen zacskó felmenőit, majd belerúgott. Ennél többet aztán nem tett. A Ciarra előszele felkapta a zacskót és elvitte. Ott volt – vélhetően – a férfi édesanyja is. Bár az „úriember” nem volt már nevelhető korban, ő sem szólt semmit. Mi késztette őket erre? A kuka – mégha nem is szelektív – körülbelül húsz méterre volt.

Az a szerencse, ha eléggé figyelünk, még öko-témában is juthat több pozitív élmény, mint negatív. Itt a városban nem egy olyan pékség van, ahol, ha a kocsiban felejtem a textilzsákomat – ennyi felejtés után, lehet, hogy Cavintonon is érdemes lenne elgondolkodnom –, megkérdezik, ma nem hoztál saját zacskót?

Tegnap a kínaiban a pénztárnál, az eladóhölgy kedvesen mosolyogva kérdezte:

– Ugye, te nem szoktál táskát kérni? Amúgy igazad van! Végülis, nem olyan nagy dolog, indulás előtt betenni egy textiltáskát!

Hogy veszek-e még wc-illatosító golyócskákat? Nem. Piszeczki Ili (Pili) megtanított rá, hogy lehet ilyet kevésbé környezetkárosító módon készíteni. Hogy lekapcsolom-e mindig a felesleges villanyt? Nem. Mindig mosószódával mosok-e? Nem. Egyszerűen képtelenség mindig helyesen dönteni, pláne helyesen cselekedni. De ez nem kell, hogy azt jelentse, nem érdemes mindent megpróbálni, ami rajtunk múlik. Vagy Yoda mester tanácsait megfogadva, érdemes nem csak próbálni, hanem tenni! A környezettudatos gondolkodás nem ökohiszti, amit ki kell nőni, hanem egy felelős hozzáállás mindenhez, amire befolyásunk lehet. Ne mi legyünk azok, akik tovább rontjuk a bolygó esélyeit!

Kutyifa Anikó

A képeket Kutyifa Ágnes készítette.

MEGOSZTÁS